Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Відтепер Україна вільно торгує ще з двома країнами

Автор:

|

Січень 09, 2021

|

Рубрика:

Відтепер Україна вільно торгує ще з двома країнами
Біньямін Нетаньягу, прем’єр-міністр Ізраїлю

Кількість країн, із якими Україна уклала угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ), зростає.

Ізраїль та Велика Британія
Із 1 січня ц. р. запрацювала ЗВТ між Україною та Ізраїлем. Про повідомив Володимир Зеленський. «Це новий рівень відносин між країнами та зелене світло для збільшення українського експорту, тіснішої кооперації у сферах high-tech, інжинірингу, розвитку інвестиційної співпраці», — написав він у Twitter.
Про вільну економічну зону між Україною й Ізраїлем розповів Біньямін Нетаньягу, прем’єр-міністр Ізраїлю. «Хороші новини для нашої економіки: вступив у силу договір про вільну економічну зону між нами й Україною», — написав він у Facebook. За словами урядовця, це призведе до збільшення торгового обороту та розширення співпраці в сільському господарстві (с/г) і в сфері високих технологій, а також до додаткових інвестицій. «Це важливий крок, від якого виграють усі громадяни Ізраїлю. Спасибі президенту Володимиру Зеленському за спільну роботу», — подякував прем’єр Ізраїлю та додав, що це виведе взаємини між двома країнами «на нові висоти».
Нагадаємо, що перемовини між двома країнами щодо ЗВТ розпочалися ще 2013 року, однак найбільш інтенсивна робота щодо цієї зони відбувалася впродовж 2016-2018 рр. Наприкінці січня 2019-го Україна й Ізраїль нарешті підписали угоду про створення ЗВТ. Й у липні того ж року її ратифікувала Верховна Рада України. Ця угода має збільшити обсяги двосторонньої торгівлі між країнами. Так, українським компаніям дозволять експортувати товари до Ізраїлю без мит, що збільшить їхню конкурентоздатність у цій країні.
З 1 січня ц. р вступила в дію Угоду про вільну торгівлю з Великою Британією. Про це повідомили пресслужба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. «2020-го уклали Угоду про ЗВТ з Об’єднаним Королівством, яка вступила в дію з 1 січня 2021 року. Зокрема, документ надає вільний доступ на британський ринок для 98 % української продукції, а з 2023-го для України лібералізують ще 2 %», —повідомили у відомстві.

Що передувало
24 червня 2010-го в м. Рейк’явік (Ісландія) Україна уклала угоду про ЗВТ із державами Європейської асоціації вільної торгівлі — Швейцарією, Ліхтенштейном, Норвегією й Ісландією. Її ратифікували Законом України від 7 грудня 2011 року, а документ набув чинності 1 червня 2012-го. Угода охоплює питання торгівлі промисловими та с/г товарами, рибою та морською продукцією, а також послугами та врегулювання суперечок.
Важливим елементом Угоди про асоціацію між Україною й Європейським Союзом (ЄС) 2014 року стало положення про створення поглибленої та всеохоплюючої ЗВТ. Вона передбачає суттєву лібералізацію торгівлі (усунення тарифів чи квот) між сторонами, гармонізацію законодавства та нормативно-регуляторної бази. Та ще до набрання чинності Угодою про асоціацію ЄС запровадив для України режим автономних торгових преференцій — одностороннє (з боку ЄС) скасування ввізних мит, яке стосується 94,7 % від усього обсягу промислових товарів та 83,4 % с/г товарів і харчової продукції, яку Євросоюз імпортує з України.
Угоду про ЗВТ між Україною та Канадою підписали 11 липня 2016-го Степан Кубів, тодішній перший віцепрем’єр України, та Христя Фріланд, тодішня міністерка з міжнародної торгівлі Канади. З моменту набуття чинності угода відкрила для українських експортерів товарів 98 % канадського ринку. Ввізні мита на с/г товари скасували негайно (за винятком 108 тарифних ліній, доступ по яких відкрили у рамках квот), а також на всі промислові товари (крім легкових автомобілів із семирічним перехідним періодом скасування ввізних мит). Для вказаних 108 тарифних ліній с/г товарів українські експортери отримали можливість постачати товари за нульовою ставкою ввізного мита в рамках глобальних квот Канади. Україні вдалося відстояти асиметричну порівняно з Канадою лібералізацію доступу до свого ринку у чутливих галузях. Україна скасувала тарифи для близько 80 % товарів імпорту зі Канади, водночас для деяких с/г і промислових товарів вирішили застосовувати перехідні періоди.

Хто наступний?
Незабаром планують провести дев’яте засідання Стратегічної ради високого рівня під головуванням президентів України Володимира Зеленського та Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, припускає можливість підписання угоди про ЗВТ між Україною та Туреччиною вже цього року.
Китайська Народна Республіка (КНР) також ініціює створення ЗВТ із Україною і сподівається на активізацію дослідження цього питання з української сторони. Про це заявив Ду Вей, посол КНР у Києві. За його словами, проєкт «Шовковий шлях» і ЗВТ сприятимуть залученню китайських інвестицій до України. «Ми сподіваємося, що китайські підприємства прийдуть до України з інвестиціями у сфері с/г, науки, техніки, інфраструктури, логістики, фінансів, електронної комерції, ядерної та відновлюваної енергетики, а також в інших сферах, — наголосив дипломат. — Без України реалізація ініціативи буде неповною, навіть немислимою. Через це Україна стала однією з перших серед більш ніж 60 країн, які приєдналися до «Шовкового шляху».
Через своє географічне розташування Україна є невід’ємною складовою та сполучною ланкою країн-учасниць китайського інфраструктурного проєкту «Шовковий шлях». Про це зазначив Лю Цзяньчжун, президент міжнародної торгової палати «Шовкового шляху». «Україна є невід’ємною частиною проєкту. Географічне положення України надзвичайно йому сприяє», — запевнив він. Своєю чергою, Сюн Мен, віце-президент і генеральний секретар Китайської федерації промисловців, запевнив, що на реалізацію проєкту КНР надасть близько 46 млрд USD.
Україна братиме участь у цьому проєкті через включення у транспортно-економічний коридор із Центральної Азії в Європу, на шляху якого будуть розташовані переробні підприємства. Про це повідомив Геннадій Зубко, колишній міністр реґіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. «Ми будемо надалі розвивати це співпрацю в транспортно-економічного напрямку з Центральної Азії до Європи», — додав він.
Україна проаналізує можливість створення ЗВТ із КНР після розробки національної експортної стратегії, визначення пріоритетних ринків і консультацій із бізнесом. Про це повідомила Наталія Микольська, ексторговий представник України. «Коли буде розроблено національну експортну стратегію, ми зможемо уважніше дивитися на перспективні ринки і те, яким чином нам збільшувати доступ до них. ЗВТ — не єдиний механізм присутності українських товарів на цьому ринку», — запевнила вона.
За словами п. Микольської, до закінчення розробки експортної стратегії Україна діятиме в рамках уже досягнутих домовленостей про лібералізацію торгівлі. «Потрібно проаналізувати, які галузі у нас важливі, який рівень доступу наших товарів на ринок КНР і китайських товарів на ринок України. Наше завдання, поки не розроблена національна експортна стратегія, працювати в рамках тих перемовних процесів, які вже ініційовані», — нагадала вона.
Геннадій Чижиков, президент Торгово-промислової палати України, поінформував, що Україна для реалізації проєкту «Шовковий шлях» потребує додаткових портів і потужностей для розвантаження. А коли Україна увійде в нову асоціацію «Шовковий шлях», то вона об’єднає 21 країну.
Крім цього, Україна планує провести перемовини про нові угоди про ЗВТ із Єгиптом, Йорданією й Індонезією. Про це повідомив Ігор Петрашко, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Євген Клен

До слова
Українська влада підготувала пакет пропозицій щодо посилення торгівлі зі США після того, як розпочнеться каденція 46-го американського президента Джо Байдена. Про це розповів Ігор Жовква, заступник голови Офісу президента, під час конференції «Торгові війни: мистецтво захисту». «Сполучені Штати і зараз є одним із ключових партнерів України, в т. ч. в таких важливих секторах, як ядерна енергетика. Ми очікуємо, що зміна адміністрації відкриє можливість для нашої співпраці в нових секторах, таких як IT або штучний інтелект, а також очікуємо посилення нашої співпраці в енергетиці, передусім відновлюваній, і в торгівлі скрапленим газом», — поділився він. чиновник також заявив про доцільність створення ЗВТ зі США. «Це дуже хороша ідея, над якою нам треба почати думати вже зараз. У нас є пакет пропозицій щодо посилення торгівлі зі Сполученими Штатами, і ми вже готові до діалогу з новою адміністрацією», — додав він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply