Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Україна відновила імпорт електрики з РФ

Автор:

|

Лютий 15, 2021

|

Рубрика:

Україна відновила імпорт електрики з РФ

Українські компанії знову почали імпортувати електроенергію з Російської Федерації (РФ). Це сталося вперше з березня 2020-го. Згідно з оприлюдненими на сайті «Укренерго» результатами добового аукціону, 1 лютого ц. р. закупівлю почала здійснювати компанія «ОНК-Груп», зареєстрована в Одесі. Крім цього, доступ до перетину «Росія-Україна» з 1 по 28 лютого викупили компанії НЕК і «Стімекс». Усі ці компанії — невеликі трейдери та належать людям, невідомим широкому загалу. Однак уже сам факт імпорту електроенергії з РФ викликав дискусії в суспільстві. Зокрема, п’ятий президент України вважає, що закупівля електроенергії в аґресора загрожує національній безпеці.
Приватні компанії відновили імпорт електроенергії з РФ після того, як втратила чинність постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 4 квітня минулого року. Адже відповідно до закону «Про ринок електроенергії» вже немає підстав для обмеження імпорту електроенергії з РФ. Відповідно до закону, оператор системи передачі повинен пропонувати учасникам ринку на аукціонах усю доступну пропускну спроможність міждержавних зв’язків.
Згідно з ч. 9 ст. 38 закону, обмеження комерційних обмінів (імпорту/експорту електроенергії) можуть застосовувати лише в аварійних ситуаціях, а згідно з ч. 12 ст. 38 оператор має право обмежувати доступну пропускну здатність винятково у випадках порушення операційної безпеки енергосистеми.

Проблеми енергетики та зупинка шахт
Україна періодично запроваджує, а потім скасовує заборону на імпорт електроенергії з РФ і Білорусі. Вперше постачання припинили 2015 року, а потім відновили з жовтня 2019-го до березня 2020 року. Багато хто в Україні дивиться на таку закупівлю електроенергії критично. Так, Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України, вважає, що саме повернення до імпорту електрики з РФ і Білорусі спровокувало найбільшу за всю історію української держави кризу на енергетичному ринку. «Такі дії сприяли завдаванню рекордних збитків державним енергетичним компаніям. В українській енергетиці не було затребуване вітчизняне вугілля — більшість шахт навесні 2020 року вийшли в режим вимушеного простою», — зазначив він.
Ольга Буславець, колишня виконувачка обов’язки міністра енергетики України, також вважає, що імпорт із цих країн неґативно позначився на ситуації в енергетиці й став одним із факторів, що призвели до призупинення роботи низки копалень і масових страйків гірників.
Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради України (ВРУ), з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, із цим не погоджується. На його думку, проблеми в енергетиці виникли через пандемію Covid-19, коли знизилося споживання й не вся генерація змогла продавати свою електроенергію. «Навесні був профіцит електрики, яку ніхто не хотів купувати. Тоді страйкували шахтарі приватних копалень. Але чому в приватних шахтах хтось зобов’язаний викуповувати їхнє вугілля? Є ринок — продавайте. Тоді цю ситуацію вирішили зупинкою газових і атомних блоків», — нагадав він.

«Провал усього енергетичного блоку України»
Згодом постановою НКРЕКП імпорт електрики з РФ і Білорусі заборонили. Це сталося 8 квітня 2020-го. Однак, починаючи з 1 січня ц. р, законних підстав для обмежень імпорту/експорту електроенергії не виявилося. Як наслідок, українські компанії з січня почали купувати струм у Білорусі, а з лютого — і в Росії.
«Закупівля електрики в сусідніх країн відбувається через дефіцит на внутрішньому ринку та вигіднішу ціну, пояснює депутат Герус. — Через дефіцит ми змушені навіть брати аварійну допомогу». Зокрема, 3 лютого Україна екстрено попросила електроенергію у Білорусі через ремонт на двох теплоелектростанціях (ТЕС) Ріната Ахметова.
«Крім аварійних ремонтів дефіцит пов’язаний із нестачею вугілля на ТЕС, — додає Володимир Омельченко, директор енергетичних програм київського Центру Разумкова. — Наша енергосистема досягла того стану, коли не може покривати піки навантаження без РФ і Білорусі. Без імпорту будуть блекаути. Вважаю, що це провал роботи всього енергетичного блоку України».
З 1 січня ц. р. втратили чинність положення постанови НКРЕКП №7 66 від 8 квітня 2020 року, якими скасували результати аукціонів на доступ до пропускної спроможності перетинів із Росією і Білоруссю в 2020-го. «Графіки імпорту/експорту завжди погоджують лише в тих обсягах, які дозволяють гарантувати дотримання меж операційної безпеки енергосистеми, в т. ч. наявність необхідного обсягу резервів для балансування енергосистеми (ст. 38 Закону). 1 лютого з РФ імпортували 1 млн кВт/год.

Невирішені проблеми енергоринку
«Зараз існують й інші численні проблеми на енергоринку, які можуть перерости в кризу, — запевняє Геннадій Рябцев, київський експерт із енергетики. — Насамперед це величезні заборгованості постачальників і споживачів. Ще одна проблема ринку полягає в «зеленому» тарифі, за який виплачують кошти з бюджету. Набудували станцій із негарантованою потужністю там, де вони не потрібні. За небаланси розплачуються коштом простих українців».
Десять літ тому брати Андрій і Сергій Клюєви, соратники президента-втікача Януковича, пролобіювали значні привілеї інвесторам у цій галузі, адже де-факто цими інвесторами були вони. Після зміни влади 2014-го ринок відновлюваної енергії став відкритим для всіх інвесторів, а «зелені» тарифи, які хоч і не раз знижували, досі залишаються одними з найвищих у Європі. За словами п. Рябцева, зараз «зелена» енергетика реалізує свою продукцію за ціною 5-14 грн за 1 кВт, а споживач платить 1,68 грн за 1 кВт, різницю ж покривають із державного бюджету.
Існує ще й проблема нестачі маневрових потужностей, які генерують на ТЕС. «Якщо кілька років тому диспетчер втручався в роботу системи через аварійні вимкнення раз-два на добу, то тепер — щоп’ять хвилин», — наголосив він.

Які наслідки матиме імпорт струму із РФ
«Замість фінансування українського виробника купують електрику в РФ і Білорусі, наповнюючи бюджет цих країн, — констатує п. Омельченко. — Це може призвести до навіть гірших наслідків, ніж 2020 року. Електроенергія з Росії витісняє українську і виникає недовантаження української генерації. Це призводить до банкрутства галузі».
Однак п. Герус вважає, що небезпеки для енергосистеми немає, якщо імпорт складає близько 5-10 % від загального споживання. «Сьогодні імпорт із РФ менше 0,5 %. Зрозуміло, що це не може впливати на енергосистему», — зазначає він.
Жодних загроз для української енергосистеми від імпорту електроенергії з Росії та Білорусі в обсягах, які є зараз, не бачить і п. Рябцев. «Єдина небезпека — це зрив планів синхронізації енергосистем України й Європи ENTSO-E (Платформа Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії. — Ред.). Щоб приєднатися до Європейського Союзу (ЄС), потрібно, аби 2022 року відбулося фізичне від’єднання від систем Білорусі та РФ. Українські компанії можуть підписати довготермінові контракти на постачання електрики з цих країн. Тоді з’явиться можливість судового оскарження та вимагати компенсацію», — каже він.
Що ж буде з імпортом електроенергії з РФ, наразі сказати складно. У будь-якому разі в енергетичному комітеті ВРУ підтримали законопроєкт про продовження заборони на імпорт електроенергії з РФ і Білорусі до 31 грудня ц. р. «Коли його винесуть на розгляд ВРУ, я не знаю. Але точно буду реєструвати ще один законопроєкт, який не передбачатиме заборону імпорту з Білорусі, а лише обмеження з РФ», — повідомив депутат Герус.

Дипломатичне пояснення
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, пояснив, що Київ змушений імпортувати електроенергію з РФ через спільні енергосистеми. «Фізично наша система ще з радянських часів приєднана до російської та білоруської. У критичних ситуаціях із точки зору забезпечення електроенергією відбуваються вимушені тимчасові закупівлі електроенергії у тих, до кого ти приєднаний», — зазначив він.
За словами керівника українського зовнішньополітичного відомства, постачання електроенергії з РФ є вимушеним тимчасовим кроком. «Жодним чином це не свідчить про якусь переорієнтацію чи заробляння грошей. Ударили морози — різко підвищилася потреба в Україні — відбулися поставки», — запевнив він.
Міністр додав, що Україна планує повністю відімкнутися від енергосистеми з РФ до 2023 року та повністю інтегруватися в ЄС. «Потрібно пройти технологічний шлях, потрібно привести свою систему у відповідність із європейськими стандартами. Мої колеги з Міністерства енергетики рухаються цим шляхом. Наскільки я знаю, 2023 рік — найбільш ранній термін, коли можна підготувати свою систему до переходу на роботу на європейські стандарти», — уточнив він.
Як повідомляв «Міст», кримські татари — проти постачання електрики на півострів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply