Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

В «Енергоатомі» пообіцяли не «годувати» аґресора

Автор:

|

Січень 05, 2021

|

Рубрика:

В «Енергоатомі» пообіцяли не «годувати» аґресора
Сховище ядерних відходів

В Офісі президента України запевнили: «Розривається монопольна залежність від вивезення відпрацьованого палива українських атомних електростанцій (АЕС) до Російської Федерації (РФ)».

Бракує колії
Петро Котін, керівник Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом», заявив: «Ми вже припинили відвантажувати відпрацьоване ядерне паливо до Росії. Якщо нічого не станеться екстраординарного, то наступного року на зберігання в РФ не постачатимемо нічого».
В «Енергоатомі», який є оператором усіх чотирьох діючих в Україні (АЕС), які виробляють понад половину електроенергії в державі, остаточно визнали потребу завершити нарешті будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). Адже його вивезення з Рівненської, Південноукраїнської та Хмельницької АЕС (Запорізька має власне сховище) на технологічну витримку до РФ щороку коштує до 200 млн USD.
Крім цього, в РФ можуть шантажувати Україну відмовою приймати ВЯП. Сергій Дяченко, директор Бюро комплексного аналізу та прогнозів, пояснив: «Росія поводиться ірраціонально, її кроки (особливо це засвідчують енергетична та газова галузь) не мають стосунку до економіки. Всі вони політично вмотивовані».
Відтак п. Котін анонсував, що на Централізованому сховищі ВЯП (ЦСВЯП), будівництво першого пускового комплексу якого вартістю близько 2 млрд грн завершили 22 грудня, чекають у травні першу партію палива з Південноукраїнської АЕС. А загальна ємність ЦСВЯП складе 16 529 відпрацьованих тепловиділяючих збірок для реакторів типу ВВЕР-440 і ВВЕР-1000.
Посадовець очікує усунення до травня останньої перешкоди для запуску в експлуатацію першого пускового комплексу ЦСВЯП, — добудови для підвезення контейнерів із відпрацьованим паливом залізничну колію протяжністю 43 км на ділянці Вільча-Янів у Чорнобильській зоні відчуження. Вона сполучить ЦСВЯП зі залізничною мережею України та забезпечить перевезення контейнерів із відпрацьованим паливом із Рівненської, Південноукраїнської та Хмельницької АЕС.
Очільник «Енергоатому» виправдовувався: «Корективи до графіка внесли карантинні заходи та відсутність фінансування робіт із вирубування дерев, кущів і чагарників. Їх має виконати державне спеціалізоване підприємство «Північна Пуща», а гроші на це має виділити Державна аґенція з управління Зоною відчуження. Доки ці роботи не виконані, «Укрзалізниця» призупинила реконструкцію залізничної дільниці Вільча-Янів».
«Енергоатом» запропонував передати йому на баланс ділянку землі, на якій розташоване залізничне полотно, щоб отримати можливість добудувати його зі залученням підрядника. Розраховуємо на позитивне рішення Кабінету Міністрів України. Наскільки мені відомо, є вже протокольне рішення. Очікуємо остаточного, — додав п. Котін. — Проєкт ЦСВЯП передбачає будівництво 14 титульних об’єктів і споруд, середня будівельна готовність яких наразі становить 87 %. Загальна готовність — 83 %. Стан заповнення басейнів витримки енергоблоків всіх АЕС повністю відповідає вимогам забезпечення ядерної та радіаційної безпеки».

Перешкоджало лобі
Український уряд затвердив проєкт будівництва ЦСВЯП ще 2017 року. У ньому зі застосуванням передової технології поверхневого «сухого» зберігання американської компанії Holtec International ВЯП безпечно зберігатимуть впродовж ста років.
А контракт між «Енергоатомом» і Holtec International на будівництво ЦСВЯП був підписаний ще 2005-го. Але з низки причин, у т. ч. через зміну політичної кон’юнктури, проєкт довгий час був фактично заморожений. Спорудження ЦСВЯП відновили у після зміни проросійської влади на проукраїнську 2014 року. Але 25 вересня 2020-го Міністерство енергетики було змушене зобов’язати «Енергоатом» активізувати будівництво ЦСВЯП.
Відбулося це на нараді, ініційованій компанією Holtec International через порушення «Енергоатомом» контрактних умов у рамках проєкту будівництва ЦСВЯП. Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики, пояснила: «Добудові та запуску ЦСВЯП перешкоджає розгалужене проросійське лобі в Україні. Але проблема не лише в ньому. Теперішній менеджмент «Енергоатома» абсолютно не здатен ні до чого, зокрема, і до реалізації великих проєктів. ЦСВЯП вже мало би приймати відпрацьоване паливо з електростанцій у листопаді, але всю зиму, а потім весну та літо це будівництво стояло».
«Добудовою сховища займалися підрядники зі сумнівною репутацією, але замість якнайшвидшого проведення конкурсу на завершення робіт «Енергоатом» опечатав усі приміщення, зокрема, ті, де мали встановити обладнання фірми Holtec. Тим часом, уже наприкінці літа, кілька наказів змінюють відповідальних за підготовку сховища до експлуатації, що лише сприяло затягуванню будівництва», — з’ясувала вона.
22 грудня нарешті завершили будівництво першого пускового комплексу ЦСВЯП. Ще 14 пускових комплексів добудують до 2040 року — паралельно зі заповненням майданчика сховища контейнерами з ВЯП.

Має бути окупним
ВЯП зберігатимуть просто неба. Інженери та фахівці «Енергоатому» пояснили, що завдяки технології, яка розроблена спеціально для України компанією Holtec International та отримала ліцензію Комісії ядерного регулювання США, відпрацьоване паливо спокійно «спить» у двостінних контейнерах із неіржавної сталі, попри дощ, сніг, техногенні катастрофи чи несподівані стихійні лиха.
Подібні до українського ЦСВЯП сховища — високотехнологічні об’єкти з максимальним рівнем ядерної та радіаційної безпеки з використанням обладнання та технологій Holtec — експлуатуються на АЕС «Аско» і «Хосе Кабрера» в Іспанії. Устаткування Holtec для сухого зберігання ВЯП використовують і в Бельгії, Швеції, Великій Британії та США.
Країни, які збудували подібні сховища, отримали запас часу — приблизно сто років — для вибору найоптимальнішого сценарію поводження з ВЯП у перспективі. Тобто обсяги радіоактивних відходів при переробці ВЯП повинні поступово суттєво зменшитися. Адже наука не стоїть на місці та методи переробляння ВЯП повсякчас удосконалюють.
У перспективі вони дадуть можливість максимально «витягувати» з відпрацьованого палива всі корисні складові. Тому ЦСВЯП буде не просто майданчиком для тривалого зберігання ВЯП, а місцем зберігання цінної сировини.
Експерти Міжнародної аґенції з атомної енергії (МАГАТЕ) запевнили, що задоволені перебігом будівництва ЦСВЯП. За їхніми висновками, сховище працюватиме так, що ні люди, ні довкілля навіть не помічали б його, якби не знали, що саме зберігають у величезних контейнерах синього кольору.
За оцінками фахівців МАГАТЕ, ЦСВЯП не матиме шкідливого впливу на довкілля загалом і ґрунтові води. Зокрема, навіть у разі позапроєктної аварії. Адже «суха» технологія дозволяє зберігати ВЯП у середовищі інертного газу в двостінних контейнерах із неіржавної сталі, завантажених у захисні бетонні модулі.
Дві оболонки контейнерів не лише виконуватимуть функцію бар’єрів, що запобігають можливому витоку радіонуклідів із відпрацьованих паливних збірок, а й захищають самі збірки від зовнішніх екстремальних впливів природного та техногенного походження. Міцність конструкцій цієї системи було перевірено у змодельованих ситуаціях пожежі, вибуху, землетрусу та навіть падіння на них літака.
Фахівці стверджують, що зона потенційного впливу на довкілля навіть у разі максимальної проєктної та позапроєктної аварій охопила б територію радіусом до 1 км. Найближчі до ЦСВЯП населені території — на відстані 13 км від нього. А до Києва — 110 км.
На майданчику ЦСВЯП будуть розташовані 458 металобетонних контейнерів Hi-Storm із функціями біологічного захисту пасивного тепловідведення. Вони здатні вмістити 16 529 відпрацьованих паливних збірок. 94 контейнерів власного виробництва на суму 300 млн USD надасть для перших чотирьох пускових комплексів ЦСВЯП компанія Holtec International. Надалі в Україні вироблятимуть контейнери самостійно й навіть експортуватимуть їх до країн, які нещодавно прийняли стратегічне рішення розвивати власну атомну енергетику.
Для виробництва контейнерів Україна потребуватиме спеціального бетону. Тому найближчим часом поблизу ЦСВЯП розпочнеться будівництво бетонного заводу. Але в підсумку ЦСВЯП усе одно має стати окупним. Його будівництво та запуск потребує стільки коштів, скільки вартує вивезення ядерного палива до РФ з 2013 року.
Як повідомляв «Міст», в окупованому Єнакієвому Донецької області зберігається близько 100 т радіоактивних відходів.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply