Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Україна провалила одну з найважливіших антикорупційних реформ

Автор:

|

Серпень 18, 2016

|

Рубрика:

Україна провалила одну з найважливіших антикорупційних реформ

е-декларування

Опівночі 15 серпня ц. р. Україну струсонув черговий гучний скандал. Фактично, країна позбулася 3 млрд USD обіцяної допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ), 1,2 млрд EUR макрофінансової допомоги від Європейського Союзу (ЄС) і перспектив запровадження найближчим часом безвізового режиму з ЄС. Винен у цьому сайт Національної агенції зі запобігання корупції (НАЗК), який рівно о 00.01 15 серпня відкрив доступ до інтерфейсу електронного декларування.

Збрехав — відповідай
Запровадження е-декларування державних службовців було однією з ключових вимог Заходу в сфері боротьби з корупцією. Звісно ж, українські чиновники й раніше щорічно заповнювали декларації про майновий стан і доходи. Теоретично, це мало б сприяти виявленню корупціонерів. Але існувало одне суттєве «але» — за подачу неправдивих відомостей (тобто, приховування доходів) не було передбачено карної відповідальності, максимум — звільнення з посади.
Ситуацію мало змінити запровадження обов’язкового електронного декларування, на чому наполягали всі без винятку західні партнери України. Відомості про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру мали подавати всі українські держслужбовці: Президент, прем’єр, усі міністри й їхні заступники, народні депутати, депутати місцевих рад, міські та селищні голови, посадові особи Збройних сил України, судді, співробітники податкової служби, органів прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, члени Центральної виборчої комісії й інші. Але найголовніше — за подачу неправдивих е-відомостей автоматично (!) передбачене покарання.

Знайди «клієнта» для НАБУ
Зазначимо, що запуск е-декларування був нерозривно пов’язаний зі створенням НАЗК. Цей новий орган, на відміну від Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), не є правоохоронним, його основною метою є перевірка е-декларацій, аби знаходити «клієнтів» для антикорупційних детективів і прокурорів.
Водночас пошуками «клієнтури» може зайнятися будь-який громадянин України, адже е-декларації мали б перебувати у вільному доступі й кожен мав можливість звернутися до НАБУ чи САП і повідомити, що такий-то чиновник чи прокурор або їхні найближчі родичі насправді мають садибу на 3 га та два лімузини, не вказані в декларації.
Зрозуміло, що за таких умов брати хабарі, звісно, можна. Але виникає проблема: як їх легалізувати — будь-які дорогі придбання (нерухомості, автомобілів тощо) обов’язково вичислить як не співробітник котрогось антикорупційного органу, то небайдужий громадянин.
Українські політики та чиновники обурилися: як же так, це тепер будь-хто буде нам у кишеню заглядати! Е-декларування почали саботувати всіма доступними способами.

«Усі мають вивернути свої кишені перед суспільством»
16 лютого ц. р. Верховна Рада прийняла відповідний закон, в якому з досі незрозумілих причин з’явилася невеличка правка, яка передбачала запровадження е-декларування не з цього, а тільки з 2017 року. Тепер обурився ЄС: хлопці, ми так не домовлялися! Довелося депутатам голосувати ще раз.
Довго й нудно не могли сформувати НАЗК, хоча рішення про його створення було прийняте ще у березні 2015-го. Тільки через рік — 16 березня ц. р. — урядом було затверджено чотирьох із п’яти членів НАЗК (п’ятого не затверджено досі). Зазначимо, що експерти неодноразово звинувачували членів НАЗК у зв’язках і залежності від окремих політиків. Так, у засобах масової інформації Наталію Корчак, голову Агенції, називають креатурою екс-прем’єра Арсенія Яценюка, Олександра Скопича пов’язують із секретарем Ради з національної безпеки й оборони (РНБО) Олександром Турчиновим, заступника голови НАЗК Руслана Радецького начебто просувала Адміністрація Президента. Найбільше симпатій у громадськості викликає Руслан Рябошапка, колишній експерт Реанімаційного пакету реформ.
Отже, після низки скандалів і відвертої бюрократичної тяганини був визначений дедлайн. «Ще раз наголошую: всі мають вивернути свої кишені перед суспільством із 15 серпня — іншої дати не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення!», — відрубав Президент України.

Система є, сертифікату нема
Президентську команду виконали — система е-декларування запрацювала, але… без відповідного сертифікату захисту. Відповідальним за сертифікацію призначили Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ), яка входить до сфери впливу РНБО на чолі з п. Турчиновим. Цей відповідальний призначив ще одного відповідального — експертизу захищеності системи (тобто, неможливість зовнішнього в неї втручання) мав провести Державний центр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам. Останній сертифікат безпеки надавати відмовився.
Далі почалося шоу дрібного шулерства. Фірма «Міранда», яка розробляла програмне забезпечення, була готова оперативно виправити всі недоліки, але… не знала — які, бо висновок про незахищеність системи отримав гриф «Для службового користування». «Далі Держспецзв’язок вивалив нам на голову низку нових, усних зауважень. Загалом, готуються пустити по колах свого внутрішнього пекла», — зазначив Юрій Новиков, директор «Міранди».

Золотий час для корупціонерів
Отож, з 15 серпня в Україні офіційно запрацювала давно очікувана, але не сертифікована система е-декларування. «Ми дуже розчаровані та занепокоєні неповним запуском системи електронного декларування активів. Сертифікація — це найголовніша умова для роботи такої системи для сприяння боротьбі з корупцією, відповідно до зобов’язань України перед ЄС та міжнародним співтовариством», — заявило Представництво ЄС в Україні.
«Запуск неповної системи е-декларування може негативно вплинути на репутацію України», — написала у Twitter Джудіт Гуф, посол Великої Британії в Україні. «Запуск системи електронного декларування без необхідного сертифіката може вплинути на рішення про надання траншу МВФ», — забив на сполох Олександр Данилюк, міністр фінансів України.
Ба, більше — для корупціонерів настав, фактично, золотий час. «По суті, з’явився дозвіл на безкарне приховування доходів. Подавши недостовірну інформацію до отримання сертифікату, особа не буде притягнута до карної відповідальності, оскільки така декларація не може бути належним доказом у суді», — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Похмурі прогнози
«Є всі підстави стверджувати: до фальсифікації реформи долучилося керівництво країни. Немає сумнівів, що спецоперація Держспецзв’язку із навмисного зриву атестації системи була схвалена на високому рівні. Так само очевидним є вплив «зверху» на главу НАЗК Наталію Корчак», — йдеться в editorial: тексті, що не має персонального авторства, а відбиває одностайну позицію редакції «Європейської правди», підтриману редакційною колегією «Української правди». Головний прозахідний інтернет-ресурс України виступив із сенсаційною заявою: «Цим текстом редакція звертається до урядів країн ЄС та їхніх посольств: не скасовуйте візи, доки ситуація в Україні не зміниться кардинально».
Прогнози — похмурі. «Політична «еліта» боїться показати, скільки грошей вони вкрали у нас після Революції гідності, коли ми з останніх сил споряджали армію та добровольців. Після невиконання зобов’язань перед ЄС та США уряду України не варто розраховувати на їхню фінансову допомогу. Без міжнародних грошей економіка країни просто не витримає, і вже восени, разом із «схибнутими» тарифами на комунальні послуги, українці отримають долар за ціною вище 30 грн і черговий стрибок цін», — упевнений Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ.
На жаль, в Україні «схибнуті» не тільки тарифи, але й високопосадовці та політики, котрі за будь-яку ціну бажають й надалі мати можливість красти державні гроші та вірити, що їм за це нічого не буде.

Ігор Берчак

Мовою чисел
До 13 жовтня 2016 року е-декларації з даними за минулий рік мали б заповнити близько 50 тис. високопосадовців і політиків. Декларувати потрібно, серед іншого, заощадження в готівці більше 60 тис. 900 грн, подарунки вартістю від 6 090 грн, коштовні речі (цінне рухоме майно) — від 121 800 грн. Також декларуванню підлягають юридичні особи, де чиновник чи члени його сім’ї є бенефіціарними власниками, а ще нематеріальні активи, робота за сумісництвом, об’єкти незавершеного будівництва, майно, яке формально належить іншій особі, але контролюється чиновником (лише для високопосадовців). За розбіжність між реальними та задекларованими в декларації статками від 100 до 250 розмірів мінімальної заробітної плати (зараз — 1450 грн) передбачений штраф від 689 тис. до 1,722 млн грн, більше 250 мінімалок — до 2 млн грн. Також можуть застосовуватись громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на термін до двох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply