Новини для українців всього свту

Monday, Mar. 8, 2021

Войцех Балчун пішов у відставку

Автор:

|

Серпень 10, 2017

|

Рубрика:

Войцех Балчун пішов у відставку

Експеримент зі запрошенням «варягів» для порятунку української економіки не можна назвати вдалим. Винятком можна вважати хіба представників української діаспори — Наталю Яресько, колишнього міністра фінансів, й Уляну Супрун, теперішнього виконувача обов’язки міністра охорони здоров’я. Суперечливим вважають і призначення керівником «Уразалізниці» поляка Войцеха Балчуна.

Близько 90 справ
Київське інтернет-видання «Українська правда» запевнило 4 серпня, що отримало в своє розпорядження адресоване прем’єр-міністру Гройсману прохання Юрія Луценка, генпрокурора України, не продовжувати контракт із п. Балчуном. Керівник Генеральної прокуратури України (ГПУ) пояснив, що правоохоронці розслідують близько 90 карних справ за фактами привласнення, розтрати, заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем посадовцями «Укрзалізниці».
Зокрема, ГПУ розслідує привласнення у 2015-2017 рр. державних коштів у сумі понад 150 млн грн шляхом укладання договорів на придбання товарів за завищеними цінами та фіктивними угодами. Але оскільки для повного переліку претензій ГПУ до «Укрзалізниці» не вистачить газетної шпальти, перейдемо до резюме у проханні Луценка: «Така ситуація на залізничному транспорті зумовлена насамперед неналежним виконанням правління «Укрзалізниці» покладених обов’язків. Із огляду на викладене вважаю недоцільним продовження контракту з Войцехом Балчуном».
Коли ж журналісти повідомили про це п. Балчуну, той запевнив: «Можу спокійно дивитися в дзеркало, результати моєї роботи видно». Однак принаймні тим, хто намагається викорінити в Україні корупцію, видно зовсім не те, що дозволяло б посадовцю спокійно дивитися в дзеркало. Приміром, Гліб Канєвський, експерт із питань протидії корупції громадської організації центру «Ейдос», 6 серпня надав інтернет-виданню «Економічна правда» лист Гізо Углави, заступника директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ) до віце-прем’єра Володимира Кістіона, в якому мовиться: «Укрзалізниця» зазнає збитків, в т. ч. внаслідок протиправних дій службових осіб під час організації та проведення закупівель товарів і послуг за кошти державного підприємства. Такі злочини спрямовані проти майна та інтересів «Укрзалізниця». При закупівлях штучно створювалося неконкурентне середовище серед постачальників і надавалися переваги окремим суб’єктам торгів. Це призводило до протиправного витрачання коштів «Укрзалізниці» на користь третіх осіб».

Відповідей немає
Своєю чергою, Володимир Омелян, міністр інфраструктури України, неодноразово звинувачував п. Балчуна в непрофесійності та повільному реформування компанії. Однак коли він заявив про це 25 січня на засіданні уряду, Володимир Гройсман, по суті, заступився за п. Балчуна, бо заявив міністру: «Зараз у вас немає експертних знань у залізниці».
Віталій Купрій, член комітету Верховної Ради (ВРУ) з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, коментував це так: «Без відома Гройсмана жодна схема на «Укрзалізниці» не працює. Я йому пишу звернення, вимагаю проведення розслідувань, але відповідей немає». Натомість про п. Балчуна депутат заявив: «Він увійшов у змову з прем’єр-міністром і людьми з парламентського комітету, які ляльководять ним. Він повністю їм підпорядковується. Ситуацію потрібно негайно міняти. Масштаби корупції на «Укрзалізниці» продовжують залишатися «шаленими», і при цьому НАБУ, ГПУ, поліція й Служба безпеки (СБУ) не діють».
Однак 11 квітня прем’єр Гройсман заявив, що оцінку діяльності п. Балчуна можна дати лише після його звіту. Але щойно 7 червня Міністерство економічного розвитку запевнило: «Впродовж кількох тижнів глава правління і наглядова рада «Укрзалізниці» мають підготувати і представити відповідний звіт. У результаті заслуховування інформації про результати діяльності товариства буде прийнято рішення про продовження або припинення трудових відносин із головою правління «Укрзалізниці».
Ці «найближчі тижні», втім, минули безрезультатно, відтак, 23 травня Вікторія Войціцька, депутат ВРУ, опублікувала у Facebook відповідь «Укрзалізниці» на її запит, що та витратила на підтримку своїх структур на окупованих російськими військами територіях понад 680 млн грн, а також прокоментувала її: «Ця компанія не просто забезпечує безкоштовне функціонування залізниці на окупованих територіях, а й возить вантажі, які вбивають наших солдатів. Про ешелони з боєприпасами, які заходять з боку Росії не писав хіба ледачий — інфраструктуру для їхньої доставки до лінії фронту люб’язно оплачує український громадянин».
А 26 травня Максим Бурбак, керівник парламентської фракції «Народний фронт», заявив: «Вважаю рішення міністра Омеляна про те, що Балчун має піти, є правильним. Гастролерів нам уже вистачає».

«Буде шкандаль»
6 червня міністр інфраструктури заявив журналістам: «Якщо контракт із Балчуном продовжать, буде, як кажуть у Галичині, шкандаль». А 15 червня запевнив, що «Укрзалізниця» більше не має законного керівника, оскільки в п. Балчуна закінчився термін дії контракту. Володимир Омелян також зауважив: «Як би не відкладався розгляд звіту Балчуна, намагаючись зберегти його обличчя та залишки репутації, навіть не ділової, а хоча б особистої, — «результати» дій команди Балчуна щодня стають усе скандальнішими».
Міністр нагадав при цьому на обшуки працівників ГПУ та СБУ в очолюваній п. Балчуном компанії, відтак, резюмував: «Укрзалізниця» — як розплавлений шматок металу, який у руках не втримаєш, зберігаючи при цьому спокійний вираз обличчя. Зараз «Укрзалізниця» — неконтрольована, корупційна компанія, кожен день «діяльності» якої несе ризики економіці, людям, репутації України».
В «Укрзалізниці» ж відповіли 21 червня, що контракт її очільника «автоматично продовжено до 5 червня 2019 року, оскільки жодна зі сторін не вимагає його припинення». У Міністерства інфраструктури заперечили того ж дня, що контракт із п. Балчуном був підписаний на один рік і не містить норми щодо автоматичного продовження — всі зміни в контракт вносяться шляхом підписання додаткових угод.
Натомість п. Гройсман лише пообіцяв 26 червня: «Ми визначимо день і дату, коли Балчун відзвітує про свою роботу за рік. Після цього уряд буде визначатися. Він працював на контракті, зараз працює за трудовим законодавством. Рішення про його контракт уряд прийме після його звіту. Наразі у мене є дуже багато суперечливої інформації. Одні кажуть, що його команда нормально працює, інші — погано. Одні кажуть, що вони чесні, інші — що корумповані».

До непристойності
Міністр інфраструктури чекав до 20 липня, а не дочекавшись, заявив журналістам: «Я сподіваюся, що в серпні нарешті буде заслухано звіт (Балчуна. — Ред.), адже наступне засідання Кабінету Міністрів (КМУ) буде через два тижні. Пауза затягнулася до непристойності. І на цьому треба ставити крапку, бо команда «Укрзалізниці» точно потребує повної заміни і нових рішеннях. Я сподіваюся, це станеться найближчим часом».
Але 17 липня інтернет-видання «Ділова столиця» повідомила, що, за її інформацією, в уряді вже ухвалили рішення не лише не продовжувати контракт із п. Балчуном, а й звільнити п. Омеляна — «щоб не склалося ситуації, у якій він переміг у конфлікті» й через «нездатність до конструктивного діалогу і постійне протистояння з усіма». Джерело цієї інформації підсумувало: «У керівництво галуззю мають прийти нові люди, котрі не будуть займатися інтригами та самопіаром, а сконцентруються на відновленні зруйнованої інфраструктури та налагодженні нормальної роботи».
Утім, в інтернет-виданні «Українська правда» ще 13 червня переповідали: «Одразу кілька джерел у Міністерстві інфраструктури та фракції Яценюка повідомили, що на засіданні КМУ 7 червня повинні були оголосити про відставку Балчуна. Як компроміс було домовлено, що керівник залізниці сам напише заяву про відставку і таким чином збереже обличчя».
Однак інформація обох видань — неофіційна. Відтак, доводиться погодитися з міністром Омеляном, що «пауза затягнулася до непристойності. Саме же Войцех Балчун спочатку заявив, що ще не визначився, чи настав час йому покидати займану посаду, але 9 серпня таки подав у відставку.

Ігор Голод

До теми
А в цей час наглядова рада «Нафтогазу України» одноголосно погодила призначення на посаду президента державної компанії «Укртрансгаз» ще одного поляка — Павела-Юзефа Станчака. Зазначається, що той більше 25 років працює у сфері транспортування, розподілу і зберігання газу. У 2003-2004 рр. п. Станчак відповідав у державній нафтогазовій компанії Польщі PGNiG за виокремлення функції оператора газотранспортної системи (ГТС) і утворення незалежного польського оператора ГТС Gaz-System S.A. До 2008-го він працював на посаді технічного директора — члена правління Gaz-System, де відповідав за розробку та виконання інвестиційних планів, поточну технічну підтримку ГТС, координацію процесів отримання дозволів і ліцензій із відповідними державними регуляторами й органами.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply