Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

ВРУ зробила перший крок до легалізації в Україні криптовалют

Автор:

|

Грудень 13, 2020

|

Рубрика:

ВРУ зробила перший крок до легалізації в Україні криптовалют

Верховна Рада України (ВРУ) в першому читанні проголосувала за проєкт закону, який має на меті легалізувати ринок цифрових валют в Україні. Законопроєкт «Про віртуальні активи» підтримали 230 парламентарів, проти висловився один нардеп, а ще 68 утрималися від голосування.

2 млрд USD у «тіні»
«Експерти оцінюють обсяг транзакцій в Україні з віртуальними активами близько 150-200 млн USD на день, а капіталізація віртуальних активів становить більше 2 млрд USD. Але, на жаль, уся ця галузь перебуває цілковито в «тіні», — розповів у залі парламенту Олексій Жмеренецький, голова парламентського підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері цифрових інновацій і публічних даних.
«Після того, як цей закон приймуть у другому читанні і він набуде чинності, криптокомпанії вперше зможуть легально працювати в Україні, — заявив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України. — Ми створюємо в Україні легальне та сприятливе середовище для розвитку ринку віртуальних активів. Це одна з нових індустрій, в якій Україна може стати світовим лідером. Сподіваюся, що вже наступного року криптокомпанії вперше зможуть легально працювати в Україні».

Загадковий Сатосі Накамото
31 жовтня 2008 року в списку розсилки з криптографії (The Cryptography Mailing list на metzdowd.com) була опублікована стаття Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, в якій описали bitcoin — повністю децентралізовану систему електронної готівки, що не вимагає довіри третім сторонам. Стаття була підписана Сатосі Накамото.
У своєму профілі на сайті P2P Foundation автор вказав, що він народився 1975 року та мешкає в Японії. Однак реально такої людини ніколи не існувало. Ба більше лінгвісти переконують, що таємничий Сатосі Накамото пише англійською як рідною, а програмісти запевняють, що первісно програмне забезпечення для bitcoin не було локалізоване для японської.
На початку 2009 року Накамото випустив першу версію Bitcoin-гаманця і запустив повноцінну глобальну мережу Bitcoin. Із середини 2010-го Накамото заявив, що більше не бере участі в роботі над проєктом Bitcoin. Хто ховався за цим чудернацьким японським псевдонімом, досі залишається загадкою. Було зроблено безліч спроб розкрити реальну особу чи групу, що стоїть за цим ім’ям, але жодна з них не призвела до успіху.

Без банкнот і монет
Криптовалюта — тип цифрових грошей, що ґрунтується на технології криптографії, тобто шифруванні даних. Від класичної валюти її відрізняє те, що вона існує лише у віртуальному просторі та не має вираження у паперових банкнотах або металічних монетах. На відміну від звичайних грошей, криптовалюту не випускає центральний банк певної держави. Її створюють за допомогою майнінґу — рішення криптографічних задач на комп’ютерному обладнанні (від англ. mining — видобуток корисних копалин). Чим потужніша техніка, тим більше криптовалюти можна «видобути».
Щоб процес майнінґу був максимально ефективним, майнери об’єднують велику кількість відеокарт та інших комп’ютерних комплектуючих. Таке обладнання і має назву майнінґова ферма. Також варто зазначити, що, крім bitcoin, існують й інші криптовалюти, зокрема, ethereum і litecoin.
В Україні справжній був на криптовалюти розпочалася 2014 року, коли створили громадську організацію Bitcoin Foundation Ukraine (BFU), що мала на меті поширення, розвиток і дослідження bitcoin та інших віртуальних валют. Приблизно в цей же час почали з’являтися перші компанії й аґенції, які пропонували фізичний обмін криптовалют на готівку, а також здійснення грошових віртуальних операцій. Крім цього, з’явилося багато фірм, які пропонували встановлення або оренду потужностей для мining-farm.

Мining-farm на службі в терористів
Проте ринок криптовалют в Україні існує тільки де-факто, де-юре його немає. На відміну від багатьох західних держав, в Україні досі не існувало жодного нормативно-правового акту, який би регулював сферу взаємин, що виникають навколо цифрових грошей. І з цього, на жаль, користають нечисті на руку діячі. І навіть більше — вороже налаштовані до держави України.
У лютому 2018-го Анатолій Матіос, тодішній керівник Головної військової прокуратури України, заявив, що його підлеглі зупинили незаконну схему видобутку криптовалюти. Він повідомив, що було проведено низку обшуків у Черкаській і Київській областях і на заводі «Квазар» у Києві, де була розташована мining-farm компанії «Емкоре».
За словами генерала Матіоса, його підлеглі вилучили понад 1 тис. блоків живлення, близько 1,5 тис. жорстких дисків, понад 500 материнських плат та іншу апаратуру. Як зазначив військовий прокурор, за результатами обшуків було виявлено, що деяке обладнання ввезли до України без належного розмитнення. Він також додав, що й у Черкасах майнери незаконно врізалися в електромережу та вкрали електроенергії на 800 тис. грн.
Проте головний злочин полягав у тому, що майнери переказували гроші бойовикам терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР). Як доказ, генерал продемонстрував копії трьох платіжок, які знайшли при обшуках. Це були роздруковані на принтері чеки без печаток і підписів про переказ грошей на електронні гаманці QIWI й «Яндекс».
Платником у них було вказана компанія «Емкоре», якій власне й належала мining-farm. А отримувачем був зазначений номер «Яндекс-гаманця», на який збирала гроші «7-ма окрема Чистяковська мотострілкова бригада» (підрозділ «армії» ДНР). На одному з чеків була вказана мета платежу: «Для закупівлі військової техніки, екіпірування, спорядження та боєприпасів».

Надія на інвестиції
Тож очевидно, що давно вже було необхідно законодавчо впорядкувати галузь криптовалют. Щоправда, прийнятий у першому читанні законопроєкт «Про віртуальні активи» не визначає правила оподаткування операцій із віртуальними активами. Для визначення цих правил ще розробляють окремий документ, яким будуть внесені відповідні зміни до Податкового кодексу.
Водночас в умовах глобальної економічної кризи в України може з’явитися шанс залучити бодай якісь інвестиції. Артем Афян, керуючий партнер юридичної фірми Juscutum, розповів порталу «Економічна правда», що вже кілька компаній із міжнародного ринку цифрових валют, зокрема, Binance, заявили про свої наміри вийти на ринок України після прийняття закону в цілому. «Законопроєкт дозволить нам залучити одразу певний об’єм інвестиції, — впевнений п. Афян. — Це може перетворитися на ще одну точку зростання нашої економіки. Таких точок росту у нас не так уже й багато, тому нехтувати такими можливостями точно не варто».
Як повідомляв «Міст», в Україні виник бум на біткойни.

Ігор Берчак

Мовою чисел

  • Першими доларовими bitcoin-мільярдерами стали брати-близнюки Кемерон Говард і Тайлер Говард Вінклвосси. Вони відомі передусім за фільмом 2010 року «Соціальна мережа» (The Social Network) про створення Facebook, де обох братів зіграв Армі Гаммер: творці не змогли знайти близнюків, схожих на Вінклвоссів. Брати були ще й визначними веслярами, їхніми головними досягненнями в спорті є золото Панамериканських ігор-2007 у вісімці з рульовим та вихід у фінал двійок на Олімпіаді в Пекіні (2008). Брати є засновниками соціальної мережі ConnectU та довгий час судилися з Марком Цукерберґом, наполягаючи на тому, що він украв ідею їхнього сайту для власної мережі Facebook.
  • В Україні першими bitcoin-мільярдерами (в гривнях) 2018-го стали 18-річний Дмитро Палпатін, котрий задекларував 3,5 млрд грн, і 35-річний Дмитро Голубов, голова «Інтернет-партії України» (2 млрд).
  • 30 листопада ц. р. bitcoin встановив новий рекорд собівартості, досягнувши позначки у 19 923 USD. Однак після цього курс різко обвалився і зараз становить приблизно 18,9 тис. USD. Варто зазначити, що одним із факторів останнього зростання курсу стала поява на сервісі PayPal підтримки низки криптовалют (Bitcoin, Ethereum, Litecoin і Bitcoin Cash). Завдяки цьому користувачі зі США тепер можуть купувати, продавати, зберігати та використовувати віртуальні монети для оплати.
  • У грудні 2019-го Bank of America Securities у своєму звіті визнав, що інвестори віртуальних валют за десять років отримали неймовірне інвестиційне зростання. На початку 2010-го bitcoin коштував менше 1 USD, але до 2017 року ціна за криптовалюту зросла до майже 20 тис. USD. Таким чином, фінансисти визнали bitcoin найкращою інвестицією десятиріччя.
  • Із початку ц. р. у світі закрилися 75 криптобірж (2019-го — 80). Деякі з них викрили як шахрайські, деякі стали жертвами гакерських атак, а деякі просто зникли. За даними Cryptowisser, останньою наразі закрилася британська біржа Bitunio, що добровільно припинила роботу 16 вересня. А першими 2020-го відключилися відразу три майданчики — DFlow, The PIT і WCX. Причому останню викрили в шахрайстві.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply