Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Україна знову опинилася на порозі «блекауту»

Автор:

|

Жовтень 29, 2021

|

Рубрика:

Україна знову опинилася на порозі «блекауту»
Бурштинська ТЕС (Івано-Франківська обл.)

Запаси вугілля на складах українських теплоелектростанцій (ТЕС) і теплоелектроцентралей (ТЕЦ) станом на ранок 25 жовтня становили 701,3 тис. т, хоча, відповідно до затвердженого Міністерством енергетики (Міненерго) графіку, на складах мало б бути 2,9 млн т вугілля. Таким чином, фактичні запаси менші від планових у 4,2 разу. Через відсутність палива не працювали 24 блоки ТЕС і ТЕЦ, повідомили в «Укренерго».

Мовою чисел
Зараз в Україні, без урахування Окремих районів Донецької та Луганської областей, працює 12 великих ТЕС, вісім із яких належить приватному енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова, три — державній компанії «Центренерго» і одна станція (м. Слов’янськ) — компанії «Донбасенерго». Варто пояснити, що ТЕС виробляють електроенергію та працюють майже винятково на вугіллі, натомість ТЕЦ, в основному, генерують теплоносій для опалення та здебільшого використовують газ.
За підсумками 2020 року, частка теплових станцій у структурі української генерації електроенергії склала близько 35 %. Ці станції також відіграють важливу роль у процесі щодобового балансування роботи енергосистеми — так званої маневрової генерації. На відміну від атомної- та гідроенергетики, тепловики можуть швидко змінювати обсяги генерації, перекриваючи різкий приріст попиту в пікові години — вранці й увечері.
Мінімальний обсяг енергетичного вугілля, потрібного для нормальної роботи ТЕС і ТЕЦ України становить у середньому 3,1 млн т упродовж місяця (зараз, нагадаємо, запаси становлять лише 700 тис. т). Причому наразі спалюють їх швидше, ніж поповнюють. За даними «Укренерго», середньодобові обсяги постачання вугілля за останні десять днів становили 56,4 тис. т, тоді як витрата (спалювання) — 61,4 тис. т. Порівняно із 1 вересня запаси вугілля на складах знизилися на 15,5 %.

Готуй сани влітку
Тож не дивно, що експерти всерйоз заговорили про можливість віялових відключень або блекауту — автоматичного від’єднання мікрорайонів та цілих міст від електромережі для обмеження навантаження на енергосистему. Таке вже було хіба що в 1990-х. Як розповіла в етері «24-го каналу» економістка Вікторія Войціцька, наразі немає жодних кроків від Зе-влади, аби унеможливити таку ситуацію.
Вона розповіла, що в Україні як приватні компанії, які контролюють ТЕС, так і державне «Центренерго» не зробили нічого, щоб українці могли зайти в новий опалювальний сезон із достатнім об’ємом запасів вугілля. За словами п. Войціцької, перші ознаки енергетичної кризи були помітними ще у червні-липні, однак і тоді держава також не намагалася виправити ситуацію.
«Думати потрібно було раніше, влітку. Тоді вугілля здорожчало, але популістично тримали низьку ціну на електроенергію, і бізнес не закуповував вугілля, адже вважав, що це йому не вигідно», — пояснює Сергій Фурса, інвестиційний банкір.
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, також вважає, що влітку держава й енергетики згаяли час для накопичення палива на зиму. «Уряд проводив влітку таку політику, ніби зима ніколи не настане. Так, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг грала «на пониження» — на ринку на добу наперед (один із сегментів гуртового енергоринку) електроенергія продавалася нижче за собівартість. А зараз наростити запаси вугілля складно. Конкуренція за нього велика, навіть якщо маєш гроші», — розповів п. Омельченко «Радіо Свобода», пояснюючи це підвищеним попитом на вугілля в Китаї, Японії й інших країнах Тихоокеанського басейну.

США, РП, Казахстан і… РФ
Натомість в українському уряді запевняють, що в них нібито все під контролем. «Міненерго у серпні оновило графік накопичення вугілля у бік збільшення планових показників, виходячи з найкритичнішого сценарію, що передбачає запуск «Північного потоку-2» (ПП2) і дуже низьку температуру взимку. Попри відставання від графіку, Об’єднана енергетична система України наразі працює стабільно», — заявили у міністерстві.
Герман Галущенко, міністр енергетики України, запевняє, що дефіцит вугілля буде покритий за рахунок імпорту. Він запевнив, що вже уклали угоди на імпорт вугілля з Республіки Польща (РП, 350 тис. т), Казахстану (100 тис.) та США (37,5 тис.), які призначені для трьох ТЕЦ державної компанії «Центренерго» (ДТЕК Ахметова більш-менш забезпечує себе вугіллям із власних шахт).
Проте експерти попереджають, що очікування урядовців мають всі шанси не справдитися. Торік «Центренерго» покривало дефіцит за рахунок резервного палива: в енергоблоках спалювали дорожчий за вугілля, але відносно дешевий тоді природний газ, який Україна накопичила у своїх підземних сховищах у рекордній кількості. Цього року спричинений Російською Федерацією (РФ) штучний газовий дефіцит у Європі та захмарні ціни роблять такий сценарій майже нереальним.
«Уряд і «Нафтогаз» твердять, що накопичених 18 млрд куб. м газу вистачить на зиму. Але якщо вона буде холодною або станеться якась аварійна ситуація, цього газу може не вистачити», — розповіла Українській службі Бі-бі-сі Олена Павленко, президентка DiXi Group, що здійснює дослідження та консультації у сфері енергетики. Вона зауважує, що були роки, коли запасів було більше, а були й такі, коли менше. Проте тоді високі ціни на газ чи його брак можна було компенсувати вугіллям.
Але цій зимі передував «ідеальний шторм», коли одночасно виникли кілька проблем, які траплялися й раніше, але нарізно. «Особливістю цього року є те, що одразу збіглося все, — пояснила п. Павленко. — У нас були ситуації нестачі того чи іншого ресурсу. Але зараз ми обмежені в маневрі, бо більшість ресурсів є мало доступними. Тобто ми маємо або газ, ціни на який дуже високі, або вугілля, яке вже й азійські країни почали купувати».
Водночас, за даними джерел порталу «Економічна правда», контракт на американське вугілля може зірватися через складні перемовини з трейдером Trafigura. Постачання з Казахстану ускладнене дефіцитом вагонів у цій країні. Зазвичай казахи орендують для своїх потреб частину рухомого складу в росіян, однак компанії з РФ, які їх надають, — в санкційному списку Києва, тому їхні вагони до України потрапити не можуть. Знайти ще якісь альтернативні джерела постачання вугілля практично нереально, адже в найближчі пів року на світовому ринку очікують величезний попит на вугілля за дуже високою ціною, зумовлений насамперед потребами Китаю.
Таким чином не виключений варіант, що Україні доведеться звернутися до Білорусі щодо відновлення імпорту електроенергії. Однак Олександр Лукашенко, нелегітимний президент цієї країни, з яким Володимир Зеленський ще торік побив горщики, швидше за все відмовить. Тоді доведеться просити кіловати в країни-окупанта — РФ.
Як повідомляв «Міст», Україна відновила імпорт електрики з РФ.

Ігор Берчак

До слова
Амос Гогштейн, старший радник президента США з питань глобальної енергетичної безпеки, заявив, що Путін близький до використання природного газу як політичного інструменту. «Гадаю, що ми близькі до цієї межі, якщо РФ насправді має газ для постачання і не робить цього, і зробить це лише, якщо Європа пристане на інші її вимоги, які абсолютно не пов’язані з газом», — заявив він журналістам, відповідаючи на запитання, чи використовує президент Путін газ як зброю, повідомляє інформаційна аґенція Reuters. Радник президента США повідомив, що ціни на газ у Європі зросли не лише через події в цьому реґіоні, а й через посушливий сезон у Китаї, який знизив виробництво у гідроенергетиці та посилив глобальну конкуренцію за природний газ. Проте, за його словами, попри те, що до європейської газової кризи призвели кілька факторів, РФ перебуває в найкращому становищі, щоб допомогти Європі. «Не сумніваюся, і Міжнародна енергетична аґенція це підтвердила, що єдиний постачальник, який справді може мати велике значення для європейської енергетичної безпеки на момент цієї зими, — це РФ», — сказав п. Гогштейн. За його словами, РФ може збільшити постачання газу та зробити це швидко за допомогою існуючих газогонів.
Нагадаємо, що Путін раніше звинуватив у рекордно високих цінах енергетичну політику Європейського Союзу та заявив, що РФ може збільшити постачання до Європи, щойно буде схвалено її газогін ПП2. Юрій Вітренко, керівник «Нафтогазу України», цього місяця заявляв, що Москва, обмежуючи поставки газу, намагається шантажувати Європу, щоб пришвидшити сертифікацію ПП2. За словами п. Гогштейна, схвалення ПП2 Німеччиною й Європейською комісією, швидше за все, триватиме до березня. Тому якщо РФ заявляє, що може швидко збільшити потік газу через ПП2, вона може це зробити й через зараз існуючі газогони, зокрема, територією України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply