Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Від деяких українських міст окупанти не залишили каменя на камені

Автор:

|

Червень 02, 2022

|

Рубрика:

Від деяких українських міст окупанти не залишили каменя на камені
У цей будинок влучила ворожа ракета

Берґе Бренде, президент Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарія), закликав до створення «плану Маршалла» з відновлення України.

План ЄК
Тож Європейська комісія (ЄК) розробила план із повоєнного відновлення України. Програму так і назвали — «Відбудувати Україну». Точну сума коштів не називають, проте відомо, що на неї витратять сотні мільярдів євро.
Від України натомість вимагатимуть боротьбу з корупцією та проведення реформ для наближення до Європейського Союзу (ЄС) і майбутнього вступу до спільноти. План передбачає, що відновлення зруйнованої інфраструктури в країні триватиме довше, ніж десять років, а виділені кошти будуть пов’язані зі суворим виконанням Україною умов проведення реформ.
Зусилля щодо відновлення має координувати влада України у тісній співпраці з ЄС та іншими ключовими партнерами, такими як G7 і G20, а також іншими третіми країнами, міжнародними фінансовими інститутами та міжнародними організаціями. В ЄК вважають, що партнерство між містами та реґіонами в ЄС та Україні збагатить і прискорить реконструкцію.
Платформу щодо відновлення України планує очолити ЄК. Вона працюватиме як всеосяжний орган стратегічного управління, відповідальний за затвердження плану відновлення, складеного та реалізованого Україною за підтримки адміністративного потенціалу та технічної допомоги з боку ЄС.
План відновлення, схвалений платформою на основі оцінки потреб, стане основою для ЄС та інших партнерів для визначення пріоритетних областей, вибраних для фінансування та конкретних проєктів. Платформа координуватиме джерела фінансування та призначення для оптимізації їхнього використання, а також стежитиме за ходом реалізації плану.
Для підтримання плану реконструкції ЄК пропонує створити механізм Rebuild Ukraine як основний правовий інструмент підтримки ЄС, що поєднуватиме ґранти та позички на відновлення. Його додадуть до бюджету ЄС і тим самим забезпечать прозорість, підзвітність і надійне фінансове управління цією ініціативою.
Механізм ґрунтуватиметься на досвіді ЄС у рамках Фонду відновлення та стійкості, але адаптований до безпрецедентних викликів реконструкції України й її супроводження на її європейському шляху. Сам механізм матиме особливу структуру управління, що забезпечує повну власність України.
При відновленні діятиме принцип «зробити краще, ніж було». Тобто нову інфраструктуру розроблятимуть так, аби вона відповідала всім кліматичним вимогам. Фінансовий внесок має надійти з нової програми бюджету ЄС.
Акцент у функціонуванні механізму роблять на реформах у сфері верховенства права та боротьби з корупцією, а інвестиції, приведені у відповідність до кліматичних, екологічних і цифрових політик, а також стандартів ЄС, допоможуть Україні стати сильнішими та стійкішими після руйнівного російського вторгнення.
Непередбачені потреби, викликані війною, виходять за межі коштів, доступних у теперішніх багаторічних фінансових рамках Євросоюзу. Тому ЄК наголошує, що потрібно буде знайти нові джерела фінансування.
Додаткові ґранти, які нададуть Україні, фінансуватимуть або коштом додаткових внесків держав-членів (і третіх країн, якщо вони цього забажають), або за допомогою цільового перегляду багаторічної фінансової бази.
Джерелами фінансуватися могли б стати кредити, надані Україні в рамках програми. З огляду на масштаб кредитів, які, ймовірно, знадобляться, варіанти передбачають залучення коштів для кредитів від імені ЄС або під національні гарантії держав-членів.

Національна рада
21 квітня Володимир Зеленський підписав наказ про утворення Національної ради з відновлення України від наслідків війни. Це консультативно-дорадчий орган, який зобов’язали розробити план такого відновлення. Згідно з повідомленнями Андрія Єрмака, керівника Офісу президента України (ОПУ), 2 травня цей план презентували у Комітеті з питань економічного розвитку Верховної Ради України.
На загал його ще не оприлюднили, але чиновник поділився принципами, на яких він ґрунтується: повний доступ до ринків ЄС і «Великої сімки»; отримання статусу кандидата, а потім і повноправне членство в ЄС;
побудова економіки на принципах дерегуляції та лібералізації; налагодження логістичних маршрутів у західному напрямку; перехід від експорту сировини до переробки в тих галузях, які дають найбільший експортний фінансовий ефект; розвиток вітчизняного військово-промислового комплексу; самодостатність в енергетиці через збільшення видобутку власного газу та розвитку атомної енергетики; кліматична модернізація.
До складу Національної ради з відновлення України від наслідків війни входять винятково представники ОПУ та Кабінету Міністрів України. Однак до робочих підгруп Ради запрошують і представників громадськості та міжнародних експертів.

Перемовини про допомогу
Володимир Зеленський обговорив згадану платформу відбудови України з Урсулою фон дер Ляєн, президенткою ЄК. Він також подякував за 9 млрд EUR і 6 млн EUR уже наданої фінансової допомоги. «Платформа відбудови України має стати спільною історією успіху. Також погодилися з доцільністю запровадження спільного контролю на кордоні», — відзвітував він.
Український президент також провів перемовини з Антоніу Коштою, прем’єр-міністром Португалії. Останній заявив, що його країна готова долучитися до відновлення України. Зокрема, йдеться про відбудову та реконструкцію шкіл і садочків.
А під час зустрічі в Києві Дениса Шмигаля, прем’єр-міністра України, зі Санною Марін, прем’єр-міністеркою Фінляндії, остання пообіцяла, що Гельсінкі допоможуть у відбудові інфраструктури й українських міст, а також підтримає освітню реформу в Україні.
Свою чергою, Олександр Вучич, президент Сербії, зустрівся з Володимиром Толкачем, новим послом Києва. Глава держави заявив про підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. Він зазначив, що це головні засади міжнародного права, що містяться у Статуті Організації Об’єднаних Націй. А також пообіцяв, що Сербія допоможе Україні після війни, зокрема, на етапі відновлення.

Конференція високого рівня
4-5 липня ц. р. у м. Лугано (Швейцарія) відбудеться міжнародна конференція високого рівня з питань відновлення України після війни. Про це домовилися Денис Шмигаль та Іґнаціо Кассіс, президент Швейцарії. На конференцію запросили 40 країн і 17 міжнародних організацій.
«Коли війна завершиться і гармати замовкнуть, усі наші зусилля мають бути спрямовані на відновлення. Шлях до відновлення, усунення економічних наслідків України пролягатиме через широкий політичний і дипломатичний процес. Конференція у Лугано — це можливість обговорити цей складний шлях до відновлення з усіма ключовими зацікавленими сторонами», — додав п. Кассіс. За його словами, конференція стане стартовою точкою у процесі відновлення України.
Денис Шмигаль вважає, що відновлення України після російської аґресії коштуватиме щонайменше 600 млрд USD.

Перед тим, як будувати
Але перед тим як відбудовувати, Україна намагається усіляко мінімізувати збитки від війни, а також документувати їх. Крім цього, плани відбудови треба категоризувати та випрацювати. Адже залежно від масштабів руйнувань, конкретний будинок може потребувати ремонту реконструкції, або його доведеться відбудовувати з нуля.
Централізовано документуванням збитків від воєнної аґресії Російської Федерації (РФ) займаються спільний проєкт «Росія заплатить» Київської школи економіки, ОПУ, Міністерства економіки та Міністерства цифрової трансформації.
Будь-хто може подати інформацію про шкоду, яку заподіяли Україні й її громадянам російські війська: про руйнування об’єктів інфраструктури, житла, шкіл, мародерство, шкоду для екології та багато іншого. Важливо, щоб цю зібрану інформацію потім об’єднали в один реєстр, який і будуть використовувати для планування відбудови.
Деякі міста доведеться відбудовувати практично з нуля. Важливо, щоб ця відбудова не була сліпим відтворенням зруйнованого. Це можливість застосувати новітні підходи урбаністики й архітектури, щоб зробити українські міста більш зручними й інклюзивними для їхніх мешканців.

І знову добробати
Настільки масштабну відбудову в державі можна порівняти з військовими діями. Для цього створили проєкт «Добробат», який здійснює набір волонтерів у будівельні батальйони для відновлення знищених російськими окупантами реґіонів України. До будівельних батальйонів уже залучили більше 27 тис. добровольців.
Про пошук охочих долучитися у «Добробат» повідомила і Львівська обласна військова адміністрація. «Цей волонтерський рух — про підтримку одне одного, наші зруйновані населені пункти, це спільний біль. Добробатівці уже доклали зусиль на Київщині. Зараз вони продовжують розчищати вулиці, розбирати завали та проводити ремонти у шести населених пунктах Чернігівської, Сумської та Київської областей», — повідомили чиновники.
«Добробат» активно співпрацює з Державною службою з надзвичайних ситуацій України та органами місцевої влади. Усі об’єкти, на яких працюють добровольці, проходять попередню перевірку на розмінування. Волонтерів «Добробату» в разі потреби забезпечують житлом і довозять на об’єкти автобусами, які організовують волонтери разом із місцевими адміністраціями.
Як повідомляв «Міст», для відбудови України є два плани — європейський і південнокорейський.

Євген Клен

About Author

Meest-Online