Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Уряд підготував прогноз розвитку української економіки до 2024 року

Автор:

|

Лютий 16, 2021

|

Рубрика:

Уряд підготував прогноз розвитку української економіки до 2024 року
Економіка по-українськи: продати все і ще позичити грошей

Вартість житлово-комунальних послуг (ЖКП) в Україні стабільно зростатиме, мінімальна зарплата зростатиме, але не так швидко, курс гривні буде 30 грн/USD, а від заробітчан надходитиме 14,4 млрд USD, натомість із кожним роком в Україні залишатиметься все менше людей працездатного віку. Такими є основні показники сценарію розвитку економіки до 2024 року, який підготували в українському Міністерстві економічного розвитку та торгівлі (Мінекономіки). Офіційно документ ще не опублікували, але джерела порталу «Економічна правда» в Кабінеті Міністрів України (КМУ) запевняють: зауваження у фінальній версії будуть мінімальними.

ЖКП: готуйте гроші — все дорожчає
Найбільше українців, звісно, цікавить прогноз вартості ЖКП. Тут усе сумно: Мінекономіки очікує, що за оптимістичного сценарію ціни на газ для населення 2021-го зростуть на 20 %, 2022-го — на 10 %, а у 2023-2024 рр. додаватимуть по 5 % щороку.
При цьому незрозуміло, з якої суми робився розрахунок у +20 %? Із серпня минулого року в Україні запрацював так званий ринок газу для населення. Держава більше не регулює ціну блакитного палива, тож і єдиного тарифу немає. В Україні працюють 55 компаній-постачальників газу. Та, як писав портал «БізнесЦензор.НЕТ», лише 12 із них можна назвати незалежними. Найбільшим гравцем на українському ринку газу є група компаній олігарха Дмитра Фірташа «ЙЕ Енергія» із мережею облгаззбутів. Також нагадаємо, що з початку 2020-го українці окремо платять за газ як товар та окремо за його транспортування. 28 грудня більшість компаній-постачальників газу в Україні оприлюднили свої ціни для населення на січень, які явно не коригувалися із доходами громадян.
Наляканий можливістю «тарифного майдану», Володимир Зеленський дав команду КМУ, який, за пропозицією Юрія Вітренка, тимчасового виконувача обов’язків міністра енергетики, обмежив граничну вартість газу для «вразливих споживачів» на рівні 6,99 грн за 1 куб. м. Обмеження діятиме на період карантину, або до кінця опалювального сезону в квітні. «Вразливими споживачами» визнали всі домогосподарства України.
А тепер постає питання: прогнозоване Мінекономіки зростання ціни на газ для населення 2021 року на 20 % буде обчислюватися від встановленої в ручному режимі вартості в 6,99 грн за 1 куб. м (плюс 1,79 грн за транспортування)? Чи після закінчення опалювального сезону компанії-постачальники знову накрутять ціни і вже до них додадуть 20 %? Різниця може становити мільярди гривень, які потраплять до кишень Фірташа, Ахметова, Коломойського й іншим олігархів.
На зростання вартості газу відреагують й тарифи на централізоване опалення та гарячу воду. Вже цього року в Україні за них доведеться платити на 16-18 % більше, ніж торік. Наступного року зростання становитиме 6-9 %, а у 2023-2024 рр. — від 3 до 5 %. Ціни на електроенергію також зростуть на 38 % (за оптимістичного сценарію) чи 52 % (за песимістичного). 2022-го електрика з дорожчає ще на 15-20 %.
Як повідомляв «Міст», Україна відновила імпорт електрики з РФ.

Викидайте гаманці: зарплата зросте мало
Підвищення мінімальної зарплати з 1 січня ц. р. до 6 тис. грн (227 USD за курсом НБУ) викликало хвилю дискусій серед експертів і підприємців. З одного боку, її зростання підвищить доходи значної частини населення в умовах, коли майже половина українців живе за межею бідності. З іншого боку, такий крок посилює податкове навантаження на бізнес, передусім на малий і середній, який і без цього складно переживає карантинні обмеження через пандемію Covid-19.
У Мінекономіки полічили, що з урахуванням очікуваного підвищення мінімальної зарплати до 6,5 тис грн із 1 грудня 2021-го середньозважена мінімальна зарплата цього року становитиме 6 042 грн. Надалі мінімальна зарплата зростатиме в середньому на 7-10 % щороку 2024-го становитиме 7 665 грн.

Гривня-USD: ні нашим, ні вашим
У гривнях — зрозуміло, але скільки ця зарплата важитиме в доларах. Тож, згідно з прогнозом Мінекономіки, до 2024 року очікують поступове зростання вартості американської валюти до 28,8 грн/USD (за оптимістичним сценарієм) і до 29,7 грн/USD (за песимістичним). Це середнє значення. В найгіршому випадку наприкінці 2024-го обмінний курс перетне позначку 30 грн/USD, у найкращому — не перевищить 29,2 грн/USD.
Підтримати національну валюту мали б іноземні інвестиції. За оцінками Мінекономіки, їхній приріст, залежно від сценарію, 2021 року становитиме 0,5-2 млрд USD, а до 2024-го сягне 5-5,5 млрд USD. Щоправда, звідкіля вони візьмуться, в документі не уточнюють.

Заробітчани: рекорд по грошах, мінус по населенню
В уряді традиційно сподіваються на трудових міґрантів. Попри глобальну пандемію та численні локдауни, які запроваджували практично всі країни світу, 2020-го обсяг приватних грошових переказів до України з-за кордону склав 12,1 млрд USD, що на 200 млн більше, ніж роком раніше (11,9 млрд USD). За даними Національного банку України (НБУ), через рахунки банків 2020 року в Україну надійшло 4,7 млрд USD (2019-го — 3,8 млрд USD), через міжнародні платіжні системи — 2,7 млрд USD (2019-го — 2,2 млрд USD), через неформальні канали — 4,7 млрд USD (2019-го — 5,8 млрд USD).
«Приватні грошові перекази за методологією платіжного балансу є доходом домашніх господарств, що надходить від інших домогосподарств з-за кордону, і пов’язані з тимчасовою або постійною міґрацією населення», — уточнили в НБУ.
При цьому жоден державний орган не має інформації про точну кількість українців, котрі постійно чи тимчасово працюють в інших країнах. Експерти називають різні числа: від 2,5 до 5 млн заробітчан. Також невідомо, скільки саме українців працюють у тих чи інших країнах і в яких саме галузях.
Водночас у Мінекономіки прогнозують, що обсяги переказів заробітчан зростатимуть ще більшими темпами. «За підсумками 2024 року обсяг надходжень від заробітчан за песимістичним сценарієм становитиме 13,3 млрд USD, за оптимістичним — 14,4 млрд USD. Завдяки чому може відбутися таке зростання? Можливо, це станеться тому, що за три роки в Україні житиме на 650 тис. менше громадян, ніж на початку 2021-го», — пише «Економічна правда».
Зауважимо, що перший і єдиний офіційний перепис населення України відбувся в грудні 2001 року. Тоді загальна кількість населення України становила 48 млн 457 тис. осіб. Із них за типом місця проживання: міського населення — 32 млн 574 тис. осіб (67,2 %); сільського населення — 15 млн 883 тис. осіб (32,8 %). За статтю: чоловіків — 22 млн 441 тис. осіб (46,3 %); жінок — 26 млн 16 тис. осіб (53,7 %).
Скільки зараз людей проживають на території України, невідомо. Чи рахувати гамузом населення окупованої Російською Федерацією (РФ) Автономної Республіки Крим та окупованих РФ Окремих районів Донецької та Луганської областей (яких офіційний Київ досі вважає громадянами України), чи ні (адже вони перебувають поза правовим полем України) — незрозуміло.

Позичаєш чужі — віддаєш свої
2020 року через падіння економіки та доходів бюджету на тлі зростання видатків КМУ довелося позичити 621,5 млрд грн. До кінця 2020-го Україна боргувала 2,56 трлн грн (90,3 млрд USD). На 2021 рік передбачено залучення 701,8 млрд грн. Відповідно до прогнозу Мінекономіки, у 2022-2024 рр. державні запозичення становитимуть понад 550 млрд грн щорічно.
Видатки на погашення й обслуговування державного боргу в наступні три роки будуть значними. До кінця 2022-го уряд планує погасити 468,4 млрд грн тіла боргу та 158,7 млрд грн відсотків за ним, загалом — 627,1 млрд грн. 2022-го на борг держава витратить 555,2 млрд грн. У наступні роки видатки на погашення та обслуговування державного боргу перевищать 600 млрд грн на рік.

Ігор Берчак

P. S. Оцінки валового внутрішнього продукту України й інфляції в документі відсутні. Їх Мінекономіки опрацює до 15 квітня, пише «Економічна правда».

До слова
Глобальна пандемія коронавірусу призвела до падіння світової економіки 2020 року на 32 %. Про це повідомив Тім Єнд, головний радник генерального директора Світової організації торгівлі (СОТ) на форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді». «Пандемія коронавірусу серйозно, драматично вплинула на світову економіку і торгівлю. Очевидно, що ці сфери нині є дуже нестабільними. Але з точки зору глобальної торгівлі можна сказати, що вона скоротилася на 32 %», — зазначив п. Єнд. За його словами, за аналізом СОТ, у другій половині 2020-го спостерігали тенденції до покращення ситуації в глобальній торгівлі. Також Тім Єнд акцентував увагу на важливості світової торгівлі як інструменту виходу з економічної кризи, спричиненої пандемією Covid-19, що також повинна стимулювати поширення вакцин у світі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply