Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Україна переходить на євростандарти автомобільного пального

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

Україна переходить на євростандарти автомобільного пального

Постановою Кабінету Міністрів в Україні запроваджено європейські стандарти моторного пального: планується, що Євро-4 буде на ринку до 31 грудня 2020 року, коли його витіснить якісніше Євро-5, використання якого не є обмежене в часі. Водночас, у серпні ц. р. уряд продовжив термін дії низькоякісного дизельного пального «застарілого» взірця Євро-3. Експерти пов’язують таке рішення з надто повільною модернізацією українських нафтопереробних заводів. Які наслідки матиме таке зволікання для автомобілістів?

Загадки модернізації
Перехід на європейські стандарти пального в Україні відбувається повільно, суперечливо й непрозоро. Термін дії попередніх державних стандартів України (ДСТУ) на дизельне пальне й автомобільний бензин закінчився ще 1 липня ц. р. Рішення про введення нових – було ухвалене через місяць. Тепер в Україні дозволяється завезення, вироблення та продаж лише тих нафтопродуктів, які задовольняють стандарти Євро-4 та Євро-5.
Утім, ухвалений урядом новий Технічний регламент щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових і котельних палив офіційно так і не було опубліковано. Замість цього, як повідомив Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95», Міністерство економічного розвитку й торгівлі України видало наказ, згідно з яким, із 1 серпня ще на три місяці продовжується термін дії ДСТУ на дизельне пальне «застарілих» зразків, тобто стандартів Євро-2 та Євро-3.
Пан Куюн вважає, що таким чином уряд намагається не допустити, щоби державний Шебелинський нафтопереробний завод (НПЗ), який не спроможний випускати якісне пальне, зовсім зупинився. Також планується забезпечити пальним низької якості застарілий автопарк і залізничні локомотиви.

Автозвалище чи «зливна яма»?
Аналітик не відкидає того, що через три місяці уряд знову продовжить термін дії стандарту ДСТУ, оскільки жодної модернізації на українських НПЗ не проводиться. «Згідно з ухваленим наприкінці 1990-х рр. Національним планом переходу на європейські стандарти пального, ми мали відмовитися від Євро-2 та Євро-3 ще 2008-го. Але уряд досі просто продовжує термін їх дії, замість того щоби вкласти гроші в технічне переоснащення українських НПЗ».
Олександр Тодійчук, директор Київського міжнародного енергетичного клубу Q-club, теж упевнений, що продовження дії застарілих стандартів — погана новина. «Це може перетворити Україну на зливну яму неякісного пального з Росії та Казахстану. А також на автозвалище застарілих автомобілів зі Співдружності Незалежних Держав» (СНД), — застерігає він.

Таємниці безпечної заправки
Зараз в Україну імпортується автомобільне пальне різної якості з країн СНД і Європейського Союзу (ЄС). Це дало змогу побороти монопольну залежність від російської нафти та забезпечити конкуренцію на ринку нафтопродуктів. Більшість автозаправних станцій (АЗС) по всій Україні, яка є транзитною країною між Європою та державами СНД, фактично не відрізняється від європейських. Їх здебільшого оснащено безкоштовним сервісом із контролю тиску та підкачування коліс, невеликими крамницями, телефонами й туалетами.
Та нарікання українців викликає не рівень сервісу, а недостатній контроль якості пального на АЗС. Власник однієї з останніх моделей Chrysler розповів, що заправляється лише в самому Києві, оскільки, коли заливає ту саму марку бензину десь за межами великого міста, то ризикує швидко зіпсувати фільтри для пального, після чого двигун може відмовити будь-якої миті. Інші водії скаржаться, що навіть заправка тією ж маркою бензину на одній заправці іноді призводить до зниження тяги двигуна або й до замерзання пального в морози.
Як уникнути таких ситуацій іноземцям, що проїжджають через Україну? Опитані автомобілісти вважають, що знизити ризики можна лише тоді, якщо купувати імпортований із європейських країн бензин на станціях тих мереж, які добре себе зарекомендували.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply