Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

«Укрзалізницю» вирішили віддати німцям

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

«Укрзалізницю» вирішили віддати німцям

Не таємниця, що рівень обслуговування української залізниці далекий від ідеалу. Та й клопотів із нею чимало. Тож в Україні нарешті вигадали, як собі порадити з ними. Вирішили віддати «Укрзалізницю» в управління німцям. Про це заявив Олексій Гончарук, український прем’єр.

Дивна заява
«Ми хочемо віддати німцям на десять років в управління залізницю, це екосистема, яка повинна показати, що Україна безпрецедентно відкрита для інвестицій, для світу, для нових стандартів», — запевнив глава українського уряду на Всесвітньому економічному форумі в Давосі (Швейцарія).
За його словами, «політичне рішення щодо цього вже прийняли і це вже величезний крок, а угоду з Deutsche Bahn AG мають укласти вже «в перших числах лютого». Олексій Гончарук також заявив, що 22 січня Міністерство інфраструктури України і національний оператор залізниць Німеччини підписали меморандум про взаєморозуміння. «Це меморандум ще не про приватизацію, і не про концесії, але про стратегічне партнерство. Це прекрасна новина», — радів він.
Пізніше п. Гончарук додав, що німецькі фахівці будуть реформувати управлінські механізми «Укрзалізниці», а Україна цілком зберігає за собою контроль над підприємством. Він заявив, що співпраця України з національним оператором залізниць Німеччини полягає у стратегічному партнерстві і не передбачає продаж або передачу в концесію «Укрзалізниці». «Зараз наша команда веде перемовини з німецькою стороною про подальшу співпрацю в операційній діяльності, яка точно дозволить підвищити ефективність і якість залізничних перевезень в Україні», — наголосив український прем’єр. За його словами, співпраця України з Deutsche Bahn є позитивним сигналом для європейського бізнесу.

Несподівана реакція
Аж тут виявилося, що Deutsche Bahn брати в управління «Укрзалізницю» не планує. «DB Engineering & Consulting — консалтингова компанія в складі Deutsche Bahn, що працює над проєктами у сферах інфраструктури, мобільності і транспорту — буде консультувати і підтримувати «Укрзалізницю» в підприємницьких і технічних питаннях», — йдеться в заяві німецької компанії.
Саме про це, за інформацією німецької сторони, сказано в попередній угоді, підписаній 22 січня в Давосі. За інформацією Deutsche Bahn, на початку лютого ц. р. до Києва прибуде Рональд Пофалла, член правління компанії, відповідальний за питання інфраструктури.
Про те, що фахівці Deutsche Bahn будуть саме радниками в реформуванні «Укрзалізниці», заявив і Владислав Криклій, міністр інфраструктури України. «Зараз не йдеться про продаж власності або здачі в оренду. Ідеться про стратегічне партнерство», — наголосив він.
За словами урядовця, Deutsche Bahn може поділитися своїми даними, досвідом і напрацюваннями. «Ми максимум повинні перейняти, щоб у нас були такі ж прозорі процедури, щоб не було корупції, щоб була «німецька точність у підходах і плануванні. Як результат ми повинні отримати зовсім іншу якість як вантажних перевезень, так і пасажирських», — зазначив він.
На питання про те, чи буде Deutsche Bahn призначати керівника «Укрзалізниці» і чи планують поставити на керівні посади 15 топ-менеджерів від німецької компанії, п. Криклій ухильно відповів: «Ми будемо захищати інтереси України, що нам вигідно, а що — ні. Також ми не відмовляємося від планів щодо IPO».
Проте він не виключив інших форматів співпраці в майбутньому. «Поки що це умовно радники, а в подальшому будемо дивитися, — сказав урядовець. — У Deutsche Bahn є колосальний досвід, нам хочеться залучити якомога більше цього унікального досвіду». Це справді так, адже Deutsche Bahn 2017-го перевезла автобусами та потягами 4,652 млрд пасажирів, а також 271 млн т вантажів. Виручка за 2017 рік становила 42,704 мільярда EUR, а чистий прибуток — 765 млн EUR.
Однак у наглядовій раді «Укрзалізниці» заявили, що умов меморандуму, який Мінінфраструктури підписало з німецькою компанією Deutsche Bahn, не знають. У компанії зазначили, що підписання цього документа є ініціативою та прерогативою уряду. «Як тільки наглядова рада отримає більше інформації, це питання розглянуть», — ідеться в повідомленні.

Великий скандал
Експерти кажуть, що передавання власної залізниці в управління іншій державі — безпрецедентна річ. На це не пішла б жодна з розвинених країн і навіть тих, що розвиваються. В цьому впевнений Олександр Кава, колишній заступник міністра інфраструктури України. «За тією інформацією, яка з’явилася, зробити висновки про те, що таке ця затія — занадто рано. Більше того, коли кажуть про якісь можливі інвестиції в українську залізницю, то треба розуміти, що Deutsche Bahn — дотаційна компанія, яка щорічно отримує 10 млрд EUR з федерального бюджету Німеччини і ще 6 млрд EUR — з місцевих бюджетів. Тобто, зрозуміло, що ніяких грошей у розвиток іноземної компанії вона вкладати не буде, — пояснив він. — А меморандум — документ, який ні до чого не зобов’язує».
Своєю чергою, Юлія Клименко, перша заступниця голови комітету Верховної Ради (ВРУ) з питань транспорту й інфраструктури, заявила, що уряд самостійно не може передати «Укрзалізницю» в управління Deutsche Bahn, адже це — стратегічний об’єкт величиною в 5 % валового внутрішнього продукту України. «Мабуть, не тільки мене шокувала заява прем’єра України про передачу «Укрзалізниці» в управління Deutsche Bahn на десять років… Судячи з усього, глава уряду не тільки не економіст, але й не юрист. Він не знає, що уряд самостійно не може передати «Укрзалізницю» в управління», — написала вона у Facеbook.

Чого чекати?
Деталі взаємодії між «Укрзалізницею» та Deutsche Bahn мають визначити за кілька тижнів. Про це 23 січня заявила пресслужба німецького концерну. А вже наступного дня в Кабінеті Міністрів України (КМУ) відбулася нарада з представниками транспортного комітету Верховної Ради для узгодження всіх деталей подальшої співпраці. «Більше інформації ми розповімо 5 лютого, під час підписання Угоди про стратегічне партнерство з Deutsche Bahn у Києві», — уточнив на ній Олексій Гончарук.
Відтак КМУ створив робочу групу для обговорення деталей співпраці «Укрзалізниці» з концерном Deutsche Bahn. До складу робочої групи увійшли представники «Укрзалізниці», транспортного комітету ВРУ, ключових бізнес-асоціацій, профспілок і Міністерства інфраструктури. В уряді також наголосили, що «Укрзалізниця» залишиться під повним контролем держави, а співпраця з Deutsche Bahn допоможе захистити інтереси працівників компанії і створити сучасну, комфортну та безпечну дорогу.
Володимир Даценко, засновник громадської організації «Залізниця без корупції», пояснив, що інженерно-консалтингова компанія DB Engineering&Consulting, яка входить до Deutsche Bahn, буде підтримувати та консультувати «Укрзалізницю» з підприємницьких і технічних питань. Але в «Укрзалізниці» залишатиметься ще й низка невирішених стратегічних проблем. Серед них — критично застарілий рухомий склад, який потребує заміни, або глибокої модернізації. «Ми в одному з найгірших статусів навіть у пострадянському просторі, дуже критичний знос більшості активів компанії — і локомотиви, і потяги, і вагони, й усе одночасно треба реформувати», — зазначив він.
Кульгає й якість обслуговування пасажирів. Залізниця залишається один із найпопулярніших видів транспорту серед українців. І не завжди побажання «щасливої дороги» втілюється в життя, коли їдеш потягом. Дехто готовий платити більше, аби лише сервіс став європейським.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply