Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Україна може врятувати світ від голоду

Автор:

|

Жовтень 27, 2020

|

Рубрика:

Україна може врятувати світ від голоду

В Організації Об’єднаних Націй (ООН) полічили, що від голоду 2020 року померли, щонайменше, 7 млн осіб. Про це заявив Девід Бізлі, виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН.

Світова криза
Світ котиться до безпрецедентної кризи. Пандемія коронавірусу підриває ланцюги постачання продовольства, спустошує економіки й скорочує купівельну спроможність людей. За найгіршим сценарієм, приблизно десята частина населення світу вже незабаром не матиме достатньої кількості їжі. За прогнозами аґенції Bloomberg, до кінця ц. р. від голоду у світі щодня помиратиме більше людей, ніж від коронавірусу.
Наслідки можуть вийти далеко за межі самого голоду. Адже мільйони людей страждатимуть від різних форм продовольчої незахищеності. Приміром, не зможуть дозволити собі здорову дієту, що призведе до недоїдання й ожиріння.
Важливе й те, що криза розвивається в часи, коли у світі є достатньо їжі. Це дивне сусідство фактів підкреслює те, що голод і недоїдання лежать в ядрі найглибшої нерівності у світі, яку викрила пандемія Covid-19. Урядові програми, доброчинні та продовольчі організації активізувалися по всьому світу, але реальні потреби перевершують їхні можливості. Лише ВПП 2020-го потрібні рекордні 13 млрд USD на доправляння їжі 83 країнам. На початку другого півріччя ц. р. організації бракувало 4,9 млрд USD, аби здійснити встановлену мету.
Рівень продовольчої незахищеності зростає в куточках світу, які раніше були відносно стабільними. В США більше третини людей, котрі звертаються до продуктових банків, цього року роблять це вперше у своєму житті. Про це свідчать дані організації Feeding America, яка займається боротьбою з голодом.

Ще біблійна проблема
Про масовий голод згадували ще в Біблії («Буття», 37-50). До Йосипа звернувся за консультацією сам фараон. Трактуючи сни, він правильно передбачив сім років гарного врожаю, а потім сім років неврожаю та голоду, порадив за щедрі роки накопичити запас зерна. Фараон оцінив мудрість і призначив Йосипа завідувачем господаркою. Під час голоду Йосип розпоряджався продажем зерна. Брати Йосипа через голод, ризикуючи життями, кілька разів приїжджали за хлібом до Єгипту.
Пророк Ілля («3-я Книга Царств», 16-19 і «4-я Книга Царств», 1-2, 1-15) жив за ізраїльського царя Ахава, котрий поклонявся ідолу Ваалу. Ілля прийшов до Ахава і від Божого імені оголосив: «За твоє нечестя у ці роки не буде ні дощу, ні роси, хіба тільки за моєю молитвою». Так і сталося. Почалася страшна посуха, навіть трава загинула і настав голод. В однієї бідної вдови, котра мешкала зі своїм сином, залишалася лише жменька борошна і трохи олії. Прийшовши до Сарепти, Ілля повелів їй спекти для нього корж і пообіцяв, що борошно й олія не будуть зменшуватися, доки не дасть Господь дощу на землю. Жінка повірила пророкові Божому і зробила так, як він їй велів. Сталося диво. Борошно й олія не вичерпувалися. Три з половиною роки тривали голод і посуха, поки увесь народ ізраїльський у страху не впав на землю з вигуками: «Господь — істинний Бог!». Після цього Ілля зійшов на вершину гори та став молитися. Подув вітер із моря, на небі з’явилися великі хмари і пішов рясний дощ. Повідомлення про голод зустрічаються й у Біблійних пророцтвах про останні дні (Євангеліє від Матея, 24:6-8).

Масовий голод у Європі
До XIX ст. масовий голод був звичним явищем у всіх країнах. Він був пов’язаний із неврожаями. У Середні віки на кожні 8-10 літ припадав один голодний рік із високою смертністю. Особливо важкими були 1030-1032 рр. у Франції та 1280-1282 рр. у Богемії. За словами сучасників, голод 1125-го зменшив населення Німеччини вдвічі. Супутниками голоду були хвороби, мор, грабунки, вбивства та самогубства; справа доходила до відкритого пожирання дітей батьками (1505 р., Угорщина). Звичним і навіть узаконеним покаранням було вигнання за міську межу, де злочинців очікувала голодна смерть; у Франції його практикувалася навіть у XVII ст. 1772-го в Саксонії від нестачі хліба померли 150 тис. людей. 1817 року голод лютував у багатьох реґіонах Німеччини.
Масовий голод в Європі пішов у минуле з середини XIX ст. завдяки розвитку шляхів сполучення, що дозволило швидко забезпечувати перекидання харчів до неврожайних реґіонів. Склався світовий ринок продовольства. Ціни на хліб перестали безпосередньо залежати від врожаю у певній країні: рясні місцеві врожаї їх майже не знижували, а неврожаї — не підвищували. Прибутки населення зросли, і селяни у разі неврожаю могли купувати відсутнє продовольство деінде.

Масовий голод у XX ст.
Тим не менш, випадки масового голоду таки зустрічалися. У першій половині XX ст. на території України кілька разів спричиняли масовий голод. Найбільшим і найстрашнішим був Голодомор 1932-1933 рр., що призвів до багатомільйонних людських втрат у сільській місцевості на території Української СРР і Кубані, переважну більшість населення якої становили українці. Основною причиною голоду стала спланована конфіскація урожаю зернових і всіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади, яка безпосередньо причетна до вбивства селян голодом у мільйонних масштабах, при цьому радянська влада мала значні запаси зерна в резервах і здійснювала його експорт за кордон.
Ряд африканських країн переживав масовий голод у 1968-1973 рр. Так, у результаті голоду, викликаного посухою, в Ніґері померло 100 тис. людей. Причини їхньої загибелі описав Джон Дрейсбек, котрий прожив у цій країні 30 літ. В огляді стихійних лих Національного географічного товариства 1978-го він писав: «Я бачив тисячі трупів домашніх тварин. Кочівники, котрі колись володіли цією худобою, перебували в таборах порятунку й отримували їжу, надіслану з усього світу. Ми бачили людей, котрі страждали від недоїдання та хвороб. При такому ослабленому здоров’ї багато вмирало від пневмонії, кору та кашлюку. Подібних наслідків голоду я майже не зустрічав».

Шанс для України
Теперішній кризі можуть заради українські хлібороби, котрі нарощують обсяги збору пшениці й її експорту не лише на традиційні європейські ринки, а й ринки арабських країн. В економічній аґенції США зазначають, що загострилася боротьба за ці ринки між Україною та Російською Федерацією (РФ).
Україна почала продавати пшеницю до Саудівської Аравії, ставши потужним конкурентом експортерів із РФ та Європейського Союзу (ЄС). Нещодавно компанія Continental Farmers Group відправила до королівства першу партію високоякісної пшениці з України після перемоги в тендері на поставку 60 тис. т. Це стало можливим після минулорічного рішення керівництва Саудівської Аравії послабити правила захисту від комах, що відкрило можливість для чорноморського зерна та дозволило конкурувати з поставками з ЄС, які переважали в імпорті саудівців. Але й РФ цього року також відправила туди кілька вантажів.
Незважаючи на те, що українські продажі ще невеликі, вони знаменують собою ще один прорив для чорноморських вантажовідправників, котрі за останній час захопили велику частку світового ринку пшениці на тлі рекордних врожаїв, що забезпечують привабливі поставки. Імпорт із України також засвідчує, як окупаються інвестиції Саудівської Аравії з того часу, як 2018-го компанія Saudi Agricultural & Livestock Investment Co. купила там активи й об’єднала їх у Continental Farmers.
«Відвантаження є чітким сигналом про серйозні інвестиційні наміри Саудівської Аравії щодо України», — заявив Ґеорґ фон Нолкен, генеральний директор Continental Farmers. У компанії повідомили, що це також початок міцної міжнародного співпраці. Україна зараз посідає в експорті пшениці п’яте місце у світі. Очікується, що цього сезону її поставки складуть 18 млн т, що, згідно з даними уряду США, стане третім за величиною рекордним показником в країні.
Українська компанія минулого місяця відправила до Саудівської Аравії вантажний корабель класу Panamax із 60 тис, т пшениці з морського порту «Чорноморськ». Це стало першою поставкою за 12 років. «Ця поставка, що є першим прямим експортом для Continental Farmers Group, має важливе значення не лише для компанії, а й для України. Я впевнений, що це безумовно хороший показник і явний сигнал про серйозні інвестиційні наміри Саудівської Аравії щодо України», — зазначив фон Нолкен.
Своєю чергою, Мухаммад Сулейман аль-Мусгер, посол Королівства Саудівська Аравія в Україні, зазначив, що його країна планує розвивати співпрацю в агропромисловій та оборонних сферах, а також анонсував спрощення безвізового режиму між державами.
Як повідомляв «Міст», цього року Україна відновила рекорд із експорту зерна.

Євген Клен

До слова
Економічна криза, яку спричинила пандемія коронавірусу, боляче позначилася на Пхукеті, відомому курорті Таїланду. Через закриті кордони мешканці західного узбережжя острова голодують. Вони відчувають гостру проблему з харчуванням, позаяк туристів, головне джерело їхніх прибутків, планують пускати знову лише з кінця жовтня. Віцегубернатор Пхукета попросив у Міністерства праці Таїланду допомогти щонайменше тисячі осіб, котрі залишилися без роботи. Й якщо раніше держава сама роздавала безкоштовні продукти харчування, то тепер на допомогу прийшли приватні доброчинні організації, що роздають їжу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply