Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

В Україну хочуть заборонити ввозити вживані авто зі США

Автор:

|

Серпень 09, 2020

|

Рубрика:

В Україну хочуть заборонити ввозити вживані авто зі США

Міністерство внутрішніх справ (МВС) передало на розгляд Кабінету міністрів України (КМУ) проєкт постанови, яка значно ускладнить (а в багатьох випадках і просто унеможливить) процедуру ввезення в Україну та подальшу реєстрацію вживаних авто зі США. Чиновники звично роблять вигляд, ніби нічого страшного не сталося, натомість низка експертів кажуть, що цю постанову могли лобіювати офіційні імпортери нових автомобілів.

Ціна питання
Активно привозити «битих американців» (тобто, авто, що потрапили в аварію) зі США до України почали близько п’яти років тому, врешті-решт, їхній імпорт перевершив навіть кількість машин, що привозять із Європейського Союзу (ЄС). 2019-го в Україну загалом завезли 430 тис. уживаних авто, з яких із США — 83 тис. або близько 20 %.
«Якщо порівнювати з ідентичними авто з ЄС, американські на 20-30 % дешевші. Так, це машини з дефектами, але часто йдеться про незначні лакофарбові пошкодження, які не впливають на безпеку, проте значно впливають на ціну», — пояснила «Економічній правді» Юлія Риковська, представниця однієї з компаній-імпортерів.
Більшість брокерів привозять до України американські авто зі статусом «підлягають утилізації». Після дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) на території США, якщо в машині спрацювала хоча б одна подушка безпеки, її власник отримує відповідний документ, що не забороняє зареєструвати те саме авто в інших країнах, у т. ч. в Україні. «Битих» американських авто на ринку України може бути більше 90 %. Але зробити капітальний ремонт такій машині виходить дешевше, ніж купити вживану, хоч і не побиту машину на українських автомобільних ринках (вже не кажучи про нову з автосалону).

Чиновники: «Ми не вигадали нічого нового»
У МВС вирішили цю ситуацію «виправити». В підготовленому відомством проєкті постанови КМУ, зокрема, йдеться, що відтепер для вживаних машин доведеться подавати документи про реєстрацію транспортного засобу за кордоном та перекладати їх українською мовою. До цього зареєструвати авто в Україні можна було на підставі «картки про утилізацію», яка замінювала техпаспорт. З ухваленням змін ця опція зникне. Крім цього, перекладати документи мають консульські установи Міністерства закордонних справ або офіційні органи інших держав. Це створить шанувальникам американських машин чимало проблем.
У МВС запевняють, що діяли в рамках міжнародних правил. «Ми не вигадали нічого нового, ми біжимо позаду і приєднуємося до реєстраційних практик, які існують в інших країнах», — каже Денис Фурманюк, начальник профільного управління Головного сервісного центру МВС. Він наголошує, що в змінах не йдеться про повну заборону «утилізаційних» авто, а лише про те, що документи про утилізацію тепер не можуть бути реєстраційними. При цьому чиновник визнає, що процедура отримання необхідного документа у США стане набагато складнішою та дорожчою.
Ще цікавіше, що у МВС не можуть назвати точний перелік документів, які знадобляться для реєстрації авто зі США. «У різних штатах ця ситуація врегульована по-різному. Десь такі документи видають департаменти транспорту, десь — страхові компанії. Не можу назвати, у нас немає загального переліку», — зізнався п. Фурманюк.
Крім цього, експерти звертають увагу на те, що існують суперечності між проєктом постанови КМУ та чинним законодавством. Адже митне законодавство дозволяє ввезення в Україну автомобілів після ДТП, натомість тепер хочуть запровадити заборони вже на стадії встановлення таких машин на облік.
«Автори документа також посилаються на Гаазьку конвенцію, вимагаючи запровадити переклад реєстраційних документів. Насправді зазначені норми конвенції не поширюються на адміністративні документи, що стосуються комерційних або митних операцій», — розповів «Економічній правді» Андрій Саварець, експерт із правових питань центру соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine.

Експерти: постанова на користь лобістів
Володимир Дубровський, старший економіст і член наглядової ради CASE-Ukraine, повідомив порталу «Liga.бізнес», що постанову могли лобіювати офіційні імпортери автомобілів, адже таким чином можна прибрати з ринку найдешевший сегмент авто. «Заборона імпорту битих машин із США перекриє можливості для заробітку багатьом сферам бізнесу в Україні — автодилерам, фірмам із ремонту машин, також через це зменшаться надходження до бюджету», — зазначає він. До того ж, за його словами, прийняття постанови вплине не споживача, котрий не матиме можливості придбати бюджетне авто. «Лобісти ламають схему завозу імпортних автомобілів суто з егоїстичних міркувань. Це будуть втрати і для українського бізнесу, і споживачів», — каже експерт.
Станіслав Бучацький, співзасновник громадської організації (ГО) «Доступне авто», також переконаний, що в постанові простежується інтерес імпортерів нових машин. «Щорічно до України зі США завозять близько 80 тис. вживаних авто, а нових — 88 тис. Це прямі конкуренти. Це також вигідно українським корупціонерам. Чиновники раді будь-яким новим схемам, адже вони дадуть їм незаконний заробіток», — вважає він. За словами п. Бучацького, автори постанови на словах опікуються тим, аби до України не заїжджав «автомотлох», проте, на думку активіста, якісно відновлене після ДТП американське авто набагато краще, ніж 40-річні радянські «Жигулі».
Володимир Дубровський також спростовує тезу, нібито «биті американці» небезпечні для учасників дорожнього руху. «Американські машини безпечніші за європейські. Навіть у пошкодженому стані вони не втрачають якостей безпеки. Те, що авто має позначку «не підлягає реєстрації в США», стосується лише США і не свідчить про поганий технічний стан. Багато машин приїжджають із мінімальними пошкодженнями і не становлять жодної небезпеки для нового власника», — пояснює він.

Обхідні шляхи
Водночас експерти одностайні в тому, що навіть після того, як постанова набуде чинності, вживані авто зі США в Україні нікуди не зникнуть. «Заборона на реєстрацію американських автомобілів після ДТП в Україні не позбавить авторинок цих автомобілів, а лише змінить маршрут потрапляння таких машин на українські авторинки», — пише «РБК-Україна».
Приміром, найбільше уживаних автомобілів 2019 року до України привезли з Грузії, а там фактично весь авторинок тримається на американських машинах, які відновлюють після придбання на аукціонах. Після капітального ремонту їх знову реєструють, але вже без позначки про ДТП і знову продають, у т. ч. до України.
Інша річ, що додаткові ускладнення спричинять зростання ціни. «Будуть ремонтувати «битих американців» у Грузії або Литві та робити нові дозвільні документи для реєстрації, що призведе до їхнього здорожчання», — каже п. Юлія Риковська.

Ігор Берчак

P. S. У МВС заявили, що розгляд документу перебуває на фінальній стадії, але в нього ще можуть бути внесені зміни. Водночас багато імпортерів вживаних авто занепокоєні, адже в постанові нічого не сказано про бодай якийсь перехідний період. «У документі немає нічого про відтермінування. Якщо постанова буде ухвалена КМУ й опублікована у «Віснику України», вона одразу набуде чинності», — попереджають у відомстві.
«Отже, ви можете купити вживане авто в США на аукціоні, сплатити всі податки, і продати його потім тільки на запчастини, бо поставити його на облік в Україні та їздити на ньому буде неможливо», — пояснюють ймовірні наслідки в ГО «Доступне авто».

Мовою чисел
За даними «Укравтопрому», за шість місяців ц. р. в Україні зареєстрували близько 139,4 тис. уживаних авто. Лише в червні українці поставили на облік 29,2 тис. таких машин, що на 52 % більше за аналогічний показник минулого року. Водночас зазначається, що в червні зареєстрували лише 7,3 тис. нових легковиків. У результаті, реєстрації старих машин майже вчетверо перевищили продажі нових. Лідером продажів за перше півріччя залишається Volkswagen. Із січня по червень українці поставили на облік 22 727 імпортних авто цієї марки, які були у вжитку, що в 24 рази більше, ніж нових Volkswagen. Ford із показником 13 639 старих авто зайняв друге місце (реєстрація вживаних машин у 14 разів перевищила результат нових). Skoda опинилася третьому місці — 10 744 авто з пробігом (в п’ять разів більше продажів нових авто цієї марки). Renault стала четвертою за популярністю. Українську прописку отримали 10 053 авто, що в 1,6 рази більше за продажі нових Renault. П’ятірку лідерів із результатом 8 020 машин замикає Nissan (нових авто цієї марки за пів року реалізували в 4,5 рази менше).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply