Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Українську землю продаватимуть іноземцями, чи лише громадянам?

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

Українську землю продаватимуть іноземцями, чи лише громадянам?
Протести проти продажу землі

Минулого тижня Верховна Рада України (ВРУ) підтримала в першому читанні законопроєкт про ринок землі. Відповідне рішення підтримали 240 народних депутатів. Це вкрай наелектризувало політичну ситуацію в країні. Прихильники скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення вважають, що це відновить справедливість стосовно власників земельних паїв, опоненти ж вважають, що це рішення стане катастрофою. Найцікавіше, що у таборі супротивників опинилося і багато фермерів, котрі безпосередньо працюють на землі.

Позиція влади
Микола Сольський, глава парламентського комітету з питань аграрної політики, заявив, що законопроєкт до другого читання буде істотно змінений. За його словами, в поточному законопроєкті є дискусійні норми. «Основна норма пов’язана з тим, що іноземці не зможуть брати участь у купівлі землі. Тільки за умови затвердження такого рішення на референдумі. Саме ці поправки будуть внесені й їх підтримує значна частина комітету. А коли ми говоримо про обмеження і щодо країни, і щодо областей, і щодо об’єднаних територіальних громад, я прошу звернути увагу, що ці питання будуть ще не раз обговорюватися між першим і другим читанням», — запевнив депутат.
Своєю чергою, Давид Арахамія, керівник фракції «Слуга народу» заявив, що гарантує внесення цих поправок. «Публічно ми готові під стенограму підтвердити твердження президента про те, що проведемо референдум щодо участі іноземців. Наразі немає технічної можливості це внести в сам закон. Але між першим і другим читанням ми точно це зробимо. Публічно я своїм мандатом можу це гарантувати», — заприсягнувся він і навіть пообіцяв скласти мандат народного депутата, якщо ці поправки не внесуть.
Проведення такого референдуму анонсував і Дмитро Разумков, голова ВРУ. Він зазначив, що референдум про продаж землі іноземцям буде, але не скоро. Спершу обіг земель запустять для українців, а вже після того, як громадяни побачать, як це працює на власні очі, і проведуть референдум. Спікер, однак не уточнив, коли саме він може відбутися. Варто нагадати, що закону про референдум зараз в Україні не існує. Його ще мають підготувати та проголосувати.
Прийняття законопроєкту про ринок землі прокоментував і Олексій Гончарук, прем’єрміністр України. «Цей день увійде в історію України. Закінчується епоха, де народу — мораторій, а «своїм людям» — усе», — зазначив він і додав, що Україна нарешті зможе здійснити перехід від феодалізму до реальних ринкових відносин як повноцінна, розвинена країна. «Українці мають право вільно розпоряджатися своїм майном! Спасибі колегам-депутатам за підтримку», — наголосив глава українського уряду.
Микита Потураєв, депутат від «Слуги народу», висунув украй цікаву версію. Він заявив, що рішення про відкриття ринку землі прийняли в пам’ять про мільйон людей, котрі померли «голодною смертю в своїх холодних хатах і так і не отримали можливості розпоряджатися своїм майном». Депутат також упевнений, що відкриття ринку землі заважає Москві, бо для України це шанс стати заможною. При цьому п. Потураєв народу» пообіцяв, що вони не дозволять купувати українську землю росіянам.

Ціна питання
Попри рекламну кампанію на телебаченні до легалізації купівлі-продажу сільськогосподарських земель, в суспільстві ставлення й досі щонайменше неоднозначне. Згідно з опитуванням, нещодавно проведеним групою «Рейтинґ», понад половина українців продаж землі сільськогосподарського призначення, не підтримувала.
Водночас Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України, анонсував, що ціна стартуватиме з 1,5 тис. USD за 1 га. Але додав, що присутність на ринку іноземців підвищить вартість гектара до 2,2 тис. USD.
Але чому ж влада вже на першому році своєї каденції взялася за ринок землі сільськогосподарського призначення? Адже до цього часу більшість фінансово-промислових груп цілком влаштовувала теперішня ситуація. Відповідь така: нова влада вважає, що продаж сільськогосподарських земель дасть швидкий економічний ефект, який буде можна показати виборцю. І справді, за розрахунками експертів дозвіл на офіційний продаж землі в перші роки додасть кілька відсотків до зростання валового внутрішнього продукту, а ті, хто буде продавати землю, отримають гроші. Не проти розширюватися і вітчизняні фінансово-промислові групи. Що далі буде з цією землею та коли закінчаться гроші у тих, хто продав ділянку, питання відкрите.
Існує також і фактор Міжнародного валютного фонду (МВФ). Відкриття ринку землі тривалий час було серед зобов’язань, які попередники Зе-команди брали на себе в обмін на нові транші, однак відповідний пункт був не більш, ніж сукупністю букв. В одному зі звітів МВФ, експерти інституції констатували, що відкриття ринку відбудеться за сприятливої політичної ситуації. Тепер тема ринку землі знову стала актуальною у перемовинах з головним кредитором.
Наприкінці жовтня ц. р. Тимофій Мілованов, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, повідомив, що на зустрічі з представниками МВФ та Світового банку у Вашинґоні обговорювали питання впровадження ринку землі. «Ми не можемо розкривати всіх деталей, але там немає конкретних вимог чи побажань — це наша внутрішня справа, який ринок землі ми зробимо», — повідомив він і додав, що єдиною вимогою МВФ та Світового банку є проведення детінізації ринку землі в Україні. У владних коридорах кажуть, що однією з причин актуалізації земельного ринку є задобрювання кредиторів аби зайвий раз не підіймати на перемовинах незручні питання.

Коментарі експертів
Експерти очікують, що ринок землі в Україні можуть легалізувати вже до кінця року. «Гадаю спробують проголосувати вже цього року, але голосування відбуватиметься набагато складніше, буде дуже багато поправок і жорстке протистояння у сесійній залі», — прогнозує політолог Руслан Бортник. Він очікує, що на земельній темі додаткових балів наберуть фракції «Батьківщина» й «Опозиційна платформа — За життя».
Володимир Гузій, фермер із Жовківського району, вважає, що цей законопроєкт не дасть можливості розвиватися як українському селу, так і українському фермеру в цьому селі. «Ми за цивілізований розвиток цієї реформи і за цивілізований ринок. Не базар. Я б хотів поглянути у вічі тій людині, котра вигадала, що 200 тис. га землі можна сконцентрувати в одних руках. Це територія трьох таких міст, як Київ», — бідкається він.
Ігор Палиця, народний депутат України, запевняє, що готовий підтримати закон про право на продаж землі, але цивілізований. В іншому випадку, за його прогнозом, селяни можуть збунтуватися. Він пояснив, що після відкриття ринку землі селянин, котрому потрібні гроші, продасть свої земельні паї, яку здає в оренду. І якщо побачить, що покупець згодом продав цю землю агрохолдингам дорожче, обуриться. «Подумає, що його ошукали, бо селянин бідний і у нього немає можливості піти в банк, взяти під 3% кредит і вести своє фермерське господарство. Тоді зберуться всім селом і ми побачимо Коліївщину», — пророкує політик.
Юлія Тимошенко, лідерка парламентської фракції «Батьківщина», заявила, що депутати уже проголосували за продаж землі іноземцям. «В одні руки можна продавати 210 га землі. В жодній країні немає таких чисел. 210 га — це концентрація в одних руках величезної кількості землі. 72 % України можуть скупити три олігархи», — обурилася вона і зазначила, що звичайні фермери купити землю в Україні не зможуть.
Ярослав Конощук, парламентський кореспондент і політичний аналітик, нагадав, що нова влада зі старту пообіцяла покінчити зі «земельним рабством». Вже у програмі, на той час кандидата на посаду президента України Зеленського, було передбачене «формування прозорого ринку землі». А наприкінці вересня уряд зареєстрував законопроєкт про обіг земель. У разі, якщо законопроєкт в теперішньому вигляді стане законом, то купувати чи продавати землю офіційно можна буде відразу ж, адже мораторій втрачає силу 1 жовтня 2019 року. «Встановлюється обмеження на купівлю землі у 200 тис. га в одні руки. Це означає, що 200 людей можуть купити переважну більшість землі сільськогосподарського призначення (загалом є 42 млн га сільськогосподарських земель. — Ред.), — пояснив він. — Орендар землі матиме можливість її пріоритетного викупу. Юридичні компанії, які належать іноземцям, офіційно не матимуть право купити чи продати землю впродовж чотирьох років. Однак чинна редакція залишає їм можливості для входження на цей сегмент ринку. Ніщо не заважає, наприклад, створити юридичну особу в Україні, сільськогосподарського підприємства з громадянином України».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply