Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

В Україні готують легалізацію криптовалют

Автор:

|

Червень 15, 2021

|

Рубрика:

В Україні готують легалізацію криптовалют

Українці займають перше місце в світі за використанням криптовалюти. Незабаром в Україні можуть прийняти законопроєкт «Про віртуальні активи», щоб легалізувати криптовалюти й операції, що пов’язані з ними. Як заявив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації, України після прийняття закону всі транзакції з криптовалютою стануть прозорими. А державне підприємство «Енергоатом» спільно з приватною компанією H2 уже беруться за спорудження ферми з майнінгу біткойнів біля Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС).

Що відомо про закон
Михайло Федоров заявив про друге читання законопроєкту: «Ми будемо однією з небагатьох країн у світі, які це зробили. І це буде прогрес, адже, за даними одного з головних рейтинґів, які оцінюють адаптацію суспільства до криптовалют, зараз ми на першому місці в світі».
Він зазначив, що велика кількість криптовалюти на руках у українців — це проблема, бо немає правового поля, немає закону та криптовалюту не легалізували. «Її потрібно дуже швидко легалізувати. В Національному банку України (НБУ) ще є певні питання, але ми вже дійшли згоди. Сподіваюся, що впродовж найближчого місяця ми зможемо винести законопроєкт на друге читання, прийняти, і тоді всі транзакції з біткойном стануть прозорими», — запевнив міністр.
За його словами, в Україні створять прозору правову систему координат, в якій можна буде працювати. «Фактично легалізуємо можливість щось купувати за криптовалюту, обмінювати її на гроші тощо», — пояснив п. Федоров.
А Олександр Борняков, заступник міністра з цифрової трансформації України, розповів подробиці про цей законопроєкт. Відповідно до нього, деякі аспекти криптоактивів контролюватиме НБУ, частину — Мінцифри, ще частину — Комісія з цінних паперів. Водночас у законі криптовалюту визначають як нематеріальний актив. «Залежно від того, які у нього властивості, він буде більше схожим на електронні гроші чи на якийсь фінансовий інструмент, як акція», — пояснив він.
Що ж стосується податків, то якщо фізична особа отримає статок у біткойнах, доведеться заплатити 18 % податку на спадщину. Якщо мова йде про бізнес, то 18 % податку на прибуток. «Є пропозиція зробити на перші п’ять років пільговий період. Це дасть можливість оподатковувати доходи у віртуальних активах за ставкою 5 %. І дозволить розвинути цей напрям для країни і для людей, а потім повернутися до стандартних ставок», — наголосив п. Борняков.
Після прийняття закону українські банки зможуть відкривати рахунки для громадян і бізнесу в криптовалюті. Але розраховуватися криптовалютою буде неможливо, позаяк в Україні єдиним платіжним засобом є гривня. «Це буде дуже схоже на золото, долар чи євро. Криптовалютою не можна розрахуватися за каву, але можна зберігати на депозитних рахунках і здійснювати платежі в умовах конвертації в гривню», — розповів експерт.
Він зауважив, що мета полягає у створенні вигідних умов для міжнародного бізнесу. «Щоб тут заснували компанії, зареєстрували їх, отримали банківські рахунки в банках України і працювали на весь світ із українською юрисдикцією. Наша мета — створити найкращі умови в світі, щоб ми стали найкращою юрисдикцією», — наголосив урядовець.

Стати центром для криптовалют
Авторитетне американське видання Foreign Policy опублікувало статтю «Україна хоче стати центром для криптовалют», в якій зазначили, що криптовалюта може «перетворити охоплену негараздами країну на міжнародний центр зі сприятливими умовами для передових фінансистів».
Але рух криптовалюти може й спричинити проблеми. Проєкт, який торік підписали «Енергоатом» і приватна швейцарська компанія H2 і який передбачає інвестиції в 700 млн USD, використовуватиме величезну потужність ЗАЕС, що дасть шанс на порятунок української атомної енергетики, яку довгий час асоціюють із Чорнобильською катастрофою. Розташування поруч із масивною АЕС — ідеальне для майнінгу ферм. Ще один такий об’єкт будують поруч із Рівненською АЕС у партнерстві з нідерландською блокчейн-компанією Bitfury.
У документі з назвою «Віртуальні активи в Україні» Мінцифри подає перелік заходів, які мають зробити країну найкращою у сфері криптовалют. Крім закону «Про віртуальні активи», Україна планує активно залучати криптовалютний бізнес за допомогою висококонкурентних податкових ставок. Компанії платитимуть 5 % від прибутку і з них не стягуватимуть податок на додану вартість (ПДВ), а фізичні особи платитимуть 5 % з пільговим періодом до кінця 2025-го. «В Україні є великий кадровий резерв і потужна спільнота блокчейн-розробників. Вони вловили тенденцію в світі криптовалюти швидше, ніж люди в багатьох інших країнах, і зрозуміли, як будувати бізнес навколо неї», — зазначив п. Борняков.
Зараз у сфері криптовалют в Україні працюють близько 100 компаній. У доповіді компанії Hacken, що працює у сфері кібербезпеки, й Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій, у період з липня 2019-го року по червень 2020 року з України вивели криптовалют на 2 млрд USD, а привели на 8 млрд USD.
В середньому щоденний обсяг транзакцій із криптовалютою в Україні зараз становить від 150 до 200 млн USD. «Як тільки ми приймемо закон, Україна стане одним з найпривабливіших напрямків у світі для криптовалют. Є не так багато країн з позитивним регулюванням криптовалют, тому компанії йдуть у ті країни, де клімат сприятливий», — запевнив він. Після того, як закон вступить у силу, в Україні зможуть працювати близько 2 тис. криптовалютних компаній.

Небезпеки та застереження
Майнінг криптовалют поглинає астрономічні обсяги енергії. Це тому, що цифрові монети добувають і торгують із використанням масивних і надзвичайно складних цифрових реєстрів обліку, блокчейнів. До них можна під’єднати практично необмежену кількість потужних комп’ютерів.
Financial Times писала, що майнінг біткойнів споживає 133,68 терават-годин електроенергії на рік. Це трохи більше, ніж у Швеції, де споживання електроенергії 2020-го було на рівні 131,8 терават-годин, і трохи менше, ніж у Малайзії — на рівні 147,21 терават-годин.
Такий стан справ вразив навіть Ілона Маска, який спершу був прихильником криптовалюти, а нещодавно оголосив, що компанія Tesla більше не прийматиме біткойн-платежів за свої автомобілі. Це цікаво, якщо врахувати, що Tesla має у біткойнах приблизно 1,5 млрд USD. Через відхід Маска ринок криптовалют упав майже на 370 млрд USD, а гакери з групи Anonimous оголосили йому за це війну.
З огляду на те, що уряди, вчені і навіть п. Маск вирішили, що криптовалюти просто занадто небезпечні для планети, чи доцільно тоді структурно інвестувати в криптовалюти? У швейцарському кантоні Цуг вважають, що так.
З лютого ц. р. фізичні й юридичні особи в кантоні можуть платити податки в криптовалютах. «Залучення криптовалютних компаній — це розумний крок із боку влади Цуга й України. Криптовалюта — технологія майбутнього, і вона нікуди не дінеться, залишиться назавжди», — запевняє Катажина Чупа, аналітикиня у сфері криптовалют Варшавської школи економіки.
Швейцарія, яка посідає третє місце в Індексі сприйняття корупції, який складає Transparency International, має досвід роботи у сфері анонімності у фінансових питаннях. Але криптовалюти підвищують ризик, що «брудних» транзакцій здійснюватимуть навіть більше, ніж відкриватимуть таємних банківських рахунків.
Криптовалюти легалізовані, але через те, що для здійснення ланцюжка транзакцій не потрібно вказувати реальні імена, віртуальні гроші є улюбленим способом платежу злочинців. Страхова брокерська та консалтингова компанія Marsh повідомляє, що в першій половині ц. р. середні платежі на вимогу програм-вимагачів зросли на 60 %, і 98 % платежів пропали на біткойни.
Більшість криптовалют не пов’язані з організованою злочинністю, але вони обертаються в тіні традиційної економіки, що призводить до зловживань із боку тих, хто не схильний коритися закону. «Криптовалюти в широкому розумінні — це фантастична можливість для світової економіки, і вона дуже необхідна. Натомість люди зловживають нею, приміром, для відмивання грошей… Якщо ми спробуємо ввести національні та місцеві обмеження на використання криптовалют, криптовалютні компанії просто підуть в інше місце. Ось чому їх так багато в кантоні Цуг і, можливо, буде скоро в Україні», — зазначила п. Чупа.

Рай для корупціонерів
Тіньовий бік криптовалют створює проблему для України, яка в Індексі сприйняття корупції за 2020 рік опинилася на 117-му місці. «Якщо відомо, що ваша країна корумпована, якщо вона дозволяє здійснювати операції з криптовалютами анонімно, то вона може бути привабливою для відмивання грошей. Якщо ви не можете перемогти корупцію як таку, як наміряєтесь перемогти її, коли самі ж додаєте безліч проблем із криптовалютами?» — наголосила експертка.
Торік шведська щоденна газета Dagens Nyheter викрила масштабну аферу, яку організували з офісу київської компанії, співробітники якої вмовляли людей із усього світу інвестувати у фейкові криптовалюти. Шведські прокурори намагаються залучити до цієї справи Європол та інших європейських колег, а Енн Лінде, міністерка закордонних справ Швеції, обговорювала це питання з українським урядом України.
Українські держслужбовці сприйняли криптовалюти з ентузіазмом. За офіційними даними, до кінця березня ц. р чиновники задекларували 46 351 біткойн, що склало в середньому 1,7 млрд USD. В їхніх деклараціях також є безліч інших криптовалют. Найбільше власників біткойнів працює в муніципальних міських радах, Міністерстві оборони і Національній поліції.
Найбільшим індивідуальним власником біткойнів є В’ячеслав Мішалов, депутат Дніпропетровської міської ради, котрому належить криптовалюти на суму близько 700 млн USD. Це вражаючі суми в країні, де середньомісячний дохід станом на квітень ц. р. становив близько 450 USD.
Як повідомляв «Міст», в Україні вирішили обкласти податком світових ІТ-гігантів.

Світлана Надтока, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply