Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Тривожні «маяки»: Україна може й не отримати грошей МВФ

Автор:

|

Березень 20, 2019

|

Рубрика:

Тривожні «маяки»: Україна може й не отримати грошей МВФ

Обіцянки-цяцянки Тимошенко

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), яка минулого тижня працювала в Києві, не зробила за підсумками перемовин із українською владою жодної заяви. Урядовці заспокоюють, мовляв, нічого страшного, експерти ж застерігають: Фонд може вчергове призупинити фінансування України.
Нагадаємо, що в грудні 2018-го після понад півторарічної перерви рада директорів МВФ затвердила нову 14-місячну програму stand-by для України обсягом майже 4 млрд USD, у рамках якої був виділений перший транш у 1,4 млрд USD. Отримання ще двох траншів по 1,3 млрд USD очікують за підсумками перегляду виконання умов програми в травні й листопаді ц. р. Але варто пам’ятати, що Фонд просто так грошей не дає. Для отримання обох траншів Україна має виконати кілька зафіксованих в угоді зобов’язань — так званих маяків. Принаймні, з двома з них можуть виникнути дуже серйозні проблеми.
Водночас урядовці дружно заявляють: усе спокійно. «Треба розуміти, що минулого тижня в нас працювала технічна місія, а не оціночна. Оціночну місію МВФ для чергового перегляду програми stand-by для України очікують у травні-червні. Більшість умов, які мають бути виконані до кінця березня, вже виконані або перебувають у процесі виконання», — заявила Оксана Маркарова, міністр фінансів України, в ефірі «Радіо НВ». Не бачать підстав для хвилювання і в Національному банку України (НБУ). «Ми продовжуємо працювати в звичайному режимі, продовжуємо співпрацю з МВФ і чекаємо на отримання траншів у травні і в листопаді», — заявив Яків Смолій, глава НБУ.

Газові війни
Натомість експерти налаштовані не так оптимістично. Одним із «маяків» МВФ є чергове підняття ціни на газ для побутових споживачів: із 1 травня ц. р. вона повинна становити приблизно 9 850 грн за 1 тис. куб. м (зараз — 8 550 грн), а із 1 січня 2020 року може підвищитися до понад 12 300 грн. На думку МВФ, перехід до єдиної ціни для населення та промисловості дасть можливість уникнути субсидування комерційними споживачами неплатежів населення за житлово-комунальні послуги. Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, вже заявив, що планує обговорити з МВФ доцільність подальшого підвищення ціни на газ для населення.
Значно активніші в «газовому питанні» кандидати в Президенти України. Один із них бадьоро «гарантує» в разі перемоги знизити ціну на газ для населення вдвічі, іншій — взагалі в чотири рази! Ще багато кандидатів просто обіцяють знижки, не уточнюючи точних чисел. «Усі кандидати на посаду Президента, котрі декларують наміри знизити тарифи на газ, пропонують замінити прив’язку до імпортного паритету, за яким паливо купує промисловість, прив’язкою до видобутку українського газу. Проте і тут оцінки різняться в рази — від 100 USD за 1 тис. куб. м до 250 USD», — пише «Голос Америки».
У будь-якому разі завершення виборів збігається у часі із завершенням опалювального сезону, коли борги за газ та теплопостачання обчислюватимуться десятками мільярдів гривень. І новообраному Президенту доведеться якось вирішувати цю проблему, хоча напряму це й не стосується повноважень глави держави.

Безкарні корупціонери
Ще один тривожний «маяк» МВФ — уже традиційний із самого початку співпраці з Фондом: активізація боротьби з корупцією. І хоча створення багатостраждального Антикорупційного суду — вже на фінішній прямій, нещодавнє несподіване рішення Конституційного суду (КС) практично перекреслило всі зусилля України в цій сфері.
Як писав «Міст», 26 лютого ц. р. КС розглянувши подання від 59 народних депутатів Верховної Ради України (ВРУ) визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального процесуального кодексу України (ККУ), що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. КС вирішив, що стаття ККУ про покарання за незаконне збагачення «не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності, а тому суперечить юридичній визначеності як складовій принципу верховенства права, закріпленого у статті 8-й Конституції України».
«Твердження про те, що звинувачення у незаконному збагаченні начебто змушує особу доводити свою невинуватість, не відповідає дійсності. Тягар доведення такого злочину і зараз лежить на стороні обвинувачення. Більше того, всі сумніви щодо доведеності стороною обвинуваченням вини особи мають тлумачитись на користь особи», — заявили тоді в спільній заяві ключові українські антикорупційні організації, серед яких Transparency International Україна, Центр політико-правових реформ, Центр протидії корупції, Рух ЧЕСНО, Фундація DEJURE та інші.
Рішення КС стало справжнім шоком, адже фактично поставило жирний хрест на всіх антикорупційних зусиллях України після перемоги Революції гідності 2014 року. Як заявив Артем Ситник, керівник Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), тепер доведеться закрити 65 карних справ за цією статтею, які розслідує його відомство.
Щоправда, майже одразу у ВРУ зареєстрували два нових законопроекти про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Один подав Петро Порошенко, інший — його суперник на виборах Юлія Тимошенко. Але західні партнери України також вміють аналізувати юридичні документи.
18 березня Андрій Кожем’якін, голова комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності заявив, що отримав листа від послів США й Європейського Союзу (ЄС), а також від представництва МВФ із проханням відкласти розгляд усіх законопроектів про незаконне збагачення. «Посол США, місія МВФ, посол ЄС написали лист: вони просять відкласти розгляд всіх законопроектів, тому що вони недосконалі. У т. ч. президентський», — зауважив депутат.
Водночас нардеп Мустафа Найєм опублікував зазначений лист, у якому, зокрема, пропонують провести додаткові обговорення документів. У ньому наголошується, що для того, щоб стати ефективним засобом у боротьбі з корупцією, законопроект про незаконне збагачення має бути розроблений відповідно до міжнародних зобов’язань країни (у т. ч. відповідно до Конвенції ООН проти корупції) та відповідно до Конституції України й основних принципів її правової системи. «Ми відзначаємо, що розроблені законопроекти не повністю відповідають цій меті й тому повинні бути переглянуті та ретельно обговорені разом із відповідними зацікавленими сторонами», — сказано у листі. «Потреба в швидкому вирішенні проблеми в антикорупційному законодавстві не повинна забезпечуватися шляхом порушення надійності та конституційності положень статті про незаконне збагачення. Ми також закликаємо українську владу знайти спосіб продовжити роботу над десятками розслідувань, які вже були розпочаті», — йдеться у посланні.
Нагадаємо, що кримінальну відповідальність за незаконне збагачення у чинній редакції запровадили 2014-го. Це було одним із ключових зобов’язань України перед МВФ відповідно до Меморандуму від квітня 2014 року. Криміналізація незаконного збагачення також була однією з вимог ЄС у рамках Контракту з розбудови держави. Великою поразкою у боротьбі з корупцією рішення КС назвали і країни «Великої сімки» та Світовий банк (СБ). «Це послабило вплив всієї антикорупційної архітектури, в т. ч. Вищий антикорупційний суд, який незабаром має бути створений і, як очікувалося, повинен був винести рішення у значній кількості справ про незаконне збагачення, а також вплинуло на здатність НАБУ розслідувати корупцію у вищих ешелонах влади», — йдеться в спільній заяві країн G7 і СБ.

Ігор Берчак

P. S. На думку Бориса Кушнірука, глави експертно-аналітичного ради Українського аналітичного центру, в питанні взаємин із МВФ головну роль відіграють вибори, і ризик тут чималий. «При зміні глави держави, і справа не в персонах, потрібно буде заново обговорювати стосунки з МВФ, оскільки Меморандум про співпрацю з Фондом підписує в т. ч. Президент. Швидше за все, подальші взаємини з Фондом будуть поставлені на паузу, поки не буде з’ясована позиція України за нової влади. Крім того, попереду парламентські вибори. Гадаю, зважаючи на політичну складову, траншу не буде, як мінімум, до весни наступного року», — заявив він аґенції УНІАН.

Мовою чисел
* Державний бюджет України за січень-лютий 2019 року виконали з дефіцитом на рівні 13,6 млрд грн, що у 8,5 разів більше від показника за аналогічний період попереднього року.
* Обсяг державного та гарантованого державою боргу України за 2018 рік в доларовому еквіваленті зріс на 2,6 % (до 78,32 млрд USD), у гривневому еквіваленті — на 1,3 % (до 2,169 трлн грн).
* 2019-го Україна має погасити зовнішніх боргів на 14 млрд USD, що складає 75 % від міжнародних резервів України станом на початок року.
* Борги населення станом на січень 2019 року: 29,1 млрд грн (борги за газ); 20 млрд грн (борги за опалення та гарячу воду). Зростання боргів за січень 2019-го — 7 млрд грн.

До теми
На початку березня ц. р. американський фінансовий холдинг JPMorgan Chase & Co надав українському уряду позику в 350 млн USD. Як пише The Wall Street Journal, фінансова установа придбала міжнародні облігації на таку суму безпосередньо в України, і це можна вважати відходом від стандартної практики організації продажу боргових цінних паперів урядами зовнішнім інвесторам, адже зазвичай банки лише влаштовують перепродаж держоблігацій в «треті» руки. Також видання наголошує на тому, що гроші отримала «країна, що відчуває брак коштів напередодні президентських виборів». Угода може принести JPMorgan Chase & Co прибуток у 5,7 млн USD, адже облігації з терміном погашення 1 листопада 2028 року викупили за курсом 98,88 цента за USD із правом перепродувати їх інвесторам за курсом 100,5 цента за USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply