Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Україні тепер загрожує енергетичний зашморг

Автор:

|

Листопад 20, 2021

|

Рубрика:

Україні тепер загрожує енергетичний зашморг

Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг України, 14 листопада попередив, що нестача вугілля може призвести до віялових вимкнень електроенергії в державі.

Ситуація тривожна
Володимир Зеленський запевняв 15 листопада, що «нікого не залишить без світла», бо «держава успішно долає виклик щодо нестачі вугілля», «вже працюють два додаткові блоки на атомних електростанціях» (АЕС). А ще один запрацює до кінця листопада.
Але на АЕС не здатні регулювати пікові навантаження в енергосистемі. Тож Інна Совсун, народна депутатка України, нагадала президенту, що «блоки атомної електростанції не можна вмикати-вимикати тоді, коли люди ввечері повмикали всі прилади».
За даними аналітичного «Центру Разумкова», 90 % енергоблоків теплоелектростанцій (ТЕС) компанії «Центренерго» не працюють через нестачу вугілля. Попри це, прем’єр Денис Шмигаль 12 листопада заявив, що «підстав для віялових відключень немає», бо «вугілля їде», а в сховищах газу вистачає запасів для ТЕС. Але Герман Галущенко, міністр енергетики, ще 10 жовтня визнав: «ТЕС, які виробляють 25 % електроенергії з вуглеводнів, припинили виробництво через зростання ціни на газ».
100 МВт електроенергії надали Україні словаки. Але це була аварійна допомога — покрити потребу в електроенергії споживачів Бурштинської ТЕС через ремонт її семи блоків. Отримувати її може тільки єдина в Україні синхронізована з об’єднаною системою Європейського Союзу ТЕС — Бурштинська.
Олександр Данилюк, ексміністр фінансів України, опублікував 5 листопада у Facebook оголошення, в якому жителів с. Підгайне на Київщині попередили про вимикання з 17 листопада електрики через день на десять годин. І спрогнозував: «Цілком імовірно, що такий режим буде запроваджений по всій країні. Промислові підприємства зупиняться. Хотілося б почути від президента, чому не придбали газ влітку, коли він був дешевим».
Христина Ненно, експертка в галузі житлово-комунальних послуг, доповнила 11 листопада: «Про збої в подачі енергії вже поінформували старост у кількох населених пунктах у Херсонській і Київській областях. Ситуація більш ніж серйозна».
А Юрій Продан, колишній міністр палива й енергетики України, погодився: «Ситуація справді тривожна. Адже таких запасів вугілля — 425 тис. т — не було з 1990-х. 2014-го було близько 1,7 млн. т. І в цей період вводили обмеження електричної енергії».
Вікторія Сюмар, ще одна народна депутатка України, 11 листопада наголосила: «425 тис. т — це на 333 тис. т менше, ніж мінімум для нормальної роботи енергосистеми. Україна традиційно входила в зиму зі запасами вугілля 2,7 млн. т». А Ольга Буславець, ексвиконувачка обов’язків міністра енергетики, уточнила: «Запаси вугілля на складах ТЕС на ранок 12 листопада становили 406 тис. т».

Дефіцит штучний?
Відтак інвестиційний банкір Сергій Фурса зауважив: «Уже зараз бачимо, що то в одному місці, то в іншому вимикають світло. На вулицях Києва освітлення таке, як узимку 2014-2015 рр. на піку кризи та війни. Це доказ того, що бракує ресурсів. Тож, радше віялове відключення буде».
Свою чергою, 3 листопада обурився, Володимир Омелян, колишній міністр інфраструктури України: «Досі не розпочав роботу Енергетичний штаб, не затвердили й не оприлюднили Національний план дій виходу з енергокризи. Віялові вимкнення Зеленським уже гарантовані».
Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників, також дійшов висновку, що «віялові відключення будуть неодмінно». А Володимир Омельченко, директор енергетичних програм «Центру Разумкова» , пояснив, що «влада розраховувала на компенсацію дефіциту пального за рахунок імпорту газу з Російської Федерації (РФ) і Білорусі». На думку експерта, дефіцит електроенергії, газу й вугілля створено штучно й спеціально, щоб підвести Україну до здачі свого суверенітету.
У Міністерстві енергетики України визнали, що лише дві з 12 українських ТЕС мають необхідні мінімальні запаси вугілля, бо 1 листопада РФ зупинила експорт в Україну дефіцитного у ній антрациту (твердого вугілля), щоб «насамперед забезпечити ним під час опалювального сезону внутрішніх споживачів». А 4 листопада заблокувала його транзит до України з Казахстану через нібито «завантаженість інфраструктури».
Тож Максим Немчинов, заступник міністра енергетики України, констатував 12 листопада: «Ми сьогодні фактично перебуваємо в стані енергетичної війни з РФ, яка блокує імпорт із Казахстану, не пускаючи залізничні вагони з вугіллям до України, яка постійно зменшує замовлені потужності з транзиту газу. Тобто вони роблять все для того, щоб ми ще дужче відчули на собі цю кризу, щоб спровокувати масштабну енергетичну кризу».
Юрій Корольчук, експерт із питань енергетики, пояснив: «Імпорт електроенергії з РФ став першим кроком до кризи. Дешева електроенергія зайшла з Росії й одразу скоротили виробництво ТЕС, які споживають вугілля. Воно стало непотрібним, зупинилися шахти».
А Богдан Воронцов, голова громадської організації «Міжнародний антикримінальний альянс», констатував: «Кремль використовує енергетику як зброю та метод тиску на Україну. Про це свідчить заборона РФ на експорт вугілля в Україну, і я, більш ніж 4певнений, що Білорусь відмовилася постачати електроенергію через вказівку з Кремля. Це все робиться з метою дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні».
Відтак Вікторія Сюмар застерегла: «Нам загрожує енергетичний зашморг Кремля із усіма наслідками. Це буде виконання всіх політичних вимог, які Путін упродовж останніх років ставив перед Україною. Листопад 2021-го мені дуже нагадує листопад 2013 року, коли була Янукович згорнув євроінтеграцію. Ми стоїмо перед тими самими загрозами, тільки посиленими ще й військовим компонентом».

«Штовхають в обійми»
Володимир Омелян конкретизував: «Якщо в період сильних холодів енергетична система почне давати збої й почнуться «віялові» відключення, влада вийде з повідомленням, що немає іншого виходу, ніж закупити вугілля на окупованих територіях. Людей переконають, що для цього необхідні прямі перемовини з Донецьком і Луганськом. І це призведе до фактичного визнання фейкових «республік». Нічого не вигравши, Україна отримає на Донбасі аналог Придністров’я».
Прогноз ексміністра підтвердив і Артем Дмитрук, депутат президентської парламентської фракції «Слуга народу». В етері телеканалу «Наш» він заявив, що Україна повинна домовлятися з Окремими районами Донецької й Луганської областей про постачання вугілля. І запропонував не називати Росію «аґресором». «Абсолютно логічна здача національних інтересів країни після провалу опалювального сезону дилетантами Зеленського. Феєричні бовдури. Здавати незалежність не через військову поразку, геополітичну катастрофу або зраду партнерів, а тому, що не придбали вугілля», — обурився політолог Сергій Таран.
Олег Синютка, депутат парламентської фракції «Європейська солідарність», пояснив 12 листопада: «Не треба бути пророком, аби зрозуміти, що далі буде робити Путін. Він хоче зупинити постачання електрики і спричинити віялові вимкнення, зупинити постачання газу, зупинити постачання тепла і вивести своїх особливо навчених аґентів на Сході України з транспортами «Кремль — прийди і врятуй».
А Михайло Бондар, депутат Верховної Ради України, ще 27 жовтня заявляв, що влада навмисно провалила підготовку до опалювального сезону, щоб під прикриттям дефіциту вугілля на державних ТЕС запустити в Україну імпорт російсько-білоруської електроенергії. 41,4 % опитаних компанією Socis українців вважають основною причиною кризи в енергетиці некомпетентність влади, а 36,9 % — її корумпованість.
Юлія Тимошенко, лідерка парламентської фракції «Батьківщина», пояснила: «Влада не закупила дешевий газ улітку. Україна могла б заповнити свої підземні сховища, які вміщують 38 млрд куб. м палива, щоб забезпечити безпроблемний опалювальний сезон та електроенергію населенню за мінімальною ціною, але не зробила цього. Тому енергетична криза є рукотворною. Це катастрофа. Така ситуація сталася вперше за 30 років незалежності України».
А Арсеній Яценюк, колишній прем’єр-міністр України, констатував: «Штовхають в обійми РФ. Для Путіна електроенергія, газ і вугілля є лише інструментами ведення війни. Очевидно, що Україну ведуть у той самий зашморг, з якого країна зі шкірою виривалася у 2014-2016 рр. Не підготувати енергетичний сектор до зими — це не просто недбальство. Провалити закупівлю вугілля — не просто непрофесійність. Навіть не помилка. Це пряма диверсія проти нашої Незалежності».
Як повідомляв «Міст», Україна знову опинилася на порозі «блекауту».

Ігор Голод

До слова
Впливова газета Suddeutsche Zeitung опублікувала статтю, у якій йдеться: Німеччина потрапила у енергетичну залежність від РФ, що стало найбільшою зовнішньополітичною проблемою країни; така сама проблема була ще під час «Холодної війни», але її значення постійно намагалися применшити; і зараз немає ніякої «взаємної» залежності між Німеччиною та РФ — у Кремлі готові платити значну більшу економічно невмотивовану ціну, аби лише домогтися від Берліна політичних поступок. Тож аби позбутися цієї згубної залежності Берлін має піти на замороження «Північного потоку-2», вважає видання.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply