Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Україна й Ізраїль уклали угоду про ЗВТ

Автор:

|

Січень 23, 2019

|

Рубрика:

Україна й Ізраїль уклали угоду про ЗВТ

Степан Кубів та Елі Коен підписують угоду про ЗВТ

Степан Кубів, перший віце-прем’єр України, й Елі Коен, виконувач обов’язки міністра економіки та промисловості Ізраїлю, 21 січня підписали угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між двома державами.

«Повинна сприяти»
Президент України Петро Порошенко та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху засвідчили своєю присутністю на церемонії підписання угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між двома державами непересічність цієї події. На сайті першого з них наголосили: «Угода повинна сприяти розвитку торгівельно-економічної співпраці між державами та відкрити для українських компаній нові можливості щодо розширення ринків збуту та розвитку виробництва».
Степан Кубів запевнив, що з моменту початку дії угоди будуть скасовані ввізні мита на близько 80 % українських промислових товарів. Угода також дасть нові можливості для модернізації промислового виробництва в Україні. Бо скасування близько 70 % ввізних мит на ізраїльську промислову продукцію сприятиме високотехнологічному інвестиційному імпорту. «Українські виробники приєднаються до формування глобальних ланцюжків доданої вартості», — написав він у Facebook.
Перший віце-прем’єр України також очікує, за його словами, «збільшення ізраїльських інвестицій у промисловість, агропромисловий комплекс, високотехнологічні сектори, ІТ, інновації». «Це буде своєрідний новий трикутник вільної торгівлі Україна-ЄС-Ізраїль, де українські виробники долучаться до формування глобальних ланцюжків доданої вартості. Також очікуємо розширення українсько-ізраїльської співпраці у галузі транспортного машинобудування, авіаційної сфери й автомобілебудування», — запевнив він.
Український урядовець також наголосив: «Україна отримала 1 січня ц. р. членство в Пан-Євро-Мед, що дозволяє нам створити трикутник вільної торгівлі ЄС-Україна-Ізраїль. Це означає, що українські виробники зможуть імпортувати сировину та матеріали з Ізраїлю, переробляти їх в Україні й експортувати з пільговою ставкою мита до ЄС. Це створює додаткові стимули для розміщення виробництва з високою доданою вартістю саме в Україні. Для українців це означатиме нові робочі місця, гідну зарплату та кращі умови для життя. Угода з Ізраїлем сприятиме збільшенню обсягу торгівлі й інвестиційній співпраці.

Передусім — соняшник
Своєю чергою, Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, наголосив: «Ізраїль входить до топ-20 перспективних ринків для нашого експорту й є одним із головних торгівельних партнерів на Близькому Сході. Наші сфери взаємної зацікавленості — агропромисловий комплекс, туризм, переробка вуглеводнів, зв’язок, медицина й енергоефективність».
А Йоель Ліон, посол Ізраїлю в Україні, після підписання угоди про ЗВТ заявив: «Згідно з експертними дослідженнями, впродовж наступних п’яти років сторони збільшать обсяг торгівлі на 15 %. Це означає, що ми матимемо товарообіг близько мільярда доларів між Україною й Ізраїлем».
«Основним напрямком збуту для України залишатиметься сільське господарство. Бо 63 % українського експорту до Ізраїлю — це товари сільськогосподарського призначення, — додав дипломат. — Це дуже важливо для нас — мати саме такий імпорт із України».
«Важливим елементом цієї угоди є збільшення експорту з України саме в цій галузі. Наприклад, якщо взяти соняшник, що використовується для виготовлення олії, то його експорт до нас, до Ізраїлю допоможе зменшити вартість життя, тому що чим більше соняшників прибуде, тим нижчою буде ціна на олію, і тим більше у людей залишиться грошей», — зазначив він.
«Водночас, для України, якщо узяти фрукти й овочі, які експортують із Ізраїлю, та створити конкурентну атмосферу з іншими країнами, зменшивши ціни (бо ж товари надходитимуть без податку або ж за меншою ціною), з’явиться конкуренція. Й урешті-решт, зміни відчуватимуться не лише на макроекономічному рівні — це й так зрозуміло, адже іноземна валюта наповнюватиме економіку обох держав, — пересічні громадяни також відчують ці якісні зміни, адже зменшиться ціна на товари, — запевнив п. Ліон. — Попри те, що ми є країною, яка може вирощувати усе сама, наша територія настільки мала, що ми не в змозі дати ізраїльському населенню те, чого воно потребує. Якщо маємо дружню країну, яка готова дати нам пшеницю, яка потрібна нам, кукурудзу, якої ми конче потребуємо, надати нут, який нам треба… Ви ж знаєте, хумус — це те, що ми любимо в Ізраїлі. Тож якщо ми отримуватимемо нут із України, це допоможе Ізраїлю, і це те, у чому ми зацікавлені. З іншого боку, ми зацікавлені у тому, щоб допомогти Україні виробляти більше. Коли ізраїльські аграрні технології прийдуть до України, ви зможете збільшити об’єм виробництва на меншій ділянці землі».

Медобладнання — без податку
Йоель Ліон також запевнив: «Україна зможе імпортувати медичне обладнання з Ізраїлю без сплати податку або ж за дуже низьким податком. Те, що ми зменшуємо податок між двома країнами для медичного обладнання, допоможе Україні імпортувати медичне обладнання з Ізраїлю без сплати податку або ж за дуже низьким податком. Враховуючи, що це елемент нової угоди, це означатиме, що ви зможете імпортувати кращі технології, краще медичне обладнання з Ізраїлю. Та знову ж таки, це принесе суспільну користь, адже покращиться життя людей, бо ви матимете краще обладнання».
Натомість на запитання «Чи готовий Ізраїль вкладати гроші в розбудову наших вітчизняних медичних заводів чи в те ж саме сільське господарство?» посол відповів: «Це питання — до приватного бізнесу, тим, хто зацікавлений це робити. Нашим завданням є допомогти бізнесменам обох країн краще вести справи в кожній із них. Україна — на шляху до запровадження нових законів, які допоможуть залучити більше нових інвесторів. Мені б хотілося, щоб більше ізраїльських інвесторів приходило в Україну. Але, знову ж таки, те, про що ми говоримо, є питанням приватного сектору, який продає».
Експерт-аналітик Борис Кушнірук вважає, що «угода про ЗВТ між Україною й Ізраїлем дозволить використовувати передові ізраїльські технології в українському виробництві». «Ми можемо бути взаємно цікавими для того, щоб, використовуючи технології Ізраїлю, тут виробляти якусь продукцію, масштабувати її та продавати до країн Європейського Союзу (ЄС). Також ізраїльський бізнес міг тут розвивати своє виробництво, робити інвестиції. Й у них багато продукції, яка нам цікава. Це — аграрний сектор, військові розробки. У них багато, що може бути нам цікаво з точки зору масштабування, налаштування виробництва. В Ізраїлі немає тих масштабів, щоб розвинути виробництво, немає людей, а у нас це є. Угода найкорисніша в цій частині», — пояснив він.

Цікаві лише зернові
А ось продавати українську продукцію до Ізраїлю, за словами п. Кушнірука, навряд чи вийде. Ізраїлю можуть бути цікаві лише українські зернові. «Об’єктивно Ізраїль для нас не є якимось великим ринком збуту української продукції. Країна маленька, має своє достатньо ефективне сільське господарство. Вони не потребують наших металургії й аграрного сектора. Хоча деякі зернові позиції можуть бути для них цікавими. Але загалом у нас досить обмежені можливості для експорту туди продукції», — зазначив він.
Своєю чергою, Вероніка Мовчан, керівник Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, дійшла такого висновку: «Тепер в України й Ізраїлю з’явиться можливість використання діагональних правил походження. Можна імпортувати складові з Ізраїлю, виробляти щось в Україні та постачати це до ЄС так, ніби це були складові європейські або українські. Для сільськогосподарських товарів і харчової промисловості базовий компонент взагалі має бути вирощений в Україні.
Наразі, за словами п. Мовчан, обсяг експорту з України в Ізраїль досить невеликий, тож не слід очікувати великих прибутків від прямої торгівлі у перші роки ЗВТ. Наприклад, позаторік експорт до Ізраїлю складав лише близько 1,3-1,4%. 2018-го експорт продовжив зростання, але не набагато. «В принципі ми можемо очікувати зростання експорту, але воно не відбудеться в перші роки. І навряд чи Ізраїль стане домінантним партнером», — резюмувала експерт.

Ігор Голод

До слова
Петро Порошенко підчас візиту до Ізраїлю мав зустріч із архієпископом Аристархом, генеральним секретарем Єрусалимського патріархату. Він підкреслив важливу історичну роль Єрусалимського патріархату у збереженні святих місць і зміцненні авторитету християнської Церкви по всьому світу. Також Президент України зазначив, що з отриманням Томосу 6 січня ц. р. Православна церква України увійшла до родини Церков-сестер і наголосив що ця подія разом із Хрещенням Русі Володимиром та проголошенням Незалежності України назавжди увійде в історію України. Після цього Петро Олексійович відвідав Храм Гробу Господнього, в якому помолився за припинення російської аґресії, за мир і процвітання України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply