Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 18, 2022

Українська влада сама спричинила бюджетну кризу

Автор:

|

Грудень 25, 2019

|

Рубрика:

Українська влада сама спричинила бюджетну кризу
Олексій Гончарук

Кабінет Міністрів України (КМУ) вже за короткий час своєї роботи зіткнувся з бюджетними проблемами та змушений призупинити видатки.

Штучне зниження
Олексій Гончарук, керівник українського уряду, доручив міністру фінансів Оксані Маркаровій притримати низку видатків до кінця 2019 року, щоб вкластися в запланований розмір бюджетного дефіциту. Відтак Міністерство фінансів уже вдруге за останні пів року призупинило проведення певної частини видатків.
«Практика притримування певних видатків для штучного зниження дефіциту бюджету відбувалася за різних урядів. А от прямі доручення «згори» заблокувати ті чи інші видатки — справа набагато рідша і серйозна, — зауважила з цього приводу Галина Калачова, оглядачка київського інтернетвидання «Економічна правда». — У минулому було й таке, але подібні доручення приходили під грифом «Для службового користування». Ці документи секретні, їхній обіг і розповсюдження контролюються».
Уперше 2019-го КМУ вдався до блокування видатків на реґіональний розвиток на «прохання» Андрія Богдана, керівника Офісу президента (ОПУ). Уряд затримав тоді виплату містам 7,6 млрд грн із фонду реґіонального розвитку та 2,5 млрд грн субвенції на соціально-економічний розвиток. В ОПУ тоді пояснили своє звернення тим, що в цих проєктах є корупційна складова. Ліквідувати її пропонували шляхом тотальної ревізії проєктів.
Але міські голови повідомили п. Калачовій іншу причину — нова влада напередодні виборів боялася, що обрані за попереднього президента очільники міст витратять цей ресурс на підкуп електорату. І щойно на початку грудня уряд почав частково розблоковувати цей ресурс.
Зокрема, 4 грудня розподілили 790 млн грн субвенції, 18 грудня — ще 1,7 млрд. Але перелік проєктів переглянули та скоротили й це спричинило критику Асоціації міст України та секретаріату КМУ, бо розподіл коштів у грудні не дозволить вчасно виконати заплановані роботи. Тож проєкти, які випали з переліку, можуть залишитися незавершеними.

«Перекидання» коштів
Удруге збій із фінансуванням видатків стався посеред грудня. У розпорядженні оглядачки «Економічної правди» опинилося доручення п. Гончарука 17 грудня п. Маркаровій «забезпечити тимчасове, до кінця року, припинення проведення Казначейством платежів та реєстрації бюджетних зобов’язань щодо видатків і надання кредитів загального фонду держбюджету (крім захищених видатків бюджету)». Знайомі зі ситуацією джерела п. Калачової розповіли їй, що й цього разу не обійшлося без втручання ОПУ.
За їхніми словами, дорученню прем’єра передувала нарада представників офісу президента й уряду щодо ситуації з бюджетом. Після неї українців запевнили, що виплат пенсій, зарплат, видатків на обслуговування державного боргу цей «стоп» не торкнеться. Але про те, які видатки потраплять «під ніж», — ще невідомо. А незахищені видатки — це ремонт доріг, будівництво, розвиток інфраструктури та придбання техніки.
Доручення зобов’язало розпорядників бюджетних коштів (міністерства й інші державні структури) повідомити Міністерству фінансів про обсяги коштів, які не будуть освоєні до кінця року. Іншими словами — назвати те, на що гроші можна не спрямовувати. Оксана Маркарова натомість пообіцяла: «Усі важливі «перекидки» — фінансування «Охматдиту», додаткові зарплати шахтарів, усі видатки на безпеку й оборону —  профінансують».
В уряді запевнили, що для блокування видатків є підстави. Міністр Маркарова публічно пояснила, мовляв, призупинка пов’язана з тим, що деякі державні органи наприкінці року просять про «перекидання» коштів із одних програм на інші. «До кінця року залишилося вісім днів. Теоретично більшість важливих видатків мала вже давно бути подана до казначейства і на них мали відкрити асигнування, що насправді більшість відповідальних розпорядників і зробила. Проте, як відомо, щороку саме друга половина грудня — це час спроб безлічі «перекидок» із програми на програму, запитів щодо термінових авансів, подання хоч якихось документів у скарбницю, «освоювання» коштів і проведення каси, на що чомусь не вистачило 11,5 з місяців року», — стверджувала вона.
Наразі Міністерство фінансів намагається призупинити такі позапланові «перекидання» коштів. Тому вирішили зупинити фінансування всіх незахищених статей видатків.

Забракне 57 мільярдів
Ще одна причина призупинення фінансування, яку назвало міністерство, — недовиконання плану за доходами через надто міцний курс гривні, повільнe зростання імпорту та падіння виробництва тютюнових виробів. Суттєве невиконання бюджету і є основною причиною блокування фінансування.
Причому бюджет не виконується ні за доходами, ні за видатками з початку 2019 року. Не допоміг і його перегляд у жовтні.
Галині Калачовій вдалося ознайомитися з детальними прогнозами казначейства про поточний і прогнозний стан бюджетних справ. Висновок невтішний — блок незахищених видатків може не врятувати, адже їх менше, ніж потребує бюджет.
Відтак на кінець 2019-го може забракнути 57 млрд грн. З них 55,7 млрд припадає на невиконання дохідної частини, ще 1,3 млрд — на кредити бюджету, які не будуть повернені.
За даними казначейства, зі запланованих на 2019 рік незахищених видатків на 107 млрд грн до середини грудня профінансували лише 75 млрд грн. Тобто завдяки блокуванню фінансування урядовці зможуть заощадити 32 млрд. Тоді як держава потребує 57.
Зважаючи на поточний стан справ, прогнози щодо можливого дефіциту загального фонду виходять за заплановані 69,6 млрд грн і, залежно від обсягу проведених видатків, можуть сягнути 103-130 млрд грн. Ці числа не враховують недобір від приватизації, який прогнозують на рівні 16 млрд грн.
На своє ж запитання «Що робитиме міністерство фінансів?» оглядач «Економічної правди» відповіла: «По-перше, буде позичати. Розмови про те, що діру від приватизації залатають запозиченнями, звучать давно, але тепер потреба в них зросла. По-друге, не буде проводити низку видатків. Проблема в тому, як казначейство ухвалюватиме рішення. Система проведення видатків автоматизована, а тут, схоже, йтиметься про вибіркову виплату в ручному режимі».
Олексій Гончарук підтвердив це запевненням, що до кінця фінансового року, тобто до 27 грудня, Держказначейство буде щодня вручну переглядати всі виплати. На думку прем’єра, це дозволить ефективно витратити гроші платників податків.

Привід для притягнення
Але п. Калачова зауважила: «Утім, ручне втручання — цілком прийнятний привід для притягнення до відповідальності, якщо щось піде не так». «Для проведення видатків може використовуватися ресурс Єдиного казначейського рахунку (ЄКР). Джерела «Економічної правди» стверджують, що в грудні Міністерство фінансів «почерпнуло» з ЄКР близько 36 млрд грн», — інформує вона.
Однак кошти Єдиного казначейського рахунку — це не кошти держбюджету. На ЄКР зберігають гроші місцевих бюджетів, митних контрагентів. Коли Міністерство фінансів використовує цей ресурс для покриття поточних видатків бюджету, воно «залазить у чужу кишеню». Це свідчить про неспроможність держбюджету впоратися зі запланованими видатками самотужки.
«Крім цього, Міністерство фінансів частково залатає дірку підвищеними грудневими податковими доходами. Грудень — місяць, коли компанії активно сплачують податки. У податковій площині не виключені маневри, які зможе відчути на собі бізнес. Це і «прохання» податкової сплачувати податки наперед, і сповільнення темпів відшкодування податку на додану вартість шляхом «відправляння» заявлених сум на перевірки», — зауважила також оглядачка.
За її словами, невтішна ситуація, що склалася з бюджетом, — результат низки економічних факторів, у т. ч. неточного планування. Це також створює ризики для бюджету-2020.
Як показує практика використання коштів Єдиного казначейського рахунку, податкові переплати чи затримки з відшкодування даються взнаки наступного року. Будь-який із цих факторів призводить до ще більших видатків і нижчих доходів. Відтак, залежно від того, наскільки серйозними виявляться названі фактори, потреба в перегляді бюджету-2020 може виникнути раніше, ніж прогнозували.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply