Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

В Україні підвищили мінімальну заробітну плату

Автор:

|

Серпень 30, 2020

|

Рубрика:

В Україні підвищили мінімальну заробітну плату

Верховна Рада України (ВРУ) ухвалила поданий Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає підвищення з 1 вересня ц. р. мінімальної заробітної плати до 5 тис. грн (зараз — 4 723 грн). Крім цього, Кабінет Міністрів України (КМУ) розробив графік подальшого зростання мінімалки, і вже із січня наступного року її планують підняти до 6 тис. грн, а з липня 2021-го — до 6,5 тис.
Очевидно, що зроблено це було напередодні запланованих на 25 жовтня ц. р. місцевих виборів, адже не таємниця, що президентська партія «Слуга народу» (СН) стрімко втрачає рейтинґи. З іншого боку нехай і скромне — всього 5,5 % — зростання доходів не може не тішити. Хоча частина економістів висловлюють побоювання щодо можливих наслідків президентської ініціативи.

Зе-команда: «Це для нас — підйомна історія»
Представники парламентської фракції СН відкидають будь-який зв’язок між підвищенням мінімальної зарплати та майбутніми виборами. «Закон деякі називають популізмом, але я з цим категорично не згоден із двох причин. Перша — ми намагаємося, виходячи з фінансових можливостей держави, привести мінімальну зарплату хоча б у відповідність із реальним прожитковим мінімумом, який становить близько 5 тис. грн (в законі прописано трохи більше 2 тис. грн). Друге — це приведення до хоча б наближених до європейських стандартів співвідношення мінімальної та середньої зарплати, яке зараз становить менше ніж 40 %, хоча в Європі стартує від 45 %», — розповів у ефірі телеканалу «Україна 24» Василь Мокан, представник КМУ в парламенті.
Прем’єр Денис Шмигаль заявив, що це підвищення «буде майже непомітним як для людей, так і для економіки». Але навіть таке, здавалося б, невелике зростання, коштуватиме бюджету близько 4 млрд грн, полічили аналітики Центру аналізу публічних фінансів та публічного врядування Київської школи економіки. Адже до цього показника прив’язані зарплати державних службовців та бюджетників. Підвищиться мінімалка, й автоматично зростуть зарплати в державному та бюджетному секторах.
«Ресурс є і доцільність також. 5 тис. грн для нас — підйомна історія», — заявив у інтерв’ю київському виданню «Дзеркало тижня» Сергій Марченко, міністр фінансів України. Видатки на підвищення мінімалки, кажуть в уряді, покриють за рахунок економії на обслуговуванні державного боргу. Через курсову різницю потреба у виплатах зменшилася майже на 3,5 млрд грн. Решту коштів КМУ планує отримати від самого підвищення мінімалки — через зростання податків на доходи фізичних осіб. Адже вищі доходи означають і вищі податки. До того ж, як розраховує міністр фінансів, вищі зарплати дадуть більші відрахування у Пенсійний фонд і простимулюють економіку.

Економісти: «Доходи бюджету падають»
Водночас прогнози економістів зовсім не такі бадьорі. Вже за перший квартал ц. р. падіння валового внутрішнього продукту (ВВП) становило 1,3 %. А коронавірусна криза і карантин цей показник ще й погіршили. Очікується, що на кінець року економіка скоротиться від 4,8 % (прогноз уряду) та 6 % (прогноз Національного банку України) до понад 8 % (прогноз Міжнародного валютного фонду).
«Економіка падає — падають і доходи бюджету. За даними Держказначейства, за січень-липень 2020-го, доходи бюджету на 30,4 млрд грн менше, ніж планувалося. Знайти вільні 4 млрд при недонадходженнях у 30 млрд і загальному дефіциті бюджету в 300 млрд грн буде не так легко», — повідомляє Українська служба Бі-бі-сі.

Бізнес: «Втечемо в тінь»
Наступний суперечливий момент: чи захочуть приватні компанії збільшувати виплати своїм співробітникам? Адже це означатиме не просто збільшення зарплат на умовних 5,5 %, але й суттєве збільшення податкових відрахувань до державного бюджету.
Більші зарплати означають не лише більші податки, які сплачуватимуть самі працівники, але й більше навантаження на роботодавців через фонд оплати праці. «Збільшення фіскального тиску в розпал економічної кризи та невизначеності стимулюватиме зростання сектору «тіньових» заробітних плат, що призведе до зниження податкових надходжень від тієї частини бізнесу, що вдасться до «тінізації» діяльності», — застерігають в Європейській бізнес-асоціації, що об’єднує понад тисячу компаній, які працюють в Україні.
«Найбільшого удару відчують представники малого та мікробізнесу з невеликих населених пунктів, — зазначив у розмові з «Німецькою хвилею» Олександр Чумак, президент Асоціації приватних роботодавців. — Це найуразливіші категорії, їм буде найважче, бо там рівень доходів зазвичай невеликий. До того ж зараз карантин і бізнес взагалі переживає дуже тяжкі часи. Тому будь-яке підвищення відрахувань позначається дуже неґативно», — пояснив експерт. Також він прогнозує зростання рівня зарплат у конвертах. «Не усім знизили орендну плату, комунальні платежі. Є комунальні відрахування на місцевому рівні, якісь неофіційні побори. Всі ці витрати підприємці намагаються мінімізувати будь-якими шляхами, тому що зараз немає тих доходів, які були навіть рік тому. Вони не можуть розраховувати на додаткові витрати», — каже п. Чумак.
Арґументи бізнесу, що підняття мінімалки на папері та реальна зарплатня — різні речі, підтверджують і дані про середню зарплату. Від 2017 року, коли мінімалка зросла удвічі, середня зарплата збільшувалася не так швидко. Їй знадобилося чотири роки, аби так само зрости удвічі — від 5 183 грн 2016-го до 10 497 грн 2019-го. У червні ц. р., за даними Державної служби статистики, середня зарплата становила 11 579 грн.

Профспілки: «Все буде гаразд»
У Федерації профспілок України (ФПУ) підвищення заробітного мінімуму підтримують. «Коли проводиться зміна мінімальної зарплати, щоразу в Україні здіймають галас, що бізнес не витримає, не зможе її підняти. Але потім усе стає на свої місця, ніяких трагічних змін не відбувається», — розповів «Німецькій хвилі» Григорій Осовий, голова ФПУ.
На його думку, цей показник обов’язково варто підвищувати, аби дозволити мільйонам найманих працівників в Україні бодай «зводити кінці з кінцями». За словами п. Осового, приватний бізнес, попри оголошені ризики, здатен витримати нові навантаження. Він переконаний, що реальний сектор економіки впорається з підвищенням, тоді як найбільше питань зараз виникає саме для працівників державних і комунальних організацій. Голова ФПУ не виключає, що у деяких установах можливі скорочення та переведення працівників на неповний робочий день.

Журналісти і політики: «Гра на вибори»
«Що за такої поспішності владі довелося скликати першу з початку канікул позачергову сесію ВРУ, є цілком банальне пояснення. «Слугам», у яких поступово просідають рейтинґи, треба з чимось іти на місцеві вибори. Звісно, теперішня «добавка» в 277 грн — не бозна-що, але цілком нормально, як фон для входження у виборчу кампанію у вересні. Зеленському ж, котрий раніше запевняв, що «кожен з нас — президент», схоже, тепер ліплять образ «батька нації», без якого усі народні проблеми не вирішити», — пише портал «Главком».
Схожої думки дотримується і Микола Княжицький, народний депутат із фракції «Європейська солідарність». «Ми всі бачили бюджет, який затверджували. Бачили дефіцит, який там закладений. Бачили падіння ВВП. Очевидно, що всі представники влади будуть говорити те, що їм це потрібно зараз. Бо на носі місцеві вибори. Коли людям немає що показати, то можна показати своє голосування про те, як вони про народ дбають. На кишені людей це ніяким чином не відіб’ється», — заявив він у коментарі «Еспресо.TV».

Ігор Берчак

Мовою чисел
У серпні ц. р. в Україні зросли ціни на м’ясо та ковбасні вироби, в той час, як подешевшали овочі борщового набору і деякі крупи. Про це свідчать дані моніторингу цін аграрного департаменту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Зокрема, цибуля в серпні подешевшала на 15 % порівняно із серпнем 2019 року, і на 8 % — порівняно з минулим місяцем — до 7,5 грн/кг. Капуста подешевшала на 17 % у річному вираженні та на 13 % порівняно з липнем — до 5,42 грн/кг, картопля — на 6 % (мінус 4 % порівняно з липнем) до 11 грн/кг, буряк — на 12 %, але порівняно з липнем він здорожчав на 8 % — до 6,43 грн/кг. Серед круп за рік найбільше подешевшало пшоно — на 21 %, до 12,77 грн/кг, також подешевшали кукурудзяна (на 3 %) і ячмінна (на 1 %) крупи. Водночас гречка в серпні ц. р. коштувала у 2,4 разу більше, ніж роком раніше — 30 грн/кг. Також за рік здорожчали: яловичина — на 12 % (до 88,29 грн/кг), свинина — на 3 % (до 81,65 грн/кг), ковбаса вищого ґатунку — на 4 % (до 102,97 грн/кг). Здорожчали й молочні продукти: вершкове масло та сир — на 8 %, сметана — на 9 %, молоко — на 5 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply