Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

ВРУ пішла назустріч позичальникам і проти решти громадян

Автор:

|

Липень 09, 2015

|

Рубрика:

ВРУ пішла назустріч позичальникам і проти решти громадян

Хто підтримав

2 липня ц. р. більшість депутатів Верховної України (ВРУ) проголосувала за законопроект, який викликав настільки бурхливий резонанс у суспільстві, що вже ввечері того ж дня народні обранці почали зрікатися свого вчинку.

Лише на два більше
За ухвалення Закону «Про реструктуризацію зобов’язань за кредитами в іноземній валюті» проголосували 229 народних депутатів — усього на два більше, аніж було потрібно для прийняття документа. Зокрема, у цьому законодавчому акті сказано: «Кредитори за письмовою заявою громадян України, що мають невиконані зобов’язання за кредитними договорами в іноземній валюті, зобов’язані протягом одного місяця провести реструктуризацію зобов’язань за кредитним договором»; «кредиторам забороняється встановлювати для позичальників додаткові зобов’язання щодо сплати будь-яких платежів, зборів, комісій тощо на свою користь за проведення реструктуризації зобов’язань за кредитними договорами».
Євгенія Мазур, оглядач телеканалу новин «24» пояснила суть документа так: «Якщо коротко, то Закон «Про реструктуризацію» передбачає, що власники кредитів в іноземній валюті повинні виплачувати їх за курсом, який був на момент отримання кредиту. Таке рішення є вбивчим для економіки».
У Національному банку України (НБУ) висловили своє бачення нового закону: «Він поставить під загрозу не тільки стабільність банківської системи, а й добробут усіх громадян. Якщо всі кредити, надані фізичним особам-резидентам в іноземній валюті, конвертувати в гривню за курсом 5,05 грн за 1 USD, то банківська система зазнає збитків на суму близько 100 млрд грн. Реалізація положень цього документа спричиниться до того, що банківська система втратить здатність дотримуватися обов’язкових нормативів капіталу, і це призведе до необхідності негайної капіталізації банківської системи, у т. ч. державою через рефінансування. А це — додаткове суттєве навантаження на державний бюджет. Такі нововведення спровокують масове зарахування банків до категорії неплатоспроможних, а також збільшення витрат Фонду гарантування вкладів фізичних осіб».

Голосували за те, чого не розуміли?
«Були також депутати, які перечитали те, за що саме вони голосували, і заявили, що відкликають свої голоси. Бо, як несподівано з’ясувалося, проголосували вони за те, чого не розуміли. Найбільш самокритичним було зізнання Ігоря Луценка, депутата від фракції «Батьківщини», котрий чесно написав, що вчинив, як ідіот, — зауважила п. Мазур. — При цьому він намагався виправдатися тим, що не почув, що законопроект голосується в цілому. Але це виправдання важко сприймати всерйоз, особливо з урахуванням того, що стенографіст засідання таки розчув це формулювання».
Найцікавішою ж стала реакція депутата Володимира Парасюка, повідомила також журналіст. «Депутат спершу говорив, що заяви про те, що прийнятий законопроект спричинить додатковий тиск на економіку країни, — брехня, і навіть подякував так званому фінансовому Майдану, без участі якого не вдалося б ухвалити таке рішення. Потім він різко передумав і сказав, що погарячкував, бо над законом варто було би подумати».
Отож оглядач резюмувала: «Голосування за цей законопроект продемонструвало одразу три яскраво виражені й украй сумні для України тенденції в парламенті: схильність до кнопкодавства, домінування популізму та надзвичайно низьку компетентність народних обранців. А серед більш-менш позитивних, хоч і не надто заспокійливих, тенденцій — те, що депутати здатні хоч якось реагувати на критику суспільства й експертного середовища».
Тим часом, Юлiя Самаєва, оглядач київської газети «Дзеркало тижня», зазнач: «Сама ідея прийняття цього закону — така абсурдна, що варто задуматися про те, чи не ухвалено його спеціально для того, щоб одним махом завершити очищення банківського сектору. Та тільки після такої «шокової терапії» банки України можна буде полічити на пальцях однієї руки. Але ніхто не візьметься сказати, хто ж виживе після «зачищення».

Країна може втратити транш МВФ
Прийняття законопроекту розкритикував і прем’єр-міністр Яценюк. Коментуючи це рішення, він нагадав депутатам, що «український парламент повинен поважати країну», а також покпив із них: «Є ще багато «цікавих» ідей. Можна гривню прирівняти до долара. Можна вартість кілограма сала прирівняти до кілограма золота. Можна ще пару таких реформ провести. Наприклад, щоби зразу після дитячого садка мати змогу піти на пенсію. Це ж буде популярно. Або всіх звільнити від податків, а ще щоби не ходили на роботу й щоби держава всіх утримувала. Аплодувати будуть перед місцевими виборами — не знаю, щоправда, хто і кому».
Арсеній Петрович також пообіцяв провести з Президентом, усіма членами уряду та коаліцією серйозну розмову щодо реформ і політичної відповідальності. Петро Порошенко вже висловив згоду з ним, заявивши: «Я побачив популістів-політиків, котрі, намагаючись сподобатися тій чи іншій частині суспільства, ставлять під загрозу існування фінансово-банківської системи країни, стабільність економіки, і роздають нездійсненні обіцянки, чітко розуміючи, що несправедливо за рахунок коштів усіх платників податків задовольняти інтереси 65 тис. тих, хто не хоче або іноді не може обслуговувати кредити».
Тим часом Айварас Абромавичус, міністр економічного розвитку й торгівлі, заявив, що ухвалений ВРУ закон про реструктуризацію валютних кредитів суперечить зобов’язанням України перед ключовим кредитором країни — Міжнародним валютним фондом (МВФ). «Якщо закон набуде чинності, то Україна може втратити другий кредитний транш від МВФ», — застеріг він.
А народний депутат Юрій Луценко, узагалі, подав у відставку з посади голови фракції «Блоку Петра Порошенка» через те, що депутати його партії проголосували за закон про реструктуризацію валютних кредитів, хоча напередодні домовилися про зовсім протилежне. «У тому, що фракція голосує не так, як домовилася, є і моя провина. Керувати фракцією, яка голосує не на користь країні, для мене є неприйнятним. Розумію, що далі відбудеться засідання фракції, уже бачу, що депутати вже розуміють, в яку халепу втрапили, та вважаю, що відповідальний політик, котрий керує фракцією, яка представляє Президента й країну, має зробити таку заяву, яку зробив я», — резюмував п. Луценко.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Юлія Тищенко, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень:
— Уже з’явилися заяви депутатів, що вони просто не зрозуміли, що відбувалося у залі, і зараз будуть відкликати голоси. Це можна, з одного боку, справді пов’язати з популізмом, який нікуди з парламенту не подівся. З іншого ж боку – вони просто побачили реакцію суспільства на це рішення.
Зрозуміло, що й банки, і держава мають шукати механізмів вирішення ситуації з кредитами, але механізм має бути обраний не такий популістський. Фракції, що проголосували за це рішення, певним чином підставили самого Президента. Вони створили проблему та переклали відповідальність на Петра Порошенка, котрий тепер має ветувати їхню «творчість». При цьому Президент приречений на вето. Цей закон може, щонайменше, не задовольнити МВФ, не кажучи про внутрішні економічні ризики, які виникають у зв’язку із цим рішенням.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— Ми обирали парламент не в традиційній ситуації, а після Майдану. Популізм він отримав у спадок. У ВРУ зараз є багато людей із низькою кваліфікацією. Багато є тих, хто хоче повторити успіх Партії реґіонів і знає, скільки можна заробляти на голосуваннях. Плюс чистий популізм. Парламентарії відчувають, що над парламентом збираються хмари.
Боюся, що позачергові вибори до Ради відбудуться раніше, ніж дочасні вибори президента. І популізм — спосіб заробити собі певну індульгенцію. Мовляв, я ж старався! Це – робота на майбутні парламентські та місцеві вибори. І це погано, тому що до популізму Президента, демагогії всіх політичних партій додається популізм ВРУ. А популізм може вбити будь-які реформи. Те, що зараз деякі депутати заявляють про відкликання своїх голосів, є доказом вкрай низької кваліфікації депутата й групи, яка його забезпечує. Це — не хитрощі, не демагогія. Ці люди справді не розуміють, про що йде мова.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply