Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

У селян хочуть відібрати 12 мільярдів гривень?

Автор:

|

Січень 18, 2021

|

Рубрика:

У селян хочуть відібрати 12 мільярдів гривень?

У Верховній Раді України (ВРУ) вирішили оподаткувати селян-одноосібників.

«Виводить із тіні»
В українському парламенті запланували розглянути в січні законопроєкт №3131-д «Щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції». У ньому Данило Гетманцев і Мар’ян Заблоцький із пропрезидентської фракції «Слуга народу» та голова депутатської групи «Довіра» Олег Кулінич запропонували новий податок для власників земельних паїв.
Їх в Україні, за даними Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 млн. 4,7 млн з них —одноосібники, обробляють свої паї самостійно. Решта здають паї в оренду агрофірмам і холдингам.
А платять наразі лише земельний податок — у середньому 140 грн за 1 га. А позаяк його розмір встановлюють громади, то, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, він може сягати й до 300 грн.
Утім, доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують лише ті, хто вирощують її на власних земельних ділянках площею понад 2 га. Тільки тоді виникає необхідність сплатити 18 % податку з цього доходу.
Великі агробізнесмени закидають одноосібникам, що ті зловживають можливістю не звітувати про доходи. Алекс Ліссітса, виконавчий директор агрохолдингу ІМК і президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», заявив: «У нас 30 % землі обробляють «по-чорному», неофіційно. В Німеччині всі фермери — і дрібні, і великі — подають податкові декларації та перебувають у рівних умовах. А українські власники паїв часто не декларують прибутки від врожаю».
Із цим погодився президент України, котрий запевнив, що законопроєкт №3131-д «виводить із тіні весь сектор фермерства». Відтак прихильником оподаткування власників земельних паїв був змушений стати й прем’єр, котрий ще торік заявляв: «Ця ідея, на сьогодні, вважаю, передчасна в умовах кризи, в умовах, коли фермери просять підтримки від держави, збільшувати орендну плату — це, мабуть, не зовсім коректно».
Але оглядач Євген Тейзе слушно зауважив: «Німецькі аграрії отримують на кожен гектар належної їм землі близько 280 EUR субсидії з фондів Європейського Союзу — байдуже, що вони вирощують і чи вирощують щось узагалі. Натомість у разі ухвалення проєкту №3131 в Україні закон працюватиме з точністю до навпаки. Фермерів змусять із кожного гектара щороку платити до місцевих бюджетів близько 1,5 тис. грн (5 % від нормативної оцінки землі, за розрахунками авторів законопроєкту) — незалежно від доходу. Для пересічного «одноосібника» з його чотирма гектарами це означатиме рахунок у 6 тис. грн».

Land grab
Олег Юхновський, голова комітету підприємців агропромислового комплексу при Торговельно-промисловій палаті України, обурився: «Це більше схоже не на податок, а на конфіскацію чи на штрафні санкції проти дрібних фермерів. У той час, як уряди багатьох держав по всьому світу думають, як підтримати дрібний бізнес в умовах пандемії, в Україні фактично хочуть вбити підприємницьку ініціативу на селі. Законопроєкт № 3131 може зупинити відродження мікрофермерства. Він ляже насамперед на плечі одноосібників».
А Леонід Тулуш, експерт політики Інституту аграрної економіки, заявив: «Новація поставить одноосібників у гірше становище, ніж великі агрохолдинги. Дохідність для одноосібників падає, селян таким чином змушують позбутися їхньої землі. Впорядковувати законодавство у цій сфері треба комплексно, передбачивши і рівні податкові умови, і підтримку для самозайнятих аграріїв».
Тож Олег Нів’євський, професор Київської школи економіки запевнив: «Законопроєкт № 3131 — вкрай небезпечний. Це просто land grab, як англійською називається феномен силового витіснення дрібних фермерів із їхньої землі великими агрокомпаніями. Таким чином будуть просто «віджимати» землю в одноосібників. Селян змусять позбуватися землі, утримувати яку багатьом стане невигідно».
Він також не погоджується зі звинуваченнями на адресу одноосібників у нечесній конкуренції. «Адже й великі підприємства платять завдяки спрощеній четвертій групі оподаткування мінімум податків — близько 300 грн із гектара єдиного податку, який замінює собою два податки — земельний і податок на прибуток. Щодо решти податків, таких, як податок на додану вартість на паливо, насіння або добрива, то юридичні особи не є кінцевими платниками і тому можуть їх нейтралізувати при продажі своєї продукції, переклавши на кінцевого споживача. Натомість одноосібники не є юридичними особами і такої можливості» не мають, — зауважив економіст. — Якщо одноосібник дуже чесний і вирішить задекларувати весь дохід із проданої кукурудзи, йому доведеться заплатити 18 % податку з доходу як фізичній особі. У перерахунку на чистий прибуток податкове навантаження в такому разі буде приблизно 50 %. І це при тому, що агрохолдинги платять близько 5 % від прибутку».
Хоч формально новий податок і поширюватиметься на всіх, агрофірми і холдинги його фактично не платитимуть. Оскільки всі податки вкупі, які платять юридичні особи, в т. ч. податок на додану вартість, зазвичай становлять більше, ніж 1,5 тис. грн у перерахунку з гектара, платити їм нічого додатково не доведеться.

Справжня мета
Євген Тейзе також зауважив: «Утім, судячи з того, хто відстоюватиме законопроєкт №3131 у ВРУ, лобі у нього потужне. Адже ще рік тому Всеукраїнська аграрна рада, що об’єднує представників середнього та малого агробізнесу, закликала президента Зеленського не брати у виборчий список «Слуги народу» Мар’яна Заблоцького, визначеного доповідача за проєктом закону. Й уже тоді йому закидали зв’язки з власниками агрохолдингу «Кернел» зі земельним банком у пів мільйона гектарів і регулярне лобіювання вигідних холдингу законопроєктів.
А Максим Мартинюк, колишній виконувач обов’язків міністра аграрної політики та продовольства України, застерігав: «Справжня мета законопроєкту про введення встановленого податку з кожного гектара сільськогосподарської землі — змусити власників паїв продати свої наділи після відкриття ринку землі через рік. Вся західна цивілізація тримається на двох речах — конкуренції та підприємницькому дусі. Ухвалення законопроєкту №3131 має на меті їх знищити на користь агрохолдингів. Тому штамп популістів «село гине» може стати сумною реальністю».
Щоправда, автори законопроєкту №3131-д запевнили, що він не стосується тих, хто забезпечують робочі місця та платять своїм працівникам офіційну зарплату. І що для дрібних виробників буде впродовж двох років пільговий період — для середніх і великих аграріїв ставку підвищуватимуть кілька років. Рівня 4,5 % він досягне лише до 2024-го.
Автори законопроєкту № 3131-д також твердять, що він не поширюється на власників городів і присадибних ділянок і паїв, які перебувають в офіційній оренді. А в пояснювальній записці до нього запевнили, що він щороку поповнюватиме місцеві бюджети 12 млрд грн. Мовляв, їх стягуватимуть із 2 млн власників землі, котрі самостійно обробляють 8,4 млн га.
Сергій Задорожний, директор приватного підприємства «Кедр», розповів виданню AgroPolit.com: «Нас лякають, що влада придумала новий спосіб, як збирати з селян і агровиробників додатковий податок. Спершу ми теж занепокоїлися. Але розібралися, що нічого страшного немає: тих аграріїв, котрі сьогодні чесно платять податки, цей закон узагалі не торкнеться. Наприклад, наше підприємство працює повністю «на біло». Ми платимо всі податки, наші працівники офіційно працевлаштовані. У нас сьогодні податкове навантаження з гектара вже більше — 1,3 тис. грн. Нас закон №3131-д просто не торкнеться. А тим, хто ховається в тіні, доведеться платити. Але не бачу тут нічого поганого. Навпаки, умови мають бути для всіх однакові».
А Аркадій Вільховий, директор фермерського господарства «Соломія-А», пояснив: «Усі хочуть, щоб були хороші дороги, освітлення на вулицях, безкоштовна медицина, безкоштовне навчання в школах. Але коли справа доходить до того, щоб чесно платити податки, багато хто робить усе, щоб цього уникнути. У нашому районі є кілька «тіньовиків» — заробляють добре, але про те, щоб платити податки, і думати не хочуть. Коли по сезону наймають людей, часто їм не доплачують — домовляються на словах. Крутять із орендою паїв — селяни скаржаться, що їх часто обманюють, а зробити нічого не можуть. Таких «фермерів» працювати чесно може змусити тільки закон. Якщо закон буде прийнятий, то чимало невеликих сімейних господарств, які сьогодні працюють «в сіру», радше, повністю легалізуються».
Як повідомляв «Міст», землю українських селян захопили московські ченці.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply