Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

В Україні загроза великої спраги

Автор:

|

Червень 09, 2020

|

Рубрика:

В Україні загроза великої спраги
Шацькі озера

Водна криза в Україні зараз ближча, ніж може здатися. Озера міліють, у селах сохнуть криниці, ріки заростають травою та лататтям. Мілкі річки не дають води для пиття та для сільськогосподарської галузі — немає чим поїти тварин на фермах і поливати сільськогосподарські культури. Така ситуація частково зумовлена діяльністю людини, а частково погодою, аж ніяк не сприятливою для природи. Абсолютна відсутність снігу цієї зими та, відповідно, його танення навесні зумовили кризу нестачі води у природних водоймищах. Якщо заглибитися у темпи обміління річок, стає страшно — Україна може перетворитися на пустелю без рік і озер. Цим усерйоз занепокоїлися у Раді національної безпеки й оборони (РНБО) України.

Прогноз від РНБО
Олексій Данилов, секретар (РНБО), під час нещодавнього засідання робочої групи з питань безпеки водних ресурсів держави та забезпечення населення якісною питною водою заявив, що, відповідно до отриманих даних, в Україні існує загроза водного дефіциту.
Свою чергою, Державна аґенція водних ресурсів України надала інформацію про те, що останні п’ять років були маловодними, тому й з’явилася ймовірність виникнення водного дефіциту у басейнах деяких річок, які мають значне антропогенне навантаження.
Водночас п. Данилов зазначив, що ймовірність маловоддя вимагатиме оптимізації використання водних ресурсів та економного водоспоживання. Крім цього, він звернув увагу на важливість проведення повної інвентаризації джерел підземних вод питної якості й артезіанських свердловин із метою залучення їх до систем водопостачання.
На згаданому засіданні також обговорили необхідність залучення додаткових фінансових ресурсів для модернізації систем централізованого водопостачання для забезпечення населення якісною питною водою, стан поверхневих водних об’єктів і прогноз щодо забезпеченості населення і галузей економіки України поверхневими водними ресурсами.
За підсумками наради в РНБО ухвалили протокольне рішення з рекомендаціями уряду України про забезпечення водної безпеки держави 2020 року. Та наразі ці «кроки» з покращення ситуації існують лише на папері. Останні роки в Україні були маловодними, це літо та осінь також обіцяють маловоддя. Олексій Данилов зазначив, що ймовірність маловоддя вимагатиме оптимізації використання водних ресурсів та економного водоспоживання.

Водні ресурси України

Як зникають річки
Причини для такої ситуації — багато. Ось деякі з них.
Фермерські угіддя та будівництво. Будь-яка річка, навіть глибока та швидка, є вразливою до впливу багатьох факторів. За несприятливих умов навіть повноводна ріка може обміліти. Передусім серед таких факторів — діяльність людини, руйнівна за своєю суттю щодо водоймищ. Приміром, це можуть бути стихійні розорення фермерами луків і пасовищ у прибережних захисних смугах рік і заплавних озер. До речі, де-не-де втручання у прибережні зони сягають аж 200 га землі. До того ж українські річки масово висихають через забудову їхніх заплав.
Відсутність снігопадів. Якщо взимку снігу випадає понаднормово, то навесні талий сніг може дещо компенсувати ріці воду. Та якщо снігу немає, дощів мало (як в Україні тепер), а прибережні ділянки зруйновані, річка починає міліти, її глибина зменшується, ділянки біля берегів висихають, і з часом водойма може зміліти цілком.
Потепління. Підвищення температури повітря на 1-2 градуси за Цельсієм є значним для природи. Приміром, літо 2015-го було одним із найспекотніших. До речі, з цього приводу зробили заяву у Світовій метеорологічній організації. Там стверджують, що це найгарячіший період за тисячоліття, який тільки розпочався.
Штучні водойми. Ще одна причина обміління — штучні водосховища та греблі, які змінюють течію, через що вода не може очищуватися природнім шляхом і починає цвісти. А відходи, скинуті у воду, спричиняють засолення прісної води. Цьому сприяє каналізація — через неї у воду потрапляють сольові суміші, якими взимку посипають дороги.
ГЕС. В Україні забудовують річки невеликими гідроелектростанціями (ГЕС). Для малих водоймищ кількарічна робота таких ГЕС рівнозначна повному висиханню.

Стан українських річок зараз
Стан українських річок та озер останнім часом погіршується у геометричній прогресії. І мова не про забруднення (хоча воно й катастрофічне), а про зменшення рівня води, тобто про обміління. За останні 25 літ в Україні зникло 100 річок. Витоки тих, що залишилися, замулюються, ніхто їх не чистить, тому ріки міліють і зникають. А русла рік, які ще існують, наповнені лише на 70 % від норми. За останні п’ять років вполовину впав рівень карпатських рік Збруч, Нічлава, повністю висохла закарпатська річка Товмачик, Бистриця Солотвинська, Мурафа (ліва притока Дністра), Рось (у Богуславі на Київщині).
Впродовж осені та зими 2019/2020 рр. у басейнах українських річок склалася ситуація, за якої неможливе формування весняного водопілля. Це прямо вказує на маловоддя літа-осені цього року. Й означає, що права водокористувачів частково обмежать, а умови користування змінять. Про такий перерозподіл пріоритетності йдеться у статті 45 Водного кодексу України.
За нормальної глибини рік воду спрямовують на питні потреби населення, забезпечення сільського господарства, гідроенергетику, вона також має прямий вплив на судноплавство. Однак за умови низької водності, вода йтиме лише на перші два пункти — пиття й агросферу.
До прикладу, у ріці Десна у межах Чернігова рівень води становить лише 145 см над нулем поста. Це найменше значення за всі 140 років спостережень. У Чернігівській обласній державній адміністрації зазначають, що нормальним середнім рівнем для Десни для травня, коли трапляються весняні повені, вважають 680 см над нулем поста. Тобто реальний показник менший за норму майже уп’ятеро або на понад 5 м. На Чернігівщині зазначають, що по всій області цього року не було повені — вода на заплаву не вийшла ніде. Отже, відсутні нерестовища, немає й санітарного очищення Десни.
Для покращення ситуації потрібні рясні сніги взимку й їхнє танення навесні та затяжні дощі. Вкупі ця вода здатна проникнути у глибокі шари ґрунту та звідти живити ріку. Винятково дощі відновити річку не можуть. Тому рясні дощі в травні нічого не змінили — рівень води у Десні піднявся лише на 1 см. Тепер, за умови засушливого та спекотного літа, вода у Десні може впасти до критичних 50-70 см над нулем поста. Аби утримати воду у руслах каналів, Деснянське басейнове управління водних ресурсів опустило затвори на всіх 1 715 водорегулювальних спорудах. Тому обсяг води у 75 каналах річок достатній — 10 млн куб. м. Цю воду використовуватимуть для питного водопостачання та для потреб сільського господарства.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply