Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Україна готує ще один позов до РФ на 1 млрд USD

Автор:

|

Квітень 19, 2018

|

Рубрика:

Україна готує ще один позов до РФ на 1 млрд USD

Це Росія вкрала також

Керівництво державної компанії «Укренерго», оператора Об’єднаної енергетичної системи України, повідомило, що готує міжнародний позов до Російської Федерації (РФ) з вимогою виплатити компенсацію за втрату своїх активів у Автономній Республіці Крим (АРК). Компанія заявила, що після анексії АРК втратила на півострові близько 15-х електричних підстанцій, кілька тисяч кілометрів ліній електропередач напругою 220 і 330 кВ. Також до списку додали два пансіонати, де раніше могли відпочивати українські енергетики. «Ми не можемо заплющити очі на ці колосальні втрати і жити далі так, ніби нічого не сталося. Адже наша кримська електромережа коштує близько 1 млрд USD», — повідомив Всеволод Ковальчук, виконувач обов’язки глави енергокомпанії.

Слідами «Нафтогазу»
«Укренерго», за його словами, вже вручило російській стороні офіційне письмове повідомлення про інвестиційний спір щодо своїх активів у АРК. «Наш позов буде стосуватися не лише майна, яке ми втратили через анексію півострова, але і прибутків, які недоотримали через такі втрати», — попередив п. Ковальчук.
Якщо ж суперечку не вдасться врегулювати мирним шляхом до кінця вересня, «Укренерго» має намір подати міжнародний позов проти РФ, як це вже зробив «Нафтогаз України». Наголосимо, що мова не про Стокгольмський арбітраж, який 28 лютого ц. р. задовольнив вимоги «Нафтогазу», зобов’язавши «Газпром» виплатити українській компанії 4,6 млрд USD компенсації за недопоставлені російським державним концерном обсяги блакитного палива для транзиту.
У вересні 2017-го стало відомо, що «Нафтогаз» подав у трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі (Нідерланди) позовну заяву на загальну суму в понад 8 млрд USD за викрадені «Газпромом» активи державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» в тимчасово окупованому Криму. «Сума збитків від того, що російська державна компанія «Газпром» загарбала активи «Чорноморнафтогазу» в АРК склали 5 млрд USD, ще 3 млрд USD — відсотки, що набігли за невиплаченими попередньо штрафами. Уже цього року можемо виграти. Але потім постане питання, як забрати», — цитує агенція «Інтерфакс-Україна» Юрія Вітренка, комерційного директора «Нафтогазу». Розгляд позову попередньо заплановано на травень ц. р.
Як повідомила в ефірі «Громадського» Світлана Нєжнова, голова правління «Чорноморнафтогазу», за чотири роки з часу анексії Криму РФ незаконно видобула лише з Одеського газового родовища (розташоване на чорноморському шельфі в економічній зоні України, введене в експлуатацію в листопаді 2012-го, запаси газу оцінюють у 21 млрд куб. м) не менше 3,5 млрд куб. м блакитного палива. Вона запевняє, що на Одеському родовищі було незаконно пробурені 11 свердловин. «До моменту анексії там пробурили сім свердловин, потім ще 11. Родовище зараз використовується на повну. Окупаційна влада Криму намагається викачати звідти побільше газу», — наголосила п. Нєжнова.

Коломойський ще судиться, Ахметов здався
Про схожі позови проти РФ раніше заявляли і «ПриватБанк» (який тоді ще не був націоналізований і належав Ігорю Коломойському) і севастопольський «Аеропорт Бельбек» (також колишній актив п. Коломойського). Щоправда, крім повідомлень про подання позовів, жодної подальшої інформації про їхній перебіг наразі не надходило. Зате точно відомо, що Рінат Ахметов так і не наважився судитися за свої енергоактиви, націоналізовані окупаційною владою АРК. Його холдинг ДТЕК (енергетичний підрозділ System Capital Management, який є вертикальною інтеграцією підприємств, що створюють виробничий ланцюжок від видобутку та збагачення вугілля до генерації та дистрибуції електроенергії) до анексії володів чотирма компаніями з передачі електроенергії в АРК, які забезпечували до 80 % енергопостачання півострова. Що цікаво, всі вони пропрацювали цілий рік після анексії АРК, перш ніж були націоналізовані. Активи Ігоря Коломойського, котрий, нагадаємо, на початку аґресії з боку РФ був головою Дніпропетровської облавної державної адміністрації та зайняв виразно антиросійську позицію, були націоналізовані майже відразу.
Але, зрештою, п. Ахметов також позбувся свого кримського бізнесу. ДТЕК розцінила націоналізацію як незаконне захоплення інвестицій і скерувала офіційне звернення до влади РФ з вимогою компенсувати збитки на суму в 500 млн USD, пригрозивши в разі відмови міжнародним арбітражем. Але Москва вимогу проігнорувала, і далі погроз справа не пішла.

Юридичні «підводні камені»
Але претензії і п. Коломойський, і п. Ахметов висувають як власники приватних компаній. Натомість позови державних «Нафтогазу» й «Укренерго» спрямовані проти «Газпрому» й «Єдиної енергетичної системи Росії», які також перебувають у державній власності. А це означає, що міжнародні суди справді можуть прийняти рішення на користь українських компаній.
Щоправда, захопившись можливістю витрусити з Москви мільярдні компенсації, Київ може зазнати дошкульного дипломатичного удару. З точки зору міжнародного права, АРК досі вважається територією України. Тобто, для суддів міжнародних арбітражів виглядатиме нелогічно стягувати з РФ компенсації за втрачені активи й упущену вигоду де-юре на території України. Якщо ж буде прийняте рішення вдовольнити претензії Києва, це формально означатиме визнання АРК частиною РФ, адже націоналізовані українські компанії вже четвертий рік працюють за російськими законами, контролюють державні органи РФ і платять податки до російського бюджету.
У виграній «Нафтогазом» справі в Стокгольмському арбітражі жодним чином не фігурувало питання територіальної приналежності. Мова йшла винятково про порушення «Газпромом» договірних зобов’язань. Тепер справа — значно складніша.
Щоправда, є варіант обґрунтувати позови «Нафтогазу» й «Укренерго» порушенням двосторонньої угоди між Україною та РФ про взаємний захист інвестицій, що була підписана ще в 1990-х й досі не скасована. Активи, що були фізично захоплені окупантами, якраз й підпадають під визначення «втрачені інвестиції». Ось тут доведеться добряче попріти юристам, які представлятимуть «Нафтогаз» та «Укренерго» в міжнародних арбітражах. Адже не можна просто заявити, що втрачені активи коштували 1 млрд USD, і розраховувати на те, що суд погодиться з такою оцінкою. В позовах потрібно дуже чітко довести саме таку, а не інакшу ринкову вартість активів на момент їхньої втрати.

Надія залишається
Проте шанси Києва виграти міжнародні суди все одно достатньо великі. Варто зазначити, що принаймні «Укренерго» в справі представляють юристи міжнародної юридичної компанії Covington & Burling LLP, яка раніше допомагала подати до Стокгольмського арбітражу виграшний позов «Нафтогазу України». До речі, раніше юристи Covington & Burling LLP представляли інтереси компанії ЮКОС відомого російського опозиціонера Михайла Ходорковського.
Міністерство закордонних справ (МЗС) України співпрацює з Covington & Burling із 2015 року. Рік тому українські засоби масової інформації писали, що за два роки МЗС і «Нафтогаз» виплатили американській юридичній компанії більше 10 млн USD за консультації та юридичний супровід справ у міжнародних судах у суперечках із РФ. Тож залишається сподіватися, що досвідчені юристи не підведуть і цього разу, та змусять Кремль бодай частково компенсувати втрати України від анексії АРК.

Ігор Берчак

До теми
Російські окупанти продовжують нищити промислові підприємства на окупованих територіях. Ситуація в донецькій металургії загалом зараз украй сумна, написав на своїй сторінці у Facebook відомий журналіст Денис Казанський. «Нормальні працівники розбіглися. Геніальні «ДНРівські» управлінці псують і спалюють обладнання вартістю у мільйони доларів. Нормально керувати заводами тепер нікому. Іноземні фахівці у мавпятник не поїдуть, а решта місцевих просто не здатні організувати процес», — зазначає він. За словами журналіста, ситуація продовжує розвиватися за абхазьким варіантом. «ФСБшники, які натискали на спусковий гачок війни, своє заробили і виїхали до РФ. А дурним тіткам і мужичкам, котрі блокували армійські колони, тепер жити в розореній резервації», — підсумував журналіст. Також він розмістив відео з розграбованої бойовиками шахти в окупованому Первомайську Луганської області. «Житель Первомайська зняв на відео розорену «визволителями» місцеву шахту. Все розграбовано, обладнання розпиляне і вивезене на метал. Сумна картина тотальної розрухи. Попереджали, що буде Абхазія — так і вийшло», — пише Денис Казанський.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply