Новини для українців всього свту

Thursday, May. 13, 2021

Влада налякала своїх громадян абонплатою за газ, а потім встала на їхній бік

Автор:

|

Квітень 13, 2017

|

Рубрика:

Влада налякала своїх громадян абонплатою за газ, а потім встала на їхній бік

Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) України, таки скасувала 10 квітня запроваджену нею 28 березня ц. р. абонентську плату за під’єднання до газопостачання.

Спроба обдурити
Споживачів зобов’язали тоді сплачувати 4942 грн за 1 тис. куб. м блакитного палива, граничну торговельну націнку газопостачальної компанії (3,2 %) та за користування приєднаними потужностями. У тариф заклали в т. ч. витрати компанії «Укртрансгаз» на транспортування газу — приблизно 23 % у загальній структурі.
У НКРЕКП запевнили, що зробили таким чином прозорими тарифи, щоб споживачі краще знали, на що ідуть їхні гроші, відтак, економили газ. А в «Укртрансгазі» твердили, що нововведення знизить середньорічний платіж за газ на 4 %.
Однак опитані журналістами експерти полічили, що майже половині споживачів доведеться навпаки — платити більше. Передусім — приблизно 40 %, які використовують газ для приготування їжі, але не мають лічильників на нього. Бо раніше кожен із них щомісяця сплачував у середньому по 30 грн, а з 1 квітня мав би позбуватися приблизно 26 грн за газ плюс 80 грн абонплати.
Олександр Сергієнко, директор Київського інституту міста, відреагував на рішення НКРЕКП так: «Розділення плати за газ на дві складових — за газ як товар і за його транспортування та розподіл — загальноєвропейська практика. Однак у наших реаліях «газова мафія», прикриваючись європейським досвідом, намагається обікрасти українців приблизно на 7 млрд грн щороку».
«Якщо у людини є лише газова плита і гаряча вода, то норматив споживання газу — 4,4 куб. м щомісяця, — пояснив він. — Якщо немає гарячої води, цей норматив збільшується до 7,1 куба. Якщо є ще газова колонка для підігріву води, цей норматив становить 14 куб. м. Однак НКРЕКП розробив наступну методику: якщо в квартирі є газова плита або газова плита, плюс колонка, то вважають, що нібито там встановлений лічильник типу G2,5. Це — лічильник, який номінально пропускає 2,5 куб. м на годину, а не на місяць. А максимально — 4 куб. м на годину. Це записали в методику, начебто в такій квартирі, де немає лічильника, стоїть віртуальний лічильник G2,5, що пропускає по максимуму чотири куби на годину на 24 години на 30 днів. І замість того, щоб рахувати 4,4 куби в місяць, вони рахують приблизно в 720 разів більше».

«У зв’язку з резонансом»
А оскільки негативними коментарями експертів щодо нововведення Нацкомісії зарясніли більшість українських засобів масової інформації, 1 квітня прем’єр-міністр Гройсман зажадав від неї переглянути рішення щодо абонплати за газ. За його словами, в уряді переглянули розрахунки його впливу на оплату за газ для українців і дійшли висновку: «Збільшення реально є і становить у середньому в розрахунках від 1,3 до трьох разів, особливо це стосується тих, хто живе у багатоквартирних будинках».
Наступного дня ще й президент Порошенко заявив, що рішення щодо абонплати на газ має бути призупинене. Відтак, того ж 3 квітня НКРЕКП запевнив, що «в зв’язку з резонансом» і щоб «ніхто з громадян України жодного підвищення не відчув», введе «перехідний період тривалістю у три місяці, впроваджуючи нові тарифи за користування приєднаними газорозподільчими потужностями та транспортування газу», впродовж якого «буде аналізувати детально, але найменші типорозміри, наприклад G1,6, які в Києві мали платити 28 грн, для них це буде рішення перенесене».
Однак того ж дня Максим Бурбак, лідер парламентської фракції «Народний фронт», зажадав на погоджувальній раді у парламенті негайного скасування рішення НКРЕКП, оскільки, за його словами, «це новий податок на користь Фірташа та Льовочкіна, бо вони є власниками більшості облгазів в Україні». А наступного дня 203 депутати парламенту проголосували за те, аби заслухати голову НКРЕКП на своєму пленарному засіданні.
4 квітня Андрій Рева, міністр соціальної політики, котрий раніше запевняв, що тарифи на газ не зростуть, визнав протилежне: «Для 4,5 млн споживачів, серед котрих є люди з невисокими прибутками, і котрі використовують газ найменше, виключно для приготування їжі, вартість блакитного палива суттєво зростає».
«Введення нового тарифу, який не передбачений ні законом про житлово-комунальні послуги, ні бюджетним кодексом, тягне за собою додаткові видатки з бюджету. А це, своєю чергою, потребує змін в держбюджеті. В результаті ми опиняємося в ситуації, за якої у нас відсутні можливості захистити людей із невисоким доходом, для котрих зростання ціни стане суттєвим. Тому це рішення є не до кінця зваженим і продуманим», — констатував урядовець.
Попри це, 4 та 5 квітня депутати парламентської фракції «Радикальної партії» блокували трибуну Верховної Ради (ВРУ) з вимогою звіту Дмитра Вовка, голови НКРЕКП, щодо введення абонплати за газ, а також його відставки. Політолог Віктор Таран пояснив: «Кожне суперечливе рішення, яке приймається в державі, дає майданчик для опозиції, щоб атакувати владу. Мета опозиції — стати владою, а метою влади — тримати її в руках. Тому цілком очевидно, що кожну хиба, якої буде припускатися якийсь орган влади, опозиція буде використовувати».
Негайного скасування рішення НКРЕКП зажадали також в обласних і міських радах. Зокрема, Віталій Діденко, депутат Хмельницької міської ради заявив: «Побачивши спротив українців, учора вночі президент України раптово змінив свою риторику, а НКРЕКП призупинила введення абонплати. Однак ми вимагаємо негайно скасувати черговий здирницький платіж для населення, а не просто відтерміновувати його впровадження».
А Олександр Симчишин, міський голова Хмельницького, застеріг: «Це може стати справжнім прецедентом. Сьогодні нам встановлюють абонплату за газ, завтра встановлять за електроенергію, післязавтра — на воду. А що буде далі?»

Скасовано не остаточно?
Того ж 5 квітня Міністерство фінансів оприлюднило «Меморандум про економічну та фінансову політику України», з якого випливало, що ввести абонплату зобов’язав Міжнародний валютний фонд. Дослівно ж у цьому документі зазначено: «До кінця липня 2017-го ми переглянемо інші параметри системи комунальних субсидій домогосподарствам для поліпшення адресності; запровадимо коригування соціальних норм у непікові місяці впродовж опалювального сезону. Крім цього, ми застосуємо тариф на розподіл газу й опалення на основі потужності, що дозволить перенести певну частину вартості на літні місяці — всі зміни набудуть чинності з 1 травня 2017 року».
В обласних і міських радах відреагували на це новими вимогами скасувати абонплату. Відтак, 10 квітня НКРЕКП заявила, що абонплату за газ скасувала. Дослівно ж Дмитро Вовк запевнив: «Жодних додаткових платежів для споживачів не повинно бути».
Однак політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що скасування абонплати за газ не є остаточною. «Рішення НКРЕКП повністю скасувати неможливо, поки не буде скасований прийнятий ВРУ цього скликання закон про ринок природного газу, де це рішення вже закладене. Хочу нагадати, що за нього голосували не якісь «марсіани», а всі члени тодішньої демократичної коаліції практично стопроцентно. Законом передбачена дата припинення дії системи оплати — 1 квітня 2017 року. Тому система абонплати мусить буде введена, якщо не скасують сам закон», — пояснив він.
А політолог Олександр Кочетков коментував скасування абонплати так: «Усе, що відбувається в Національній комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, максимально погоджене з Адміністрацією Президента. Ситуація у влади — важка. Ніхто не бачить перспективи, тому всі готуються до дочасних виборів. Команда Петра Порошенка намагається підняти рейтинґ — Президента та його партії. Одна з технологічних схем у політиці — гра в доброго та поганого поліцейського. Менеджер Вовк вирішив залякати українців додатковою платою до тарифів, які й так для багатьох непідйомні. А добрий і справедливий Президент спочатку призупиняє дію цього рішення, а потім може і скасувати. Політтехнологи водночас вивчають думку суспільства — працює ця акція чи ні. Це називають «схемою затісного взуття». Коли зняв на два розміри менші черевики, то відчуваєш блаженство».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply