Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Україна вибралася з «глухого кута» й очікує транш МВФ вже у травні

Автор:

|

Травень 21, 2020

|

Рубрика:

Україна вибралася з «глухого кута» й очікує транш МВФ вже у травні

Верховна Рада України (ВРУ) нарешті ухвалила закон про банки в другому читанні й в цілому.

Зелене світло
Український парламент таки ухвалив 13 травня закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності», необхідний для затвердження нової програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Бо він передбачає, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, колишні власники найбільшого в країні «ПриватБанку» (ПБ), вже не скасують у судах його націоналізацію.
Відтак Україна уникла, як наголосили автори законопроєкту в пояснювальній записці, «системних ризиків для фінансової стабільності». Адже держава вклала в ПБ після його націоналізації понад 100 млрд грн і їхня втрата — катастрофічна.
Володимир Зеленський напередодні ухвалення закону про банки запевнив, що той дозволить уникнути занепаду економіки та загрозі дефолту. А після ухвалення заявив, що «схвалення «банківського» закону — це зелене світло для отримання Україною важливої фінансової підтримки, тобто мільярдів доларів».
Посольство Канади в Україні також вважає, що закон про банки «розблокує допомогу МВФ», яка ще й відкриє доступ до кредитів Європейського Союзу (ЄС) — трьох траншів по 600 млн EUR кожен, і Світового банку. Тож фінансовий аналітик Сергій Фурса дійшов такого висновку: «Україна виконала умови МВФ, і тепер залишилося два-три тижні до фінального рішення правління МВФ. Але це вже чиста формальність».
«Цей транш має стати першим з низки траншей, які Україна буде отримувати впродовж 18 місяців. Для України гроші інвесторів недоступні, тому що країні не довіряють. Отже, доводиться щоразу повертатися до МВФ за грошима», — пояснив експерт.
Своєю чергою, Олександр Паращій, керівник відділу досліджень інвестиційної компанії Concorde Capital, вважає, що на МВФ зав’язане фінансування на 7 млрд USD, відтак, угода з ним дозволить уряду України також вийти і на міжнародні ринки капіталу, позичивши там ще 2-3 млрд USD. А Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, запевнив: «Щойно МВФ надасть свою остаточну оцінку та схвалить подальшу співпрацю з Україною, ЄС буде готовий до виділення другого траншу четвертої програми макрофінансової допомоги обсягом 500 млн EUR». Але британський економіст Тімоті Еш попередив: «МВФ захоче прочитати точний текст прийнятого фактично, щоб переконатися, що (а це в українському стилі) в останню мить не внесли правки, які змінять всю суть законопроєкту».

Крілик із капелюха
Юлія Тимошенко, голова парламентської фракції «Батьківщина», в підтримці якої на президентських виборах зізнався олігарх Коломойський, заявила, що закон про банки порушує Конституцію. Тому оскаржить його в Конституційному суді (КСУ). Бо він начебто запроваджує поняття «професійного судження» Національного банку України (НБУ). А воно дозволяє НБУ визнавати банки неплатоспроможними, виходячи з власної оцінки фінансового стану банку та ділової репутації його власників.
Опоненти закону про банки вважають, що це дозволить НБУ посилатися в судах на свої судження, а не на закони. Сергій Власенко, народний депутат від «Батьківщини», попередив: «Згідно з цим законом з’явиться такий учасник судового процесу, супервідповідач, НБУ, який отримає низку прав, значно більші за всі права позивачів в усій країні». Та в НБУ відповіли: «Суд також, коли приймає рішення, керується професійним судженням. Але ж ніхто не каже, що у суддів є надповноваження».
Натомість Юлія Ковалів, заступниця голови Офісу президента України (ОПУ), сумнівається, що оскарження закону про банки в КСУ, за її словами, «може суттєво затримати підписання законопроєкту та його прийняття». «Депутати раніше так само намагалися невдало оскаржити земельний законопроєкт, який був однією з вимог МВФ», — пояснила вона.
Але депутат ВРУ Володимир Ар’єв остерігається, що переваги для НБУ в законі про банки КСУ може трактувати як порушення принципу рівності сторін перед законом. Гліб Вишлінський, директор «Центру економічної стратегії», також вважає, що не можна виключати варіанту, що КСУ визнає закон неконституційним.
Й економіст Тімоті Еш заявив: «Коломойський може витягнути крілика з капелюха. Банківський закон ухвалений, але Коломойський, без сумнівів, оскаржить його в КСУ, і, гадаю, існує велика ймовірність, що судді визнають цей документ неконституційним».
Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень, теж не виключає, що судді матимуть заангажовану великим бізнесом «власну» думку, яка може поставити хрест на співпраці України з МВФ і наблизить країну до омріяного політиканами дефолту.
Фінансовий аналітик Сергій Фурса на запитання «Чи є ризик, що можуть відіграти ситуацію в КСУ?» відповів так: «Зараз цей законопроєкт проголосували тільки через те, що ми потрапили у коронакризу й Україна конче потребує співпраці з МВФ. Якщо ця необхідність знизиться, якщо вони знову відчують, що можуть діяти і без МВФ, то є цілком висока імовірність, що українська влада дозволить Коломойському виграти «антиколомойський» суд і повернутися до ситуації статусу-кво».
Але експерт попередив: «Якщо це станеться, то Україна сама розірве співпрацю з МВФ, на яку орієнтуються, зокрема, й зовнішні інвестори. І це знову може повернути на порядок денний питання фінансової стабільності. Тож ми знову почуємо на порядку денному слово дефолт».

Оптимістичні очікування
Тим часом народні депутати Олександр Дубінський та Антон Поляков, котрих журналісти вважають оплачуваними Коломойським, зареєстрували в парламенті проєкти постанов про скасування результатів голосування за закон про банки. А згідно з регламентом ВРУ, її спікер не має права підписати та передати закон на підпис президенту доти, доки постанови не розгляне та відхилить парламент.
Депутат Поляков також подав позов, у якому «просить суд визнати протиправними дії Дмитра Разумкова, спікера парламенту, щодо неналежної організації проведення позачергового пленарного засідання ВРУ дев’ятого скликання та порушення положень регламенту під час розгляду й ухвалення в першому читанні та за основу проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань функціонування банківської системи».
Але Євгенія Кравчук, заступниця голови пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», заявила, що навіть оскарження закону про банки в КСУ на отримання траншу МВФ не вплине. Її арґументи: «Підписи (у зверненні до КСУ з вимогою розглянути конституційність закону. — Авт.) можна збирати лише тоді, коли закон буде підписаний і вступить у силу. До того ж, КСУ може й роками розглядати й ухвалювати рішення. Тому, звісно, це не зупинятиме перемовини, підписання меморандуму й отримання коштів. Це не зупинятиме й дію закону».
Андрій Єрмак, керівник ОПУ, також запевнив, що ухваленням закону про банки «Україна повністю виконала всі умови, необхідні для укладення нової програми з МВФ». А прем’єр Денис Шмигаль — що перший транш за новою програмою співпраці з МВФ може надійти ще до кінця травня. Очікується, що це буде 1,75 млрд USD.
Яків Смолій, голова Національного банку, 16 травня заявив, що перший транш від МВФ може надійти до України в травні або у перший тиждень червня, попри те, що у ВРУ зареєстровані постанови, які блокують підписання закону про банки. «Є кілька днів, після чого депутати мають визначитися і проголосувати, як на мене, за скасування цих постанов. Відповідно, після підписання закону президентом оголосять засідання Ради директорів МВФ. У місії, яка працювала в Україні, готові всі документи, вони їх передадуть на засідання «борду», який прийме рішення. Після того, як рішення ухвалять, до переказу першого траншу може бути один-два дні. Тобто, якщо розкласти усі часові рамки, то ми можемо отримати перший транш ще у травні. Або перший тиждень червня», — пояснив він.
Посадовець також запевнив: «До кінця року МВФ може надати Україні до 3,5 млрд USD. Загальна сума програми — близько 5 млрд USD. Усі транші МВФ планують витратити на покриття рекордного дефіциту держбюджету майже в 300 млрд грн, який утворився через ситуацію з пандемією коронавірусу».
А Юлія Ковалів додала: «Україна очікує отримати перший транш від МВФ за новою програмою впродовж одного-двох тижнів. Загальний обсяг програми все ще обговорюють. Точні дати отримання траншу та його обсяг стане відомим наступного тижня».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply