Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Як український бізнес рятує виробництво від війни

Автор:

|

Травень 24, 2022

|

Рубрика:

Як український бізнес рятує виробництво від війни
Процес виробництва рятувального обладнання на заводі Пожмашина

В перші тижні повномасштабного вторгнення Росії під удар потрапив південь, схід та північ України. Багато підприємств вивели з ладу, частина територій тимчасово окупована російсько-терористичними військами, або їх постійно обстрілюють рашисти. Українці втратили близько 5 млн робочих місць. Відтак низка підприємств із цих реґіонів вирішили перенести свої виробництва.

Релокація
Для допомоги підприємствам виїхати в безпечніші реґіони український уряд ще на початку березня ц. р. запустив програму релокації бізнесу. Її учасником може стати будь-яке підприємство, подавши заявку на сайті «Прозорро.Продажі».
У Міністерстві економіки України поінформували, що перевезення здійснюють безкоштовно «Укрзалізниця» й «Укрпошта», яка відповідає за підвезення обладнання до залізничної станції, а також забезпечує оперативне проходження блокпостів, оформлює транспортні накладні.
Переїхати можна до дев’яти областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської та Рівненської. А там місцеві органи влади контактують безпосередньо з підприємствами, спільно шукають варіанти для розміщення виробничих потужностей, вирішують питання оренди, під’єднання мереж, розселення персоналу і членів родин.
Релокацію здійснили більше 400 підприємств, 216 із яких уже відновили свою роботу. Ще для близько 500 підприємств підібрали майданчики, і вони перебувають на різних стадіях транспортування.

«Відчуваємо турботу, що нестандартно»
Одним із популярних напрямків релокації є Львівська область. Сюди переїхали 109 підприємств, із яких уже чотири планують повертатися назад через відсутність удома бойових дій. Про це повідомили у Львівській обласній військовій адміністрації (ЛОВА). Серед релокованих переважають підприємства, які працюють у сфері машинобудування, металообробки, харчової промисловості, будівництва. Також, за даними ЛОВА, в роботі перебувають 768 заявок.
Одна з релокованих компаній — «Сем Екопак», яка виробляє для українського й європейського ринків упакування для розмаїтих товарів. До 24 лютого ц. р. всі виробничі потужності «Сем Екопак» розміщувалися в Дніпропетровській області, але плани запустити виробництво у Львівській області були й раніше. «Торік купили приміщення, в якому робили реконструкцію. Повномасштабна війна лише прискорила переїзд і внесла певні корективи у наші плани — хотіли запустити одну лінію, а довелося дві», — розповів Сергій Рудьковський, генеральний директор компанії.
Евакуацію «Сем Екопак» розпочала з другого тижня війни своїми силами, що було важко, позаяк не було транспорту. «Зрештою, подали заявку до держпрограми «Релокація». Нам безкоштовно організували перевезення — знадобилося 12 вагонів і кілька вантажівок», — поділився він.
Разом із обладнанням «Сем Екопак» до Львівської області перевезли й десятьох фахівців. За словами п. Рудьковського, хотіли більше, але багато людей не готові залишати домівки. «Також складно знайти житло на заході. Тому наймаємо на роботу місцевих», — пояснює він.
Загалом підприємець дуже вдячний українській владі на всіх рівнях за підтримку. «Я в захваті від того, наскільки наші державні службовці відреагували на ситуацію. Ми відчуваємо турботу, що, якщо чесно, дуже нестандартно», — наголосив бізнесмен.

«Дехто пропонував завищені ціни»
Підприємство «Пожмашина», яке займається виробництвом рятувальної та сільськогосподарської техніки, релокувалося також у березні. «Наші виробничі потужності були розміщені в Чернігівській області, які під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації опинилися дуже близько до зони активних бойових дій. Тому були змушені зупинити виробничу діяльність, і вже у березні почали переїзд на Львівщину, перемістивши туди близько 50 % виробництва», — розповідає Олег Авер’янов, генеральний директор підприємства. За його словами, це було складне завдання, адже довелося перевезти близько 20 вагонів технологічного обладнання, яке було потрібно демонтувати, а потім встановити на новому місці. «Пожмашина» також скористалася програмою «Релокація».
Спершу підприємство планувало вивезти обладнання на захід України та залишити його на зберігання, а вже потім шукати локацію для запуску виробництва. «Та ми зустріли людей, які хотіли заробити, пропонуючи завищені ціни», — скаржиться він.
Утім, на допомогу знову ж таки прийшла міська влада, яка надала і продовжує надавати підтримку. «Зокрема, нам запропонували локації розміщення й організували зустрічі з власниками. Також місцева влада сприяє нам у розміщенні працівників, яких ми вивезли з Чернігівської області. Зараз на заході України складно знайти житло, але адміністрація надає нам безкоштовно гуртожитки для розселення працівників», — зазначає підприємець і додає, що загалом перевезли 200 людей, це приблизно 40 % персоналу.
Тепер «Пожмашина» працює відразу у двох областях — Чернігівській і Львівській, і планує робити це й після закінчення війни.

«Кількість працівників зменшилася вдвічі»
На відміну від перших двох, підприємство «Матролюкс», яке виготовляє матраци, релокацію здійснювало власними силами. «В перші дні було дуже важко знайти транспорт для переїзду — високі ціни та терміни перевезення. Все робили самостійно, позаяк програма релокації була запущена пізніше», — розповідає Дмитро Шамін, виконавчий директор підприємства.
Виробництво компанії до війни розміщувалося в Києві та Дніпрі. «В березні ми перевезли одну з трьох ліній із Києва до Львова, де до війни у нас був склад готової продукції. Загалом для перевезення обладнання знадобилося близько 20 вантажних автомобілів», — поділився він.
Також із Дніпра та Києва на захід України переїхало близько 28 працівників. «Частину найняли у Львові, більшість із них — переселенці з інших областей України. До вторгнення Росії у нас загалом працювала 1 тис. людей, тепер удвічі менше», — пояснює п. Шамін.
За його словами, міська влада допомагає у пошуку персоналу, додаткових складів, а також із державними замовленнями. Така підтримка важлива для підприємства, адже обсяги виробництва впали утричі порівняно з періодом до 24 лютого. «В перші тижні на 80 % ми працювали винятково на гуманітарну допомогу для волонтерських центрів», — зауважує він.
Тепер виробництво у Києві та Дніпрі поновили, але «Матролюкс» планує залишитися у Львові і після перемоги. «На заході України також знайшли постачальників, зокрема, металу, дроту, поролону. Цю продукцію раніше купували на сході України», — зазначає підприємець.

Дорога оренда і брак житла
До Львівської області перебралася й компанія «ОТС-Україна», яка виробляє клейкі стрічки, якими, зокрема, герметизують будівлі. Ajax Systems, міжнародна технологічна компанія, головний офіс і виробничі потужності якої були розташовані в Києві, евакуювала R&D-департамент і ключових службовців.
Провела евакуацію IT-компанія EPAM. Проблем із перевезенням устаткування в неї не було, адже фірма використовує хмарні технології і не має великогабаритної техніки. Тож найбільшою проблемою при евакуації був пошук житла для працівників.
А деякі підприємці вирішили скористатися ситуацією та підвищили ставки на оренду приміщень. Про це розповів Орест Фільц, керівник відділу залучення інвестицій ЛОВА. До прикладу, київська компанія з металообробки орендувала приміщення в Києві по 24 грн за 1 кв м, а у Львові їй заправили 200 грн. «Ми намагаємося боротися з цією проблемою, але, на жаль, не можемо регулювати ціни на приватну власність», — скаржиться чиновник.
Один із варіантів вирішення цієї проблеми — передавати компаніям в оренду більше майданчиків державної власності. Уряд планує встановити на час війни ціну оренди на них 1 грн за 1 кв. м. В області таких приміщень — близько 28 тис., але більшість із них занедбані та непридатні для роботи, їх ще необхідно ремонтувати.
Тож ЛОВА веде перемовини з міжнародними донорами, щоб дали грошей на ремонт. «Ми вже передали їм перелік таких об’єктів, вони дуже хочуть допомогти, — повідомив п. Фільц. — Чекаємо на підтвердження і почнемо працювати разом».

Орієнтація на експорт
Олександр Черняк, член наглядової ради Запорізького заводу кольорових металів, заявив, що частину виробничих потужностей компанія перевезла на майданчик під румунським кордоном. За його словами, виробництво орієнтоване на експорт. «Зараз на українську продукцію є величезний попит за кордоном», — вважає посадовець.
На експорт орієнтується й запорізький завод «Хортиця», який також частково переніс свої потужності в західні області. «Зараз у США шалений попит на український алкоголь», — запевняє п. Черняк.
Як повідомляв «Міст», програма економічного розвитку України буде за підтримки ООН.

До слова
На заході України відкривають не лише підприємства, евакуйовані зі зони бойових дій. Так, у Вінниці стартувало будівництво одного з найбільших у світі заводу з виготовлення спорядження для зимових видів спорту компанії Head Іnternational Holding, GmbH із інвестиціями у 80 млн EUR. Новий завод будують на території індустріального парку «Вінтер Спорт», що на південно-східній околиці міста. Площа виробничих об’єктів становитиме близько 50 тис. кв. м. Там виготовлятимуть спорядження для зимових видів спорту — нарти, лижні черевики та лижні кріплення. Компанія Head планувала розпочати будівництво заводу в квітні 2020-го, втім, через пандемію коронавірусу початок робіт перенесли на 2021 рік. У результаті у Вінниці з’явиться 1 450 нових робочих місць.

About Author

Meest-Online