Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

В Україні хочуть різко збільшити ціну на електроенергію

Автор:

|

Грудень 12, 2018

|

Рубрика:

В Україні хочуть різко збільшити ціну на електроенергію

14 грудня на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) можуть ухвалити рішення про збільшення тарифу на електроенергію. Зокрема, вартість вугілля, яке входить до собівартості виробництва української електроенергії, хочуть збільшити на 11,7 %, а закладену в тариф вартість транспортування вугілля за формулою «Роттердам+» — ще на 6 %.

Вугільна арифметика
Нагадаємо, що з 1 травня 2016 року в Україні діє формула «Роттердам+», яка прив’язує ціну на вугілля для генерації теплової електроенергії до ринкового індикатора ARА2 (біржова ціна в портах Амстердам — Роттердам — Антверпен, саме сюди доставляється південно- та північноамериканське вугілля для продажу в Європі. — Ред.) плюс вартість доставки в Україну.
Запровадили її нібито з найкращих міркувань. Більшість українських теплоелектроцентралей (ТЕЦ) та всі 15 теплоелектростанцій (ТЕС), які виробляють електроенергію та забезпечують опалення житлових будинків, можуть використовувати за сировину лише енергетичне вугілля певних марок, а сім із них — лише вугілля марки «А» або антрацит. Мінімальний обсяг енергетичного вугілля, потрібного для їхньої нормальної роботи упродовж місяця становить у середньому 3,1 млн т. До початку війни на Донбасі обсяг видобутку цього виду сировини в Донецькій і Луганській областях сягав 5 млн т на місяць.
Однак після початку бойових дій виявилося, що майже 40 % антрациту добувають на підприємствах, розміщених у районі міст Шахтарськ, Сніжне, Ровеньки, Свердловськ, Антрацит, Красний Луч, тобто на території, підвладній проросійським сепаратистам.
У Києві вирішили: ні копійки бандитам! Але постало питання, чим палити казани ТЕС? Вугільні чиновники взяли у руки глобуси: замість сусідньої Польщі Україна чомусь стала імпортувати вугілля з далекої Південно-Африканської Республіки. Але після приходу до Одеського порту кількох балкерів із африканським вугіллям в Україні вибухнули гучні скандали: занадто дорого, незрозуміло, кому платимо за доставку, розвантаження тощо. Тож прийняли інше рішення, яке, за задумом чиновників, мало б стимулювати вітчизняних гірників, адже, згідно з формулою «Роттердам+», ціна 1 т енергетичного вугілля українського видобутку зростала приблизно на 10 USD. Начебто дрібничка, але з урахування потреби в 3 млн т щомісяця, погодьтеся, набігає чималенька сума.

Ціна електроенергії в Україні низька, а рівень доходів — ще нижчий

Скандальна формула
Проте формула «Роттердам+» одразу почала викликати багато нарікань. Адже після окупації частини Донбасу майже весь обсяг (за різними даними, від 60 % до 85 %) обсягу вугілля групи «А» на підконтрольній Україні території видають на-гора три підрозділи компанії ДТЕК, що належить Рінату Ахметову — шахта «Комсомолець Донбасу», а також холдинги «Ровенькиантрацит» і «Свердловантрацит». Тобто, ті додаткові 10 USD на кожній тонні й так не бідний олігарх заробляв на вугіллі, яке ніколи не бувало в Роттердамі.
Першим став дибки Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості України, котрий вже в липні 2016 року заявив, що його відомство відмовляється від розрахунку ціни на вугілля за схемою «Роттердам+» і закладає в основу вартості палива для українських споживачів середню ціну на біржі в Польщі. Тоді ж його підтримав прем’єр-міністр Гройсман, за словами котрого, схема «Роттердам+» є неприйнятною. 2017-го Юрій Луценко, генеральний прокурор України, стверджував, що ця формула становить корупційну загрозу для держави. Але все намарне: формула діяла.
Аж нарешті 23 серпня ц. р. НКРЕКП таки скасувала застосування формули «Роттердам+». Щоправда, уточнивши, що це рішення набуде чинності лише з моменту запуску нового ринку електроенергії (коли?). А в жовтні ц. р. Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України, заявив, що отримав економічний звіт фахівців, у якому йдеться, що сума коштів, отриманих унаслідок незаконного використання скандальної формули, сягнула 15 млрд грн.

Гра в одні ворота
Постає запитання: в чию кишеню потрапили ці кошти? Опосередковану відповідь на це дає коментар Андрія Геруса, голови Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг, що стосується ймовірного збільшення тарифу на електроенергію. На його думку, ухвалення цього рішення призведе до того, що фактичний монополіст на ринку генерації теплової електроенергії — компанія ДТЕК — заробить додатково 6,5 млрд грн упродовж наступного року. Для довідки: ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі, їй належить дев’ять із 15 українських ТЕС, а також 17 шахт і вугільнозбагачувальні комплекси.
«Таким чином, наш вугільний «немонополіст» ДТЕК Ахметова, який видобуває 85 % усього українського вугілля, буде всім у тарифи закладати своє вугілля ще дорожче», — написав п. Герус у Facebook. Він також додав, що прибуток ДТЕК за останні два роки зріс у 2,6 разу. Принагідно зазначимо, що п. Ахметов традиційно очолив Топ-100 найбагатших українців, який наприкінці жовтня ц. р. оприлюднив журнал «Новое время» спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital. Його статки оцінили в 12,5 млрд USD (зростання — плюс 76 % порівняно з попереднім роком).

Штучні газові борги
Тим часом в Україні триває й газове протистояння. На початку цього тижня керівництво Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» скликало спеціальну прес-конференцію, на якій повідомило, що приватні оператори газорозподільчих мереж (ГРМ), тобто, облгази, переважна 70 % яких контролює група «Регіональна газова компанія» Дмитра Фірташа (зараз чекає в Австрії можливої екстрадиції в США, де його підозрюють в економічних злочинах. — Ред.), створюють штучні перешкоди для споживачів для того, щоб вони не могли укласти угоду з іншим постачальником газу.
Коротко нагадаємо, що схема виглядає приблизно так: магістральними газогонами управляє «Укртрансгаз» (дочірнє підприємство НАК), а реґіональними — оператори ГРМ (колишні обл- і міськгази), які були приватизовані ще за часів Януковича. Саме їм споживачі платять за споживання газу, а вже потім облгази переказують кошти власнику ресурсу, тобто державі в особі НАК, попередньо знявши свою комісію. Причому всі оператори ГРМ — монополісти з постачання природного газу в своєму реґіоні.
Але це й не увесь ланцюжок, яким державний газ надходить до кінцевих споживачів. На виконання закону «Про ринок газу», прийнятого в жовтні 2015 року, всі облгази створили так звані збути у формі товариств із обмеженою відповідальністю. Таким чином, власники операторів ГРМ не лише отримують комісію за транспортування та розподіл газу, а й контролюють усі грошові потоки.
Водночас, як заявив на прес-конференції Олексій Хабатюк, заступник начальника Департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України», облгази та газзбути втягують споживачів у штучні борги, вказавши в платіжних документах за жовтень ц. р. донарахування в середньому до 1,5 %: «Людина по лічильнику бачить один обсяг газу, а в платіжці — інший. Ця заборгованість робиться заднім числом — за три попередніх роки нараховуються додаткові обсяги».
Причому робиться це, за словами п. Хабатюка, не для того, щоб заробити зайву копійчину, а щоб позбавити споживачів можливості скористатися своїм законним правом і змінити постачальника газу. Нагадаємо, що у вересні ц. р. НАК створив три дочірні компанії для постачання газу безпосередньо промисловості, підприємствам теплокомуненерго та населенню, в т. ч. з ланцюжка облгази. «Наша мета — забезпечити повну прозорість цих сегментів. Ми хочемо мати прямі взаємини зі споживачем, щоб розуміти, хто наш газ відібрав, хто за нього заплатив, або не заплатив. Ми не хочемо посередників між нами і населенням», — зазначив тоді Юрій Вітренко, головний комерційний директор «Нафтогазу».
А днями Володимир Гройсман заявив, що уряд створить спеціальну комісію для глобальної перевірки облгазів. «Їм потрібно «вжарити» по перше число. Вони — монополісти, просто вже сіли всім на шию і звісили ноги. Вони мають за це платити величезні штрафи, якщо вони знущаються над людьми», — заявив він під час години запитань до уряду у Верховній Раді.
Як бачимо, енергетичні війни в Україні тривають. Причина очевидна: бажання перерозподілити фінансові потоки. На жаль, так виглядає, що будь-який результат буде не на користь споживачів — пересічних українців.

Ігор Берчак

До теми
Теплова генерація в Україні найменш ефективна та найдорожча у світі, йдеться в звіті Powering down coal незалежного фінансового аналітичного центру Carbon Tracker. Згідно з документом, середній тариф для українських ТЕС за мегават-годину (МВт/год.) становить 70 USD, тоді як у найближчих конкурентів України в рейтинґу найдорожчої теплової генерації — Європейського Союзу, Південній Кореї й Японії — тариф становить від 50 до 60 USD за МВт/год. Найменший тариф для ТЕС — в Індонезії (40 USD за МВт/год.).

Мовою чисел
* У січні-вересні ц. р. ТЕС і ТЕЦ України збільшили споживання вугілля на 7,1 % порівняно з аналогічним періодом 2017-го. Згідно з даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, загалом 2017 року ТЕС і ТЕЦ України спожили 6 млн т антрацитового вугілля і 18,7 млн т газового.
* НКРЕКП ухвалила рішення про затвердження із 1 січня 2019-го підвищених тарифів на теплопостачання, які зростуть на 4-21 % залежно від підприємств теплокомуненерго.
* 19 жовтня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про підвищення цін на газ для населення на 23,5 %. Відтак із 1 листопада вартість газу становить 8 550 грн за 1 тис. куб. м. Загалом, ціни на газ для населення зростатимуть у три етапи та з 2020-го підвищаться до 12,3 тис. грн за 1 тис. куб. м.
* Середня ціна імпортного природного газу в листопаді ц. р. становила 9 471,92 грн (339,21 USD), у вересні — 8 490,3 грн (304,4 USD).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply