Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Україна починає заміну російського вугілля американським

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Україна починає заміну російського вугілля американським

Упродовж найближчого місяця в Україну надійдуть 120 тис. т вугілля зі Сполучених Штатів. Про це заявив Всеволод Ковальчук, тимчасовий виконувач обов’язки голови «Укренерго». За його словами, Вашинґтон і Київ узгодили всі деталі угоди. Нагадаємо, що за підсумками візиту до Вашинґтона Петро Порошенко заявив, що домовився про імпорт зі США щонайменше 2 млн т вугілля. «Для забезпечення прозорості енергетичного ринку ми домовилися про те, що отримуватимемо американське вугілля з Пенсільванії за конкурентними цінами. У нас буде повне сприяння і Міністерства торгівлі США, і Міністерства енергетики, Адміністрації і Конгресу», — повідомив він.

Робота для американців
Причому незрозуміло, хто більше тішиться з цієї ситуації — Петро Порошенко чи Дональд Трамп. Бо останній отримав шанс бодай частково втілити передвиборчі обіцянки, чи не однією з найголовніших з яких була збільшення кількості робочих місць для американців всередині Сполучених Штатів «Україна каже нам, що потребує мільйонів і мільйонів тонн вугілля. Вже зараз є багато країн, які також потребують вугілля, і ми хочемо продавати його будь-кому в світі, хто має таку потребу», — заявив президент, виступаючи нещодавно в Міністерстві енергетики США. Він пригадав часи, коли американці ставали у довгі черги біля автозаправок через дефіцит бензину, адже країна дуже залежала від імпортних поставок. Тоді США ще не вірили, що можуть бути енергетично незалежними, наголосив господар Овального кабінету. «Зараз же Сполучені Штати попереду багатьох країн у цій царині, і прагнуть енергетичного домінування», — наголосив він.
Ще відвертішим був Рік Перрі, міністр енергетики США, котрий додав, що рішення президента про розширення експорту енергоносіїв може покращити відносини Сполучених Штатів з іншими країнами, що є «заручниками, зокрема Росії», і дещо збалансувати негативний резонанс щодо рішення про вихід із Паризької кліматичної угоди.

Антрацит для українців
Проте не менше підстав для доброго настрою мав і Президент Порошенко. Після ліквідації газового диктату країни-аґресора Київ нарешті має реальний шанс позбутися ще й вугільної залежності. Після початку воєнної аґресії на Донбасі Україна стала відчувати дефіцит вугілля, зокрема антрациту. Проблема ще більше ускладнилася через блокаду окупованих територій.
Мінімальний обсяг енергетичного вугілля, потрібного для нормальної роботи теплоелектростанцій (ТЕС) і теплоелектроцентралей (ТЕЦ) України становить у середньому 3,1 млн т упродовж місяця. Невелике пояснення: ТЕС виробляють електроенергію та працюють майже винятково на вугіллі, натомість ТЕЦ генерують теплоносій для опалення житлових будинків і використовують здебільшого газ.
Усі 14 українських теплоелектростанцій можуть використовувати за сировину тільки вугілля певних марок, а сім із них — лише вугілля марки «А» або антрацит. Водночас після початку війни на Сході майже половина ресурсів донбаського вугілля опинилася під контролем сепаратистів. З огляду на те, що зараз ТЕС закривають десь 35-38% усієї електрогенерації в Україні (решту — атомні електростанції та гідроенергетика), то антрацит — це близько 20 % усієї електрогенерації.
Зараз майже 60 % загальноукраїнського обсягу вугілля групи «А» виробляють три підприємства корпорації ДТЕК Ріната Ахметова: шахта «Комсомолець Донбасу», а також холдинги «Ровенькиантрацит» і «Свердловантрацит», розташовані в зоні проведення антитерористичної операції. Хоча вони й перебувають на підконтрольній Україні території, існують величезні проблеми з регулярністю відвантаження видобутого вугілля, бо шахти безпосередньо межують зі зоною ведення бойових дій. Решта 40 % антрациту добувають на підприємствах, розміщених у біля міст Шахтарськ, Сніжне, Свердловськ, Антрацит, Красний Луч, тобто на території, захоплений російсько-терористичними військами.
Не варто забувати і про такі гіганти, як маріупольські «Азовсталь» і металургійний комбінат ім. Ілліча (до речі, чому його назву досі не декомунізували — незрозуміло) та «Запоріжсталь», які потребують величезних обсягів коксівного вугілля (більшість покладів якого також залишилися на окупованій території).

Мільйони для сепаратистів
За умови блокади самопроголошених «республік» Донбасу Україна опинилася перед неприємною перспективою вугільної залежності від аґресора. Зараз приблизно половина вугілля для забезпечення роботи ТЕС і ТЕЦ і металургійних комбінатів закуповується в Російській Федерації (РФ). Причому платиться за них валютою.
Інша річ, що нібито не бюджетною. Прем’єр-міністр Гройсман стверджує, що на даний момент жодна державна компанія не закуповує вугілля в країни-аґресора. Але не забуваймо, що приватний холдинг п. Ахметова, котрий контролює 76 % ринку теплової та 27 % електричної генерації, щойно минулого місяця повідомив про розширення поставок антрациту з РФ, оскільки втратив контроль за своїми шахтами на окупованих територіях, чиє «керівництво» за командою з Москви запровадило там «зовнішнє управління», фактично, націоналізувавши копальні. А за кожну гігакалорію теплоносія та кіловат електроенергію платять пересічні українські споживачі. Тобто, вугілля в РФ закуповує приватна компанія, але розраховуються за нього громадяни України.
Але тут простежується ще скандальніша схема: видобуте на окупованому Донбасі паливо перетинає абсолютно прозору ділянку кордону між сепаратистами та РФ, а потрапляє на українську територію вже як видобуте в Росії. Тобто, українці напряму фінансують сепаратистські уряди.
За деякими даними, з кожної тонни видобутого на території підконтрольній терористичній організації «Луганська народна республіка» (ЛНР), ватажку бандитів Плотницькому йде близько 500 грн. А якщо врахувати, що щомісяця в ЛНР видобувають майже 150 тис т вугілля, то лідер сепаратистів збагачується приблизно на 75 млн грн щомісяця. Не відстає і сусідня «Донецька народна республіка» (ДНР), де у всіх відділах так званого вугільного міністерства є люди тамтешнього «президента» Захарченка. Числа, можливо, й не точні, але, по-перше, не надто відрізняються від реального стану справ, а по-друге, знайти бодай якусь чітку інформацію про економічну ситуацію в ЛНР чи ДНР практично неможливо. Усе, як в часи Сталіна: «Базікало — знахідка для шпигуна».

Ні кубометра газу, ні тонни вугілля
Тож рішення про поставки вугілля зі Сполучених Штатів можна розглядати не так в економічному, як у політичному плані. «Україна продовжує курс на диверсифікацію поставок енергоносіїв», — робить висновок інтернет-видання «Оглядач».
Москва передбачувало негативно сприйняла американсько-українську угоду. Наприклад, Валерій Васильєв, заступник голови комітету з економічної політики Ради Федерації РФ, назвав поставки вугілля зі США суто «політичним рішенням» і навіть «ігноруванням мінських угод». «Прив’язка до «Мінська», безумовно, є повним абсурдом — про вугілля в домовленостях не було ні слова», — пише «Оглядач».
Водночас не всі експерти налаштовані оптимістично. Так, Юрій Корольчук, представник Інституту енергетичних стратегій заявив «Радіо Свобода», що видобуте у Сполучених Штатах вугілля, з урахуванням усіх платежів за вивезення, коштувало б, орієнтовно, 150 USD за 1 т, тоді як африканське зараз закуповується за 90-110 USD за 1 т. Крім цього, американський антрацит має відмінні від українського параметри подрібнення, каже експерт. Тож, швидше за все, йдеться про США як посередника, припускає п. Корольчук: «Це буде або перекуплене якоюсь із американських компаній вугілля іншого походження. Тобто, скоріше за все, південноафриканське, в’єтнамське, австралійське, індонезійське — це ті країни, де вугілля може підійти для теплових електростанцій України».
Натомість Андрій Герус, колишній член Національної комісії державного регулювання енергетики і комунальних послуг України заявив у інтерв’ю ресурсу «Оглядач», що з огляду на те, що вугілля з Пенсільванії «калорійніше» (тобто, виділяє більше кілокалорій при спалюванні — Ред.), вища ціна — це нормально. Зрештою, важить не так ціна, як принцип: «Чим далі від Москви — тим краще!».

Ігор Берчак

Мовою чисел
Україна в січні-травні ц. р. збільшила імпорт вугілля в грошовому вираженні порівняно із січнем-травнем 2016-го вдвічі — до 1,036 млрд USD. Про це повідомили Державна фіскальна служба. Згідно з даними відомства, найбільшими постачальниками вугілля у звітний період були РФ (52 % від суми імпорту), США (25,5 %) і Канада (7 %). Імпорт вугілля з Росії в грошовому вираженні в січні-травні ц. р. становив 538,9 млн USD, зі Сполучених Штатів — 264,5 млн USD, а з Канади — 72,8 млн USD. Експорт українського вугілля за п’ять місяців ц. р. склав у грошовому вираженні 37,4 млн USD. За увесь 2016 рік Україна імпортувала кам’яного вугілля й антрациту у грошовому вираженні на загальну суму 1,47 млрд USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply