Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Українські споживачі можуть змінювати газопостачальника

Автор:

|

Лютий 07, 2021

|

Рубрика:

Українські споживачі можуть змінювати газопостачальника

Після протестів в Україні український уряд тимчасово обмежив ціну на газ для населення. Але споживачі мають у своїх руках і механізм, як уникнути астрономічних сум у рахунках. Ним треба лише скористатися.
Адже життя в приватному будинку — це не лише простір, у зимовий період це ще й може стати випробуванням, бо доводиться опалювати великі приміщення. Для львів’янки Олесі К., котра мешкає в особняку, саме опалювальний період став точкою відліку, після якої в сім’ї вирішили змінити газопостачальника. «Вирішили шукати альтернативи, бо оплата за газ забирає повністю дохід одного або й двох членів сім’ї. Хочеться, щоб тариф був більш притомний до можливостей споживачів», — каже вона.

Можливість є, треба тільки скористатися
Починаючи від серпня 2020 року, в українських споживачів є альтернатива: постачальника газу можна змінити за спрощеною процедурою. Право працювати на газовому ринку в Україні мають уже понад 700 компаній. Щоправда, за даними Федерації роботодавців нафтогазової галузі, з приватним споживачем працює зараз близько 50 компаній. Перелік усіх постачальників природного газу можна знайти на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕП) у розділі «Газ природний».
Цей перелік є вкрай корисною річчю. Якщо, скажімо, у поштовій скриньці ви знайшли рекламу одного з газопостачальників і зацікавилися пропозицією, то важливо спершу у згаданому реєстрі перевірити чинність ліцензії цього підприємства, аби не натрапити на шахрая. А щоб розібратися з тарифами, можна скористатися порівняльною базою даних порталу «Газотека». На лютий ц. п. ціна на газ у всіх фактично однакова через встановлену урядом верхню межу, але ще на січень продавці газу пропонували тарифи від 6,99 грн до 10,8 грн за 1 куб. м газу.
Сама процедура зміни газопостачальника доволі проста. Для цього взагалі не потрібно контактувати з компанією, від послуг якої споживач хоче відмовитися. Натомість необхідно зайти на сайт обраної нової компанії, заповнити там заяву на зміну газопостачальника, підписати її за допомогою цифрового підпису або від руки й додати електронні версії необхідних документів або їхні фото. Перелік документів і вимоги у різних постачальників може різнитися. Здебільшого, це паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, документ про право власності на житло, а також так званий ЕІС-код — тобто персональний газовий номер об’єкту газопостачання. Цей код можна знайти у рахунку за розподіл газу, або в угоді з постачання газу, а саме: в заяві-приєднання.

Брак інформації й інертність споживачів
Усю цю процедуру проробила й Олеся К. Але змінити газопостачальника їй вдалося все ж не відразу. 30 листопада жінка подала віртуальну заявку до однієї з компаній, та за якийсь час їй прийшла відмова. «Нам навіть не пояснили причини. Хоча ми й виконали всі умови, які вони висунули. Тому подавати заяву знову бажання не було. Але минув місяць, ціни ще виросли, і ми вирішили спробувати ще раз», — розповідає Олена К. І цього разу через п’ять днів отримали повідомлення, що заявку розглянули, залишилося надіслати паперову версію документів на поштову адресу.
Як свідчить статистика Антимонопольного комітету України, можливістю змінити постачальника газу скористалася наразі лише 3 % жителів України. Сергій Пінчук, експерт з питань житлового-комунального господарства, колишній радник Офісу реформ при Міністерстві розвитку громад та територій України, вважає, що це число зростає повільно через відсутність інформації й інертність споживачів. «Не було широкої анонсованої інформаційної кампанії. Пересічні споживачі, які не користуються Інтернетом, про це можуть і не знати. Крім цього, в споживачів є страх, бо це — абсолютно нові для нас суспільні взаємини. Досі українці не мали практики змінювати постачальника газу чи електрики», — пояснює він.
І справді, хтось не наважується на зміну газопостачальника, позаяк боїться залишитись без газу в разі банкрутства нової компанії. Такі побоювання не є виправданими. У цьому випадку, а також у випадку призупинення, або анулювання ліцензії постачальника блакитного палива споживача підстрахує, при чому автоматично, так званий постачальник останньої надії (ПОН). Зараз цю роль виконує компанія «Нафтогаз України». ПОН також автоматично вступає в гру, якщо клієнта немає в реєстрі споживачів у жодного постачальника, або постачальник не замовив газ для клієнта. Однак, варто пам’ятати, що ПОН постачає газ споживачу не більше 60 днів на рік. За цей час бажано вирішити проблеми, що виникли.

Обмежені можливості для сіл
Змінити постачальника газу на дешевшого хотіла б і пенсіонерка Анна С. із с. Дашава Стрийського району Львівської області. «За газ цього місяця мені прийшла квитанція з сумою понад 4 тис. грн, за достачання газу — 400 грн. Субсидія покриває лише частину оплат. А ще є інші комунальні послуги», — бідкається вона.
Жінка й рада б змінити газову компанію якнайшвидше, але не знає, як це зробити і де. «Інтернетом не вмію користуватися, як і мої сусіди-пенсіонери. А «Ощадбанк» від нас забрали. Тепер для цього треба їхати аж до райцентру», — скаржиться вона. Крім цього, не знає, якого газопостачальника обрати. «Який постачальник кращий? І чи не зміниться через рік? Чи не викупить його якийсь інший олігарх», — ділиться своїми побоюваннями бабуся.
В Антимонопольному комітеті України (АМКУ) припускають, що окремі споживачі не змогли змінити газопостачальника і через наявність певних бар’єрів — погрози від діючого продавця від’єднати від газу, нарахувати неіснуючі борги тощо. У випадку наявності таких бар’єрів в АМКУ радять терміново звернутися до регулятора — НКРЕП. Тим часом там заявили, що готують цього року 300 перевірок обласним газам і обласним збутам через скарги споживачів.

Зміна газопостачальника та борги
Про можливі проблеми з газовиками знає на власному досвіді Ярина М. зі с. Бірки, що під Львовом. «Ми якось сіли ввечері, полічили наші квадратні метри, ціну на газ та вирахували, що щомісяця доведеться платити за опалення в осінньо-зимовий період по 9 тис. грн. Сума для нас — непідйомна. Тому вирішили ставити потужний твердопаливний котел», — розповідає вона.
І тоді, за словами жінки, почалися проблеми з газовиками, оскільки від жовтня до березня, за показниками лічильника родина напалювала лише до 20 куб. м газу на місяць, що, вочевидь, не газовикам сподобалося. «Що тільки вони не робили: двічі приїжджали фотографувати лічильник, шукали там поломки. Ще два рази фотографували котел, а потім замість реальних показників лічильника в квитанціях щомісяця почали домальовувати втричі вищі цифри, які ми принципово не платимо», — ділиться Ярина М.
Тому, як з’явилася можливість поміняти постачальника газу, жінка вхопилась за неї. Вона спробувала зробити це в електронній формі, але її завернули через відсутність електронного підпису. Зараз його виробляє та водночас хвилюється, чи через суперечки щодо, на її думку, несправедливого боргу, не заблокують перехід на іншого постачальника.
Сергій Пінчук зауважує, що наявність боргів, чи суперечок із попередніми постачальниками не може вплинути на сам процес переходу. «Попередній постачальник через наявні борги не може впливати та вимагати відімкнення споживача від газопостачання. Він може лише стягувати заборгованість у визначеному законодавством порядку через рішення суду», — пояснює експерт.
Водночас новий газопостачальник може відмовити споживачеві в укладенні договору в зв’язку з наявною заборгованістю. «Саме за новим постачальником залишається право вирішувати, в яких випадках він готовий взяти на себе відповідальність та приєднати споживача з боргом, а в яких — ні», — пояснюють експерти порталу «ГазПравда».
Але є причина, через яку споживачеві таки можуть вимкнути газ. «Це, якщо людина зробила конструктивні зміни в газовому обладнанні: змінила котел, перенесла плиту чи лічильник і не повідомила про це облгаз. Усі зміни мають відбуватися з погодженням облгазів, бо це є безпека», — зазначає п. Пінчук.
Як повідомляв «Міст», Медведчук хоче використати здорожчання газу для захоплення влади.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply