Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Україна втікає від дефолту

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Україна втікає від дефолту

Арсеній Яценюк

У зусилля уряду України на уникнення дефолту держави, громадяни не надто вірять.

Знімає питання
Станом на ранок 3 березня ц. р., в Україні все ще неабияк побоювалися дефолту країни, навіть попри те що 13 лютого Наталія Яресько, міністр фінансів, запевнила в ефірі телеканалу CNN: «Реалізація нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) знімає питання про можливий дефолт України, країна як і раніше виконує всі взяті на себе зовнішні фінансові зобов’язання».
Так міністр відреагувала на опублікований напередодні звіт міжнародної рейтинґової агенції Fitch Ratings, у якому довгостроковий рейтинґ України в іноземній валюті був знижений із рівня «ССС» до «СС». Ба більше, при цьому довготерміновий рейтинґ дефолту емітента був підтверджений на рівні «ССС».
У звіті Fitch Ratings також повідомлялося, що «нова програма МВФ, оголошена 12 лютого 2015 року, дасть змогу закрити розрив у фінансуванні, але це робить ще більш імовірною реструктуризацію приватного зовнішнього боргу». На зниження рейтинґу вплинув дефіцит консолідованого бюджету країни, який досяг 13 % валового внутрішнього продукту (ВВП) 2014 року».
«За нашими підрахунками, прямий і гарантований борг зріс до 72 % ВВП 2014-го. Конфлікт та економічний спад призвели до більшої додаткової потреби у фінансуванні крім тих, які були передбачені програмою МВФ, затвердженою у квітні 2014 року. За нашими прогнозами, реальний ВВП впав на 7,5 % 2014-го, і 2015 року скоротиться на 5 %. Це — значно гірше, ніж очікувалося, згідно з останнім звітом Fitch у серпні 2014 року», — переконані експерти агенції.
На зниження рейтинґу вплинула також нестійка позиція з резервами України, падіння гривні щодо долара майже на 50 % 2014-го, а також проблеми в банківській системі, повідомлялося у звіті. На зниженні рейтинґу позначається й «перехідний політичний період», який розпочався після повалення колишнього президента Януковича.
Свій звіт агенція завершила так: «Новий уряд, сформований у грудні, після парламентських виборів у жовтні, висловив тверду прихильність до здійснення структурних реформ. Однак політичні ризики в реалізації реформ — високі».
Утім, 13 лютого Наталія Яресько теж визнала, що «ризики виконання програми з МВФ, безперечно, є», уточнивши при цьому, що «головний ризик — це ситуація на сході України». А 16 лютого ще й прем’єр-міністр Яценюк в інтерв’ю київському телеканалу «1+1» визнав, що країна оголосила б дефолт лише в разі неотримання допомоги від МВФ. Однак, за його словами, «Україна отримає 25 млрд USD допомоги, 17,5 млрд із яких — це кошти Міжнародного валютного фонду, частина з яких буде спрямована до резервів Національного банку (НБУ), що дозволить стабілізувати курс гривні».

Fitch рятує власне обличчя
Відомий експерт із фінансових питань і керівник аналітичного департаменту Eavex Capital Дмитро Чурін, коментуючи в ефірі київської радіостанції «Голос столиці» невтішний для України висновок Fitch Ratings, на закид, що «ризик дефолту тепер — більш імовірний», відповів: «Насправді агенція Fitch намагається перестрахувати свої іміджеві ризики. Вже всім відомо, що уряд України хоче провести м’яку реструктуризацію публічного боргу, тобто піти до власників єврооблігацій і домовитися про продовження термінів обігу цих цінних паперів. Звісно, поки що ніхто не може передбачити, наскільки ці перемовини будуть легкими. Таким чином агенція Fitch себе убезпечила, тобто попередила, що буде непросто».
Інші ж кредитні рейтинґові агенці, за словами експерта, наразі не випускали жодних офіційних документів, «але всі розуміють, що досягнення домовленості з МВФ — це вже позитивний сигнал, і якщо все піде нормально, то рейтинґ буде поліпшуватися». Але на найближчі місяці невизначеність усе ж залишається.
Доволі заспокійливо п. Чурін пояснив, як на такі дані агенції Fitch відреагують іноземні кредитори: «Ми бачимо, що котирування українських суверенних цінних паперів перебуває на дуже високих рівнях. Це свідчить про те, що покупців поки що немає. Тобто, наразі немає інвесторів, готових вкладати в цінні папери України. Відповідно, треба чекати».
А 2 березня Ігор Уманський, заступник міністра фінансів України, повідомив у ефірі також київського телеканалу ICTV, що 11 березня на раді директорів МВФ ухвалюватиметься остаточне рішення щодо першого траншу — понад 25 % від загальної суми кредиту 17,5 млрд USD.
Того ж дня й Валерія Гонтарєва, голова НБУ, в інтерв’ю телеканалу «1+1» заявила, що надання 11 березня кредиту МВФ дозволить стабілізувати курс української валюти на позначці 20-22 грн за 1 USD. «Курс 25-34 грн за долар був спричинений панікою і не має економічного підґрунтя, тоді як курс 20-22 грн за долар зумовлений макроекономічними показниками», — пояснила вона.
Щоправда, за даними народного депутата Тетяни Чорновол, «отримавши кредити МВФ, уряд розраховує лише стабілізувати (знову ж таки не скажу, що в плюс) ситуацію на фінансовому ринку десь у травні-червні». Депутат також зазначила, що впродовж 2014 року Україна отримала 7 млрд USD кредитів, а заплатила за боргами — 8 млрд USD, тобто допомога країні, яка стримує аґресію Росії, була мінус 1 млрд USD.

Коментар експерта
Борис Кушнірук, колишній керівник «Юнекс-банку»:
— Коли очікувати траншу? Після позитивного рішення МВФ гроші зазвичай приходять протягом двох днів. А саме засідання буде 11 березня, це — середа, до п’ятниці-суботи гроші можуть надійти. Інша річ, що отримання другого траншу не гарантує того, що в Україні все буде добре з курсом. Адже не можна продовжувати друк грошей для латання дірок у бюджеті. Якщо буде проводитися незбалансована бюджетна політика, ми будемо продовжувати друкувати гроші, а в підсумку це буде провокувати тиск на гривню.
Зараз прийнято звинувачувати Нацбанк нібито в непрозорості, але він оприлюднив усі обсяги рефінансування. Там більше претензій до попередників п. Гонтаревої. Які є види рефінансування? Рефінансування, овернайт, так звані нічні гроші. Коли їх на ніч перерахували, банку, щоби втримати норматив ліквідності, вигідно купити нічні гроші. Вони ввечері перераховуються в банк, а вранці повертаються назад. Такі кошти не впливають на ринок і курс.
Є ще рефінансування під облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Це — форма ліквідності. З початку цього року обсяг ОВДП, що перебувають в обігу, зріс на 66,8 млрд грн. При цьому НБУ, латаючи діри держбюджету, викупив із них собі в портфель, а по суті — надрукував, 20 млрд грн. А тепер банальне запитання до всіх: що більше впливає на курс гривні — 1 млрд грн приросту рефінансування банків, у чому дорікнули НБУ, чи 20 млрд грн, виділених Нацбанком уряду?
До речі, 2014 року заборгованість банків перед НБУ збільшилися на 43 млрд грн. При цьому обсяг ОВДП, що перебувають у портфелі Нацбанку, за підсумками минулого року, зріс на 171 млрд грн. Тут можна поставити те ж запитання: що вплинуло на курс гривні й рівень інфляції — рефінанс чи латання дірок у держбюджеті, унаслідок небажання уряду проводити реформи?
Можна зробити елементарні речі, пов’язані з прозорим використанням бюджетних грошей, скороченням держапарату. Чому не ввели електронної системи державних закупівель? Хто в цьому винен? Війна?
У мене була розмова з міністром соцполітики Павлом Розенком. Він сам зателефонував, коли його призначили. З розмови випливало, що п. Розенко добре розуміє, що, наприклад, фонд соціального страхування — система корупційна. Але його думка: мовляв, нехай попрацює, подивимося, а якщо буде погано, то закриємо. Хоча там розкрадаються величезні кошти. Або вони хочуть проводити реформи, або все списують на війну. Атмосфера для курсу — дуже важлива.
2013 року режим завів Україну в прірву, але курс був стабільним. Тому що населення вірило у стабільність гривні. У нас депозити росли до кінця 2013-го. Якщо припиняєш довіряти — караул! Коли всі бачать, що реформ немає, а влада заробляє, то недовіра тисне на курс. І нарешті, ми нічого не робили з олігархами. Великі агровиробники-експортери та металурги, а це — 60 % експорту, провокують попит на валюту й не поспішають повертати валютну виручку.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply