Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Відбувається повна відмова від російських газу та нафти

Автор:

|

Травень 14, 2022

|

Рубрика:

Відбувається повна відмова від російських газу та нафти

Україна успішно пройшла опалювальний сезон і вже розпочинає підготовку до наступного. Про це заявив Денис Шмигаль, глава українського уряду. Він повідомив, що за підсумками опалювального сезону Україна ще має у сховищах 9 млрд куб. м газу, а також 1 млн т вугілля на складах.

Внутрішній ринок газу
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення залишити ціни на газ для населення та критично важливих підприємств без змін. Також уряд звернувся до місцевих органів влади та комунальних підприємств на час дії воєнного та надзвичайного стану в Україні з рекомендацією не підвищувати тарифи на комунальні послуги. «Але ми також закликаємо українців продовжувати платити за комунальні послуги, аби у підприємств була можливість здійснювати ремонти та платити заробітну плату працівникам», — додав прем’єр-міністр.
Свою чергою, Європейський Союз (ЄС) підготував план реверсного постачання газу в Україну на випадок перебоїв постачання з Російської Федерації (РФ). Про це повідомила Кадрі Сімсон, єврокомісарка з енергетики. Вона заявила, що ЄС не може вважати Росію гідним довіри партнером. Також у Брюсселі (Бельгія) оцінюють, які труднощі виникнуть у економік і мешканців ЄС, якщо це інтеграційне об’єднання запровадить ембарго на постачання нафти з РФ.
Водночас Україна отримає доступ до терміналів зрідженого газу Польщі та Литви. Про це повідомив Сергій Макогон, директор Оператора газотранспортної системи (ГТС) України. «Вже запрацював інтерконектор між Польщею та Литвою GIPL, який приєднав країни Балтії до європейського газового ринку. Це значний прорив у питанні енергетичної безпеки всього реґіону», — наголосив він.
Як пояснив посадовець, за таких умов «Газпрому» стане важче шантажувати Литву та Польщу. Танкер із вантажем зрідженого газу для Польщі прибуде на термінал у Клайпеді вже незабаром. «По закінченні інтерконектора Польща-Словаччина влітку ц. р. до LNG-терміналів у Польщі та балтійських країнах отримає доступ і Україна», — додав він.

Зовнішній ринок газу
Через гарячу фазу російсько-української війни виникла загроза транзиту газу до Європи. Про це повідомила пресслужба Оператора ГТС України. У компанії зафіксували низку дій із боку окупантів, які передбачають зміни у роботі комунікаційного обладнання та технологічних режимів, що фактично може призвести до втрати операційного контролю за обладнанням. «Зупинка станції «Новопсков» Луганській області означає зупинку подальшого транзиту і відповідальність за наслідки лягає на Російську Федерацію», — наголосили у повідомленні.
Зараз російський газовий монополіст «Газпром» знизив загальний обсяг добового транзиту територією України. Тепер це 66,3 млн куб. м, тоді як заявка була га 74,6 млн куб. м. Тож імпортерам доведеться форсувати закупівлю газу з будь-яких джерел, аби задовольнити жорсткі вимоги регуляторів щодо досягнення необхідного рівня запасів газу у підземних сховищах до майбутньої зими. Зараз рівень запасів в Європі становить 27,06 %, зростання в середньому за добу — на 0,14 %.
Натомість постачання російського газу до Польщі та Болгарії припинили взагалі. Володимир Зеленський вважає, газовий шантаж РФ європейців свідчить про неможливість нормальної економічної співпраці з Москвою. Він наголосив, що Кремль розглядає як зброю не лише газ, а й будь-яку торгівлю. «Просто чекає на момент, коли тим чи іншим торговим напрямком можна скористатися. Або скористатися, щоб шантажувати європейців політично, або щоб посилити російську військову машину, яка розглядає об’єднану Європу як мішень», — наголосив президент України.

Диверсифікація й ембарго
Тож країни Європи посилили зусилля щодо повної відмови від російського газу. Так, Італія вирішила замінити російський газ, що складає майже 40 % імпорту до країни, алжирським. Про це домовився Маріо Драгі, глава італійського уряду. Тепер потрібне лише підписання відповідних документів.
Загалом офіційний Рим веде перемовини з сімома країнами, й Алжир — другий за величиною постачальник газу в Італії. Трубогін, прокладений дном Середземного моря, здатен помпувати більше 110 млн куб. м газу на добу, але зараз транспортують менше, ніж 60 млн куб. м.
Про свою повну незалежність від російського газу заявила Варшава. «Наші сховища, як і раніше, заповнені, ми будемо заповнювати їх на 100 % щодня. 78 % із північного, південного, західного напрямків, решта — вітчизняного виробництва», — заявив Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Польщі.
А США заручилися підтримкою низки азійських країн у зусиллях зі забезпечення постачання енергоносіїв європейським союзникам, які страждають від газового шантажу РФ. Про це повідомив президент Байден.
Своєю чергою, Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії (ЄК), під час виступу на пленарному засіданні Європейського парламенту у Страсбурзі (Франція), репрезентувала шостий пакет санкцій ЄС проти РФ, а також плани Євросоюзу щодо повоєнного відновлення України й її економіки. Вона заявила, що ЄС повністю припиняє імпорт російської нафти та нафтопродуктів.
Однак у Путіна в Європі ще залишаються союзники. Так, Гергель Гуляш, міністр Кабінету міністрів Угорщини, заявив, що Будапешт накладе вето на будь-яку європейську пропозицію, яка призведе до обмеження імпорту енергоносіїв із РФ.

Дефіцит нафти
Розбомбивши Кременчуцький нафтопереробний завод (НПЗ), російсько-терористичні війська спричинили дефіцит палива в Україні. У багатьох містах водії вистоюють у кілометрових чергах. На одну автомашину продають лише про 10-15 л пального. «Наразі найгостріше нестача і бензинах. По дизпальному ситуація трохи краща, але, м’яко кажучи, профіциту немає, — розповів Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95». — Також наразі існують проблеми з імпортом пального через певні логістичні проблеми, які не дозволяють достачати ресурси швидко.
Тепер імпорт пального до України відбувається винятково з Європи, хоча раніше це були РФ і Білорусь. «Це новий напрямок, відповідно, він потребує доопрацювання, вирішення багатьох різних ресурсних, логістичних, нормативних проблем. Він зростає, але це відбувається поступово і, відповідно, на цей період буде ще нестача пального», — пояснив експерт.
Також в Україні досі діє державне регулювання, що не дозволяє імпортувати окремі партії нафтопродуктів, дорожчі за регульовану ціну. Відповідно, трейдери можуть купували пальне через те, що його продаж у подальшому буде збитковим, — зазначив п. Куюн. — Тому ми й спостерігаємо тенденцію щодо посилення обмежень у роздрібній реалізації. Гадаю, ситуація збережеться продовж усього травня». Однак очікується, що уряд послабить державне регулювання для того, щоб у постачальників було більше простору для маневрів і більше впевненості у тому, що вони пальне продадуть хоча б із мінімальною рентабельністю.
Своєю чергою, Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, повідомив, що наразі вдалося компенсувати лише частину попередніх джерел постачань. З його слів, в України було два шляхи для того, щоб позбутися залежності: організувати власне виробництво нафтопродуктів, збудувати не один нафтопереробний завод, що також складно, або повністю перелаштовувати постачання нафтопродуктів, відмовившись від імпорту з РФ і Білорусі.
Навіть якщо розглянути ідеальний варіант — власне виробництво, імпортуючи нафту для переробки, тоді постало б питання, звідки її брати. Постачання, імовірно, відбувалося б морем, як у випадку Кременчуцького НПЗ. «Але ми все одно б опинились заблокованими, бо всі українські порти зараз відрізані. Чому ми виявились не готовими? У мене немає відповіді на це запитання», — зазначив фахівець.
На його думку, українська влада зробила з ринком палива все, що змогла. «Залишається єдиний західний коридор і ЄС. Для цього мають бути певні рішення ЄК. Вони про проблему знають, Україна їх також інформує», — зазначив п. Корольчук.
Він зауважив, що ракетні удари по нафтобазах європейські партнери ще могли сприймати не серйозно, то знищення Кременчуцького НПЗ мало б стати вагомим важелем у прийнятті відповідних рішень. На думку експерта, це єдиний варіант, який дав би можливість вирішити питання та забезпечити необхідний обсяг постачання: «Тобто, умовно, щомісячно 100 тис. чи 300 тис. т. Цей обсяг розписують і постачають для споживачів. Усе бере на себе держава, фактично оплачує той обсяг і розподіляє його між компаніями».
Експерт нагадав, що міжнародні організації та провідні країни Заходу наразі обговорюють економічну підтримку України. На його думку, у цій допомозі було б доречно передбачити відповідну дотацію для забезпечення потреб енергетичного сектора України.
Як повідомляв «Міст», у Львівській області відкрили нове газове родовище.

Євген Клен

About Author

Meest-Online