Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

В Україні можуть ввести квоти на імпорт нафтопродуктів

Автор:

|

Квітень 12, 2018

|

Рубрика:

В Україні можуть ввести квоти на імпорт нафтопродуктів

Найбільший нафтопереробний завод (НПЗ) України «Укртатнафта» звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) із проханням провести спеціальне розслідування щодо засилля на українському ринку пального закордонного виробництва з одночасним введенням (із 1 травня ц. р. до моменту закінчення розслідування) квот і додаткових мит на імпорт бензину та дизельного пального (ДП) з Білорусі, Російської Федерації (РФ) та інших країн. Аргументи цілком шляхетні: підтримка українського виробника, диверсифікація джерел постачання, турбота про споживачів, захист національних інтересів і зниження залежності від пального з країни-аґресора. Автори ініціативи наполягають, що введення квот на імпорт дозволить 2019 року довести частку пального українського виробництва в балансі споживання до 40 %, а 2020-го — до 70 %.

Експерти категорично проти
Однак експерти й учасники ринку зворохобилися та заявили, що хибне рішення з цього питання може коштувати державі та споживачам дуже дорого. На їхню думку, запровадження квот спричинить зростання цін і зруйнує стійку модель забезпечення України пальним.
«Дестабілізація поставок у періоди збиральних і посівних кампаній, ріст цін і подальше виведення прибутку на офшорні юрисдикції — інших результатів цей проект не матиме», — заявив київському тижневику «Дзеркало тижня» Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95». Він розцінює ініціативу «Укртатнафти» як чергову спробу групи «Приват» Ігоря Коломойського монополізувати український ринок нафтопродуктів. Аналогічну думку в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив Леонід Косянчук, експерт нафтогазового ринку. «Якщо ці вимоги задовольнять, ринок України монополізує група «Приват», — впевнений він.
Зараз в Україні функціонують лише два НПЗ — «Укртатнафта» (м. Кременчук Полтавської обл., 43,05 % акцій належить «Нафтогазу України», інші 56 % контролюють структури групи «Приват» і бізнесмена Олександра Ярославського) та Шебелинський газопереробний завод (с. Шебелинка Харківської обл., основний нафтопереробний актив державної компанії «Укргазвидобування»). Від запровадження квот виграє, насамперед п. Коломойський, адже потужності його НПЗ у кілька разів перевищують показники державного конкурента.

Головна проблема — відсутність модернізації
Експерти наголошують, що звернення «Укртатнафти» насправді містить чимало маніпуляцій. Зокрема, у документі не розглядаються підсумки 2017 року, коли «Укртатнафта» збільшила виробництво бензину на 17,4 %, а сумарно частка українських виробників перевищила 40 % ринку. Випуск ДП на «Укртатнафті» виріс на 25 тис. т, частка ринку — до 12 %.
Учасники Нафтогазової асоціації України (НАУ) також зазначають, що ступінь диверсифікації ринку нафтопродуктів України набагато перевищує рівень багатьох європейських країн: 2017-го пальне надходило з понад десятьох країн. «Пропозиція «Укртатнафти» веде до руйнування цієї стійкої системи та створення монополії», — заявив Дмитро Кулик, президент НАУ.
Водночас більшість експертів наголошують, що головною проблемою українських НПЗ є зовсім не імпорт. «Група «Приват» контролює «Укртатнафту» з 2007 року і за цей час не збудувала жодної нової установки, обмежуючись перепрофілюванням і ремонтами існуючого обладнання. Зростання імпорту нафтопродуктів стало наслідком, а не причиною занепаду галузі», — заявив п. Куюн. Він нагадав, що група «Приват» уже закрила два НПЗ у Дрогобичі та Надвірній через їхню технологічну відсталість.
«Коломойський, котрий володіє Кременчуцьким НПЗ — одним із найбільших у Європі, за 12 років так і не спромігся його модернізувати. Тому ініціатива обмежити імпорт — саме те, за рахунок чого олігархи успішно ведуть свій бізнес», — констатує п. Косянчук. Учасники НАУ також переконані, що падіння нафтопереробки в Україні спричинено «не засиллям імпорту, а відсутністю необхідних інвестицій у модернізацію НПЗ».

Урядовці пообіцяли поміркувати
З огляду на делікатність ситуації представники Кабінету Міністрів України (КМУ) ініціативу «Укртатнафти» коментують обережно, воліючи зберігати анонімність. У МЕРТ на офіційний запит жодних деталей щодо можливої дати початку спецрозслідування за запитом «Укртатнафти» не надали, пославшись на конфіденційність інформації.
Як свідчать українські реалії, таке розслідування зазвичай потребує часу. Воно може тривати до 270 днів, а в разі нагальної потреби термін може бути продовжений до 330 днів. Тривожним є той факт, що процедура розслідування передбачає можливість введення мита і квот до ухвалення остаточного рішення — на час розслідування. В цьому випадку український ринок нафтопродуктів залишатиметься в підвішеному стані. Його учасники не зможуть прогнозувати цінові коливання та контрактувати продукцію. Своєю чергою, представник КМУ, з котрим вдалося поспілкуватися «Економічній правді», заспокоює: «Закон дозволяє вводити попередні санкції, але не думаю, що вони будуть запроваджені. Таке може бути при критичних обсягах імпорту. Тут ситуація не критична, але вона вимагає втручання держави».
Та найбільшу тривогу викликають сумніви учасників ринку в неупередженості Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі при МЕРТ, яка власне й має провести спецрозслідування. «Очолює комісію перший прем’єр-міністр Степан Кубів, її членами є представники центральних органів влади, які в основному призначені за квотами «Блоку Петра Порошенка» та «Народного фронту». Є підстави вважати, що декотрі її члени можуть бути ангажовані заявником», — заявив «Економічній правді» експерт нафтового ринку.
В уряді ж закликають до спокою і запевняють у прозорості ухвалення рішення: «Це тривала історія, буде не один місяць обговорень з експертами, учасниками ринку, імпортерами. Кожен зможе висловити свою думку та вплинути на процес. Рішення не буде ухвалюватися в закритому режимі».

3:0 на користь Коломойського
Найбільше остаточне рішення цікавить, треба думати, п. Коломойського. Адже в разі задоволення вимог контрольованої ним «Укртатнафти» він зможе заробити щонайменше тричі.
По-перше, в разі обмеження імпорту його НПЗ стане фактичним монополістом на українському ринку нафтопродуктів. А це величезна спокуса підняти ціни. Це означатиме, що великі мережі АЗС регулярно поповнюватимуть банківські рахунки власника «Привату». При цьому, вочевидь, роздрібні ціни також поповзуть вгору.
Це по-друге, адже за словами Геннадія Рябцева, директора спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея», фактично «під наглядом» групи «Приват» працюють 15-20 юридичних осіб, які орендують або суборендують АЗС. Загалом таких АЗС — приблизно 1625. «Це понад чверть ринку», — зазначає п. Рябцев.
Й нарешті, по-третє. Група «Приват», крім найпотужнішого в країні Кременчуцького НПЗ контролює два найбільших морських перевалочних комплекси в Одесі та Чорноморську, які можуть бути задіяні для покриття неминучого дефіциту нафтопродуктів у разі запровадження мита і квот. Тобто, як не крути, але п. Коломойський свою копійку заробить.

Ігор Берчак

Довідка
В Україні є шість НПЗ і один великий газопереробний завод «Шебелинка», п’ять зупинені. Заводи в Надвірній, Дрогобичі та Херсоні взагалі навряд чи навіть варто брати до уваги, пише «Forbes Україна». Ці підприємства зупинили ще у 2005-2007 рр., оскільки ні економічна ефективність, ні якість виробленого ними пального вже тоді не відповідали мінімальним вимогам часу. Відтак може йтися тільки про будівництво на їхньому місці нових НПЗ, що малоймовірно, адже йдеться про інвестиції в розмірі мінімум 1 млрд USD.
Це стосується й Одеського НПЗ. Відмінність лише в тому, що його зупинили порівняно нещодавно, на початку 2014 року, й у пресу останнім часом потрапляють новини про якісь перспективи його швидкого запуску. Однак після професійного аналізу видно, що перспектив і там немає, адже цей НПЗ завжди був найменш ефективним серед українських заводів: вихід світлих нафтопродуктів — нижче 50 %. А всі сучасні НПЗ мають не менше 75 %.
Свого часу НПЗ у Лисичанську був один із найбільших у Європі — проектна потужність 24 млн т. Однак навесні 2012-го завод зупинили. Через два роки з’явилися одразу два претенденти на реанімацію виробництва — Сергій Курченко та Дмитро Фірташ. Доки вони з’ясовували стосунки, розпочалася збройна аґресія РФ і Лисичанськ на місяць опинився під контролем терористів. Тоді в резервуарний парк НПЗ влучило кілька снарядів, повністю вивівши завод із ладу.

Мовою чисел
Середні роздрібні ціни на бензини в Україні за 2017 рік збільшилися на 19,2-20,1 % (на 4,61-4,76 грн/л).
На заправках у березні ц. р. за бензин марки А-95 українцям довелося платити в середньому 1,2 USD за 1 л. У сусідніх із Україною воєводствах Польщі — 1,39 USD. Для порівняння середня ціна бензину у штаті Нью-Йорк у березні ц. р. складала близько 0,7 USD. В Онтаріо цей показник — $0,79 USD.
Торік Україна імпортувала майже 7,8 млн т нафтопродуктів на загальну суму 4,16 млрд USD. У натуральному вигляді це лише на 5,6 % (або 415 тис. т) більше, ніж 2016-го. А ось у грошовому еквіваленті зростання склало 27,3 %. З Білорусі трейдери завезли пального на 1,8 млрд USD (частка — 44 %), із РФ — на 1,272 млрд USD (30,6 %), Литви — на 470 млн USD (11,3 %), з інших країн — майже на 590 млн USD (14,1 %). Також 2017 року в 2,5 рази зріс імпорт сирої нафти — до 1 млн т (442 млн USD). Найбільше завезли з Азербайджану (майже на 380 млн USD), Ірану, Казахстану й інших країн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply