Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Україна купуватиме скраплений газ із США

Автор:

|

Червень 05, 2020

|

Рубрика:

Україна купуватиме скраплений газ із США
LNG-танкер в акваторії порту Свіноуйсьце

Кабінет Міністрів України (КМУ) схвалив проєкт меморандуму про співпрацю між американської компанією Louisiana Natural Gas Exports та українським урядом, який передбачає вивчення можливостей постачання скрапленого природного газу (LNG) зі США.
Згідно з документом, загальний термін проєкту триватиме щонайменше 20 років. Річний обсяг постачання LNG із США становите 6-8 млрд куб. м. Ціну будуть визначати відповідно до ринку Henry Hub. Також цей меморандум передбачає розвиток газової інфраструктури на кордоні України з Республікою Польща (РП), адже газ довозитимуть спеціальними танкерами до польського порту Свіноуйсьце, де вже є відповідний LNG-термінал. Проєкт можуть частково профінансувати уряди США та країн Європейського Союзу (ЄС). Таким чином Україна зробила ще один крок до повної енергетичної незалежності від Російської Федерації (РФ).
«Це безпрецедентний повномасштабний проєкт, який дозволить посилити енергетичну та геополітичну незалежність України, а також зменшить вплив РФ не тільки на Україну, а й на європейські країни, — написав у Facebook Костянтин Чижик, заступник міністра енергетики та захисту довкілля України. — Мова йде про перетворення України на газовий хаб Європи. Закачуємо газ у сховища, а потім поставляємо до ЄС. Дуже важливо, що при цьому Україна буде не лише покупцем газу, а повноцінним партнером із часткою власності в усьому ланцюгу від видобутку газу в США до постачання в ЄС. Проєкт планують до запуску впродовж двох-трьох років».

Перша «газова ластівка» зі США
У листопаді 2019 року через LNG-термінал у Свіноуйсьце до України доправили першу партію американського LNG. Цікаво, що замовником з українського боку була не державна Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України», а група приватних компаній із іноземними інвестиціями «Енергетичні ресурси України», яка спеціалізується на реалізації проєктів в українській енергетиці (керівний партнер — Дейл Перрі зі США). Щоправда, конкретні обсяги постачання (так само, як і суму угоди) тоді не оприлюднили.
Проте найголовніше, що ця поставка дала можливість відпрацювати суто технологічні моменти на перспективу. Зараз РП технічно може постачати до України приблизно 1,5 млрд куб. м газу. За два роки потужність LNG-терміналу в Свіноуйсьце збільшиться на 50 % — до 7,5 млрд куб. м. Тоді ж завершиться будівництво газогону Baltic Pipe, що получить РП із Норвегією (ця країна забезпечує газом приблизно 25 % від загального споживання ЄС. — Ред.). Пйотр Наїмський, уповноважений уряду РП із питань стратегічної енергетичної інфраструктури, заявив, що 2021-го через польську газотранспортну систему (ГТС) Україна зможе отримувати 6 млрд куб. м газу на рік.
Нагадаємо, що Дональд Трамп не приховує, що поставив перед собою амбітне завдання за два-три роки на рівних боротися із «Газпромом» за європейського споживача (зараз країни ЄС на 34 % залежать від російського газу). Свого часу Баррі Вортінґтон, глава Американської енергетичної асоціації, заявив, що в наступні п’ять років очікує чотириразового збільшення експортного постачання LNG зі США. «З точки зору обсягів американський LNG — основний претендент на заміщення російського газу в Європі. Ми очікуємо, що вже 2020 року в США будуть функціонувати шість заводів LNG проєктною потужністю 67 млн т. У результаті країна очолить світовий приріст потужностей зі скрапленого газу в 2017-2020 рр. (+54 млн т), обігнавши Австралію (+17 млн т) і РФ (+12 млн т)», — пише авторитетне видання Forbes.
Газові мрії президента США вже почали втілювати в життя. За даними управління енергетичної інформації Міністерства енергетики США, з листопада 2019-го ця країна посідає перше місце з постачання LNG до Європи, хоча сумарно за підсумками минулого року США посіли третю позицію. Нові проєкти дозволили американським постачальникам 2020 року фактично захопити газовий ринок Європи. У лютому ц. р. за обсягами постачання LNG США майже вдвічі випередили Катар, який займає друге місце.

Газове питання — в Конституційному суді
Однак, амбітні газові плани України опинилися під загрозою. 47 депутатів Верховної Ради України (ВРУ) подали позов до Конституційного суду (КС) із вимогою визнати неконституційним прийнятий наприкінці 2019 року закон про анбандлінг, яким ГТС була відділена від НАК. Привертає увагу, що позивачами стали майже в повному складі фракції «Батьківщини» й «Опозиційної платформи — За життя» на чолі із своїми лідерами Юлією Тимошенко та Віктором Медведчуком відповідно. Представляти інтереси групи депутатів призначили п. Тимошенко та члена її фракції Сергія Власенка. «Звернення з конституційним поданням зумовлене тим, що енергетика є стратегічно важливою галуззю економіки України, від стабільності та сталого розвитку якої залежать життєдіяльність та якість більшості сфер життя суспільства, а також безпосередньо добробут українського народу не лише нинішнього, а й прийдешніх поколінь», — йдеться у поданні депутатів.
Насправді ж за цими «правильними» словами криється величезна небезпека. Анбандлінг «Нафтогазу» (відокремлення діяльності з транспортування газу від його видобутку й постачання. — Ред.) був умовою Третього енергопакету ЄС для того, щоб український газовий ринок міг працювати за європейськими правилами. Відповідно до закону, який зараз оскаржують у КС, українську ГТС передали державній компанії «Оператор газотранспортної системи України» (ОГТСУ), власником є компанія «Магістральні газопроводи України», 100 % акцій якої належать державі в особі Міністерства фінансів. Саме прийняття закону про анбандлінг дало можливість Україні підписати новий контракт на транзит російського газу до Європи.
Якщо раптом КС прийме рішення на користь позивачів, наслідки для України можуть бути катастрофічними. «Згідно з укладеним наприкінці 2019 року транзитним договором із «Газпромом» завдяки принципу «качай або плати» Україна отримає близько 7 млрд USD до 2025 року незалежно від обсягів транспортування. Україна не повинна дати жодного шансу розірвати цей контракт, у чому можуть бути зацікавлені сили як поза Україною, так і всередині України», — заявив у Facebook Сергій Макогон, директор ОГТСУ.
Те, що подання до КС вигідне перше за все РФ, видно неозброєним оком. Адже в разі визнання закону про анбандлінг таким, що в деяких положеннях суперечить Конституції України, транзитний договір із «Газпромом» на п’ять років автоматично буде визнаний не чинним. Мало того, що Україна втратить 7 млрд USD, РФ ще й матиме нагоду позбутися накладених на неї санкцій і нарешті добудувати багатостраждальний «Північний потік-2».
Але й це ще не все. Україна щороку споживає близько 30 млрд куб. м газу, 20 млрд із яких видобуває сама, решту імпортує через реверсне постачання. Фактично це означає, що західні покупці «Газпрому» перепродають Києву частину палива, отриману від російського постачальника. Якщо РФ відмовиться від транзиту українською територією, в Києва з’являться проблеми з імпортом через реверс. Наростити внутрішній видобуток не так уже й просто, адже це потребує серйозних інвестицій.

Ігор Берчак

До слова
Сполучені Штати готові запровадити нові санкції через газогін «Північний потік-2». Про це заявив Ричард Ґренелл, посол США у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН), в інтерв’ю німецькому виданню Handelsblatt. За його словами, законопроєкт «можуть ухвалити швидко, попри виборчу кампанію» в США. Подальші штрафні заходи «знаходять підтримку серед усіх партій», наголосив дипломат, котрий напередодні зустрівся зі сенаторами і конґресменами в США. Він не уточнив, в чому полягатимуть можливі санкції.
За версією «Німецької хвилі», мова може йти про обмежуючі заходи щодо фірм, які обслуговують газогін, або компаній, які прийматимуть російський газ. Крім цього, посол США закликав федеральний уряд ФРН переосмислити свою політику щодо РФ. «Німеччині варто припинити годувати звіра, в той час, як НАТО не отримує достатню фінансову підтримку від німецької сторони», — заявив він.
Своєю чергою, офіційний Берлін висловив заклопотаність заявами американської сторони. «Час, коли пандемія чинить величезний тиск на країни в усьому світі, не надається для того, щоб розкручувати спіраль ескалації та погрожувати подальшими екстратериторіальними, тобто такими, що суперечать міжнародному праву, санкціями», — заявив Петер Альтмаєр, міністр економіки та енергетики ФРН.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply