Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Українська влада провалила перемовини з МВФ

Автор:

|

Лютий 20, 2021

|

Рубрика:

Українська влада провалила перемовини з МВФ

Спроби домовитися з місією Міжнародного валютного фонду (МВФ) про виділення чергового траншу кредиту за підписаною ще влітку минулого року програмою stand-by завершилися пшиком. При цьому реакція влади традиційно «оптимістична», мовляв, усе буде добре, ми провели «конструктивні перемовини». Натомість у фонді категоричні: там озвучили чіткий перелік вимог, лише після виконання яких будуть виділені гроші. Експерти навіть не дивуються провалу перемовин, адже українська влада традиційно багато обіцяє, а потім про свої обіцянки «забуває».

П’ять «домашніх завдань» для України
«Місія фонду провела із українською владою конструктивні перемовини, але Україна має продемонструвати більше прогресу в реформах, аби досягти підписання угоди про новий транш. Дискусії тривають», — заявив Йоста Люнґман, постійний представник МВФ в Україні. Зазначимо, що дипломатичною фразою «дискусії тривають» у МВФ зазвичай констатують провал місії.
Йоста Люнґман визначив п’ять ключових питань, навколо яких тривають основні дискусії, повідомляє FinClub. Перше — у фонді занепокоєні публічними конфліктами, які часто спалахують між окремими членами Ради та правління Національного банку України (НБУ), тому вимагають включення до законодавства запобіжників від спроб дискредитації чільного менеджменту НБУ.
Друге питання — «поліпшення законодавчого та регулятивного підґрунтя банківського нагляду та фінансового оздоровлення». Відповідний пакет законопроєктів уже розроблений за участю НБУ, але досі невідомо, в які терміни його зможе розглянути та ухвалити парламент. Третє — скорочення дефіциту бюджету вже цього року.
Потім — відновлення та посилення антикорупційної інфраструктури та судочинства. І хоча це питання п. Люнґман назвав четвертим, багато оглядачів вважають його ключовим. «Рішення Конституційного суду по Національному антикорупційному бюро України й електронному декларуванню — це найгостріші питання для МВФ. У нас досі немає розуміння, що буде з директором НАБУ, немає розуміння, коли відновиться суворіше покарання за недостовірне декларування», — розповів ресурсу FinClub Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital.
Й, нарешті, останнє — «заходи в секторі енергетики». Як повідомляв «Міст», наляканий можливістю «тарифного майдану», Володимир Зеленський дав команду Кабінету Міністрів України (КМУ), який 18 січня ц. р. обмежив граничну вартість газу для населення на рівні 6,99 грн/куб. м. Також уряд встановив граничний тариф на розподіл газу — він не перевищуватиме 1,79 грн за 1 куб. м. Обмеження діятимуть до кінця опалювального сезону в квітні. Це означає фактичне скасування вільного ринку газу в Україні, адже саме на вимогу МВФ держава й припинила регулювати ціну блакитного палива в серпні минулого року.

Урядовці: «нічого страшного не сталося»
Реакція української влади виявилася ніякою. «Уряд має чітке бачення змін, необхідних для отримання траншу МВФ, — заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. — Продовжуємо конструктивну співпрацю з МВФ. Від імені уряду хочу подякувати команді місії фонду, яка провела надзвичайну роботу. Як результат: домовилися про наступні кроки, обговорили терміни їхнього виконання і чітко розуміємо очікувані результати».
Міністр фінансів Сергій Марченко теж не спромігся вигадати нічого нового і вслід за шефом слухняно повторив тезу про «конструктивну співпрацю». «Питання, коли ми отримаємо кошти на цьому етапі не стоїть критично, тому що кошти ми мали отримати восени минулого року, потім у грудні, досі триває дискусія. 2020 року було створено багато проблем у стосунках з МВФ, зокрема, через скандальне рішення Конституційного суду. Зараз ми поступово розв’язуємо ці питання. В нас досі є довірливі партнерські відносини, для нас принципово мати діалог і рухатись в напрямку отримання траншів і перегляду програми», — розказав він в інтерв’ю каналу «24».
Кирило Шевченко, голова НБУ, просто заявив, що «рекомендації МВФ будуть враховані». Не бачить підстав для паніки і Тимофій Милованов, колишній міністр економіки, а тепер радник голови Офісу президента України (ОПУ). За його словами, «переговорний процес знаходиться під контролем», а для української економіки немає істотних ризиків.
Як наголосив п. Милованов, українська сторона працює, перш за все, в інтересах держави і робить усе можливе для досягнення домовленостей із МВФ. «Водночас, як у будь-якому переговорному процесі, є принципові питання, пов’язані, зокрема, і з незалежністю державного управління. Які завжди і роблять наші перемовини делікатними і складними. Кожен відстоює свою позицію, робить це твердо; відповідно переговори займають час», — зазначив він. Радник глави ОПУ назвав цю ситуацію нормальною, додавши, що обом сторонам потрібно знайти компроміси у спільних інтересах. «У цьому і полягає суть переговорів», — резюмував він.

Експерти: гроші будуть не раніше літа
Як не дивно, не впадають у відчай і експерти. Як розказав виданню «НВ Бізнес» Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, провал перемовин був очікуваним на тлі наявності стількох проблемних питань. Тімоті Еш, британський економіст, експерт із питань України, впевнений, що останньою краплею для МВФ стало обмеження урядом цін на газ. «Абсолютно передбачувано — дехто з нас були трохи здивовані, що перегляд почався, в першу чергу, з урахуванням відкату в антикорупційній порядку денному… Завершити перегляд вже було непросто, а потім обмеження цін на газ, мабуть, забило цвях в труну», — сказав він.
«Відповідно до останнього меморандуму, ми мали на сьогодні отримати вже три транші, отримали тільки один. Таке відбувається не вперше. Вже багато років, як у меморандумах прописують чотири транші на рік, а отримують один, максимум два. І зазвичай, коли є затримка, і коли вже більше грошей немає, — ми бачимо активізацію з боку уряду. Коли ж гроші є, то уряду і парламенту дуже важко набратися політичної волі й міняти статус-кво, комфортний для багатьох «особистих інтересів». На сьогодні та сама ситуація. Бо відчуття невідкладності, яке було в листопаді-грудні, коли ми дуже прискорилися у співпраці з нашими зовнішніми партнерами, минуло, і темп був втрачений у січні», — розповів у інтерв’ю «Голосу Америки» Томаш Фіала, генеральний директор української інвестиційної компанії Dragon Capital.
Експерти одностайні в тому, що якщо в травні прибуде нова місія МВФ і вона буде успішною, гроші Україна отримає в червні-липні. Затягування цього процесу може відкласти отримання траншу до осені, оскільки в липні у відпустку йдуть українські парламентарі, котрі мають ухвалювати необхідні закони, а у серпні — працівники МВФ. При цьому якраз на вересень припадає пік виплат за внутрішніми та зовнішніми борговими зобов’язаннями.
Проте в уряду є можливість для маневру. Наприклад, перекривати виплати за держборгом будуть за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики. А після успішних перемовин із МВФ можна буде виходити на зовнішній ринок запозичень, адже співпраця з фондом є умовою для отримання фінансування від таких міжнародних партнерів, як Всесвітній банк і Європейська комісія.
Як повідомляв «Міст», голова НБУ про черговий транш МВФ теж не домовився.

Ігор Берчак

Довідка
9 червня 2020 року МВФ затвердив для України нову 18-місячну програму stand-by, в рамках якої Київ повинен отримати від МВФ 5 млрд USD кредиту. Перші 2,1 млрд виділили одразу. Решту коштів розтягнули на чотири транші. Другий планували на вересень, однак так і не надійшов через повільний темп реформ в Україні. 11 січня ц. р. місія МВФ у віртуальному форматі відновила свою роботу в Києві щодо питань перегляду програми. Українські чиновники звітували про виконання реформ для отримання нових траншів. Однак уже 14 січня міністр фінансів Марченко зазначив, що українська влада припускає ситуацію, за якої співпрацю України з МВФ призупинять.

Мовою чисел
Станом на кінець 2020-го Україна боргувала 2,56 трлн грн (90,3 млрд USD). Станом на 1 лютого й. р. міжнародні резерви України становили 28 млрд 821 млн USD (в еквіваленті). Середній валютний курс у державному бюджеті на 2021 рік визначили на рівні 29,1 грн/USD. За даними Мінфіну, Україні впрдовж 2021 року необхідно виплатити 5,88 млрд USD за зовнішніми боргами (в еквіваленті) та 418,8 млрд грн за внутрішніми. Понад 70 млрд грн необхідно виплатити в березні. У червні — 59,7 млрд грн за внутрішнім боргом та 17,1 млрд грн (0,6 млрд USD) за зовнішнім. Пік платежів припадає на вересень — 20,4 млрд грн за внутрішнім держборгом, і 81,4 млрд грн (2,9 млрд USD) за зовнішнім.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply