Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Валютна перевірка на міцність

Автор:

|

Жовтень 23, 2014

|

Рубрика:

Валютна перевірка на міцність
Валерія Гонтарєва

Валерія Гонтарєва

Провальна політика Національного банку України (НБУ) на валютному ринку призвела до репресій на фінансовому ринку. Усі банки, які наважилися купувати та продавати валюту на міжбанку дорожче за 12,95 грн за 1 USD, зіштовхнулися з перевірками регулятора. При цьому банкіри побоюються, що під приводом перевірок можуть відбуватися рейдерські захоплення фінансово привабливих банківських активів.

Реакція НБУ пов’язана з валом критики за встановлення індикативного курсу долара — 12,95 грн. Це рішення було нібито ухвалене в процесі наради банкірів із НБУ наприкінці вересня ц. р. Насправді такий курс був визначений на підставі якихось розрахунків Генерального економічного департаменту НБУ.
«До зустрічі Президента з банкірами була підготовлена аналітична записка, в якій курс 15,95 грн. був визначений як рівноважний. У НБУ вирішили цей показник зафіксувати», — розповідає анонімний працівник Нацбанку.
Проте ні банки, ні населення не хочуть визнавати встановлений «зі стелі» курс. За вигаданим курсом валюта обмінюється тільки на готівковому ринку в межах незначних сум, які населення здає в банківські каси.
При цьому Валерія Гонтарєва, голова НБУ, повторює політику своїх попередників, розтринькуючи резерви для поповнення банківських кас готівковою валютою та її продажу. Аби перед виборами українці могли купити долари за пільговим курсом, із резервів, за даними НБУ, вже розпродано понад 0,5 млрд. USD.
Експортери ж намагаються не продавати валютної виручки за курсом 12,95 грн за 1 USD, через що міжбанківський валютний ринок захлинається від валютного дефіциту. Середні денні обсяги торгів валютою впали з 350-350 млн. до 180-220 млн. USD без урахування інтервенцій НБУ. Валюту продають або експортери, яким потрібно платити за рахунками, або банки за дорученням клієнтів, котрі не можуть зняти валюту через обмеження НБУ.
Ще валюту продають банки для формування резервів і коригування валютної позиції. Однак ці угоди найчастіше є договірними: валюта розподіляється за угодами між банками. Вільного ринку майже немає. Якщо ж банки насмілюються купувати валюту для клієнтів за курсом, близьким до реального, то відразу отримують позапланову перевірку НБУ.
У НБУ визнають, що відкладений попит на валюту через застосування адміністративних важелів наближається до 1 млрд. USD. Однак там не знають, як збалансувати потреби і можливості ринку. «Інтервенції або аукціони у проведених обсягах є достатні, адекватні. Регулятор у змозі підтримувати такий темп інтервенцій протягом певного часу, який знадобиться для заспокоєння ситуації», — каже Олександр Писарук, перший заступник голови НБУ.
Однак банкіри стверджують, що регулятор не здатен заспокоїти ситуацію, оскільки валюта на аукціонах продається тільки для обраних банків. Так, від аукціонів із продажу валюти на задоволення потреб клієнтів, за словами експертів, є повністю відсіченими банки з іноземним капіталом. «Відкладений попит два тижні тому становив 400 млн. USD, зараз — уже мільярд. Ще два тижні — і буде півтора. Якщо ситуація не заспокоїться, до кінця 2014-го незадоволений попит сягне 3 млрд. USD», — попереджає член правління одного з банків із іноземним капіталом.
Експерт упевнений: якщо НБУ помилиться, то курс після виборів може підскочити й до 20 грн. за 1 USD. Однак замість того, щоби разом із урядом працювати з експортерами та добиватися повернення в країну валютної виручки, НБУ пресингує банки, що наважилися торгувати на міжбанку валютою за курсом вищим за індикативний.

Олександр Дубинський, УП

До слова
Україна трохи покращила свій суверенний рейтинґ за національною шкалою. Проте це відбулося не тому, що в державі налагодилися економічні справи, а через перегляд критеріїв оцінки присвоєння таких рейтинґів. Зокрема, міжнародна служба кредитних рейтинґів Standard&Poor’s у зв’язку з переглядом критеріїв присвоєння рейтинґів за національними та реґіональними шкалами переглянула суверенний кредитний рейтинґ України за національною шкалою і підвищила його із uaBB+ до uaBBB-.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply