Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

У труну малого бізнесу в Україні хочуть забити ще один цвях

Автор:

|

Серпень 15, 2013

|

Рубрика:

У труну малого бізнесу в Україні хочуть забити ще один цвях

До гуртової крамниці Олени Сахно, яка торгує дитячим ортопедичним взуттям, щонайменше, раз на тиждень приходять із перевірками: чи-то пожежна служба, чи-то податківці, чи представники інспекції захисту прав споживачів. 

«Коли до нас приходить перевірка, то робота зупиняється — усі працюють на неї. То документи подай, то каву зроби – і робиш, аби не дай Боже, не розгнівати чиновника. Бо тоді обов’язково щось знайде й оштрафує», — скаржиться підприємниця.
За підрахунками Федерації роботодавців України, зараз у країні перевіряти діяльність бізнесу може 75 держорганів, 30 із них – мають право зупиняти роботу підприємств.
Тепер уряд планує створити ще один контролюючий орган — Державну метрологічну інспекцію. Ця структура перевірятиме торгові мережі, автозаправки, медичні установи та лабораторії на точність проведених ними вимірювань. Відповідний законопроект уже схвалено Кабінетом Міністрів.
Хоча подібний орган контролю Україні радила запровадити Міжнародна фінансова корпорація (МФК), тепер там наголошують, що український уряд рухається не тим шляхом. «Не потрібно створювати ще одну нову інспекцію. Можна було би лише реформувати Держспоживстандарт, розділивши функції, аби не було дублювання», — сказав Сергій Осаволюк, керівник проекту Інвестиційний клімат МФК.
У Союзі захисту підприємництва побоюються, що нова інспекція перетвориться на ще один фіскальний орган, який «викачуватиме» гроші в підприємців. «Такі інституції в Україні створюють зазвичай під певних осіб і певні фінансові завдання. Це – черговий цвях у труну малого та середнього бізнесу», — переконаний Сергій Коротич, голова Союзу захисту підприємництва. Він наголошує, що контролерів в Україні – настільки багато, що їхні часті перевірки блокують роботу та розвиток підприємств. «Коли на підприємство приходять представники органу перевірки, на них витрачається 50 % робочого часу й директора, і персоналу», — зазначає п. Доротич.
Голова Союзу захисту підприємництва вказує, що в таких умовах сподіватися на притік інвестицій в Україну марно, бо функціонувати бізнесу в них коштує надто дорого. Ще 2010 року МФК дослідила, що прямі витрати українських підприємств на проходження перевірок перевищили 3,2 млрд грн.
Сергій Осаволюк наголошує, що за три роки нічого не змінилося: контролюючі органи так і не розробили критеріїв ризику для суспільства від роботи підприємств і організацій, аби на цій основі здійснювати перевірки. «Бізнесу потрібно, аби інспекцій було менше та їхні перевірки базувалися на реальних ризиках, аби інспектор не перевіряв усіх яток дорогою з офісу додому, а ходив лише туди, де можуть бути реальні ризики для суспільства», — пояснє п. Осаволюк.
У МФК зазначають, що хоча в Україні чи не найбільше контролюючих органів у світі, користі від них мало, оскільки українці так і не почуваються захищеними від неякісних продуктів, товарів і послуг.

Лілія Гришко, Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply