Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Три сценарії інфляції в Україні від НБУ

Автор:

|

Січень 10, 2023

|

Рубрика:

Три сценарії інфляції в Україні від НБУ

Національний банку України (НБУ) озвучив декілька варіантів розвитку інфляції 2023-го. Все залежатиме від ступеню руйнувань інфраструктури. За словами Андрія Пишного, голови НБУ, визначили три сценарії того, якою буде інфляція наступного року.
Перший сценарій — оптимістичний. Він передбачає швидке відновлення економіки. До цього сценарію заклали продовження енергетичного терору, однак й достатньо успішний захист повітряного простору України й об’єктів критичної інфраструктури завдяки ефективній роботі протиповітряної оборони (ППО) та Збройних сил (ЗСУ), а також оперативне відновлення пошкоджених потужностей.
Другий сценарій передбачає повільне відновлення та суттєвіше ураження критичної енергетичної інфраструктури. «Це власне ті наслідки, які українці спостерігали після 23 листопада. У цьому випадку і тривалість відновлення, і вартість ремонтних робіт будуть вищими. Інфляція, відповідно, стане потужнішою», — прогнозує голова НБУ.
Третій сценарій — песимістичний. Він передбачає масштабні руйнування, перебої в енергосистемі. У НБУ розраховують, що ЗСУ та ППО не допустять цього, адже такий розвиток подій матиме вельми серйозний вплив на економічні процеси. «За нашими оцінками, дефіцит електроенергії посилить інфляційний тиск на 1-2 п. п., залежно від того сценарію, за яким розвиватимуться події», — підсумовує п. Пишний.
НБУ не очікує стрімкого уповільнення інфляції в умовах війни. Українська економіка ще тривалий час функціонуватиме в умовах обмеженої логістики та дефіциту електроенергії. Послаблення споживчого попиту може лише частково компенсувати інфляційні ефекти від зростання виробничих витрат бізнесу. Проте інфляція знижуватиметься достатньо повільно й у 2023-2024 рр. суттєво перевищуватиме показник НБУ в 5 %. У таких умовах регулятор спрямовуватиме свою політику насамперед на утримання під контролем інфляційних очікувань і збереження керованості інфляційних процесів. За словами голови НБУ, загалом ризики для економіки залишаються підвищеними, проте інфляційні процеси контрольовані, валютний ринок — без суттєвих дисбалансів.
Деякі експерти погоджуються з прогнозами НБУ щодо інфляції, але деякі мають іншу думку. Олексій Кущ, експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна» визнає, що позиція НБУ зрозуміла. Розглядаючи три варіанти — песимістичний, оптимістичний і базовий — аналітики намагаються діяти за класикою технічного аналізу. Загальна модель зрозуміла, а її варіанти, якщо вони стануться, будуть настільки потужним відхиленням від базового прогнозу, що це важко закладати в модель.
Фахівець каже, що базова модель містить в собі кілька пунктів. Перший, ключовий інфляційний фактор, — друкарський верстат НБУ. Приміром торік надрукували грошей на 270 млрд USD. Другий — девальвація курсу гривні (офіційно — з 25 % до 26 %). Третій — зростання цін на енергоресурси. 2022-го зростання було передусім за рахунок того, що довелося швидко перемикатись на альтернативні ринки, купувати дорожче європейське паливо замість дешевого російського. Згідно з цими пунктами цього року базовий сценарій — це зростання інфляції на 25 %.
Антиінфляційний фактор — це відтік населення з території України. Біженці скоротили рівень попиту на ринку та призвели до відтоку грошових капіталів. Плюс є падіння доходів населення внаслідок війни, зубожіння людей, пригнобленість їхньої платоспроможності. Також запровадили мораторій на підвищення комунальних тарифів. Тож оптимістичний фактор щодо інфляції — 20 %.
Песимістичний сценарій, на думку експерта, — 30 %. Він буде реалізований, якщо зростатимуть ціни на енергоресурси та відбудеться девальвація гривні. Проте він малоймовірний. Адже якщо йтиме ритмічна допомога з боку Заходу, девальвації гривні не буде. Ціни на енергоресурси на світових ринках знижуються, адже всі очікують на світову рецесію через падіння економіки США й Європейського Союзу.
Є й альтернативні варіанти. Якщо раптом відбудеться зміна базового сценарію, тоді траєкторія прогнозу серйозно зміниться. Ці зміни дуже важко матеріалізувати в числа. Неґативний сценарій — це якщо різко зростуть ціни на енергоресурси на світовому ринку, або західні партнери перестануть надавати Україні допомогу. Відхилення в неґативний бік можуть призвести до гіперінфляції. Достеменно таке ж відхилення може відбутися і в бік позитиву. Приміром, якщо війна швидко закінчиться й Україна отримає сотні мільярдів доларів репарацій від РФ для відновлення економіки, всі українці повернуться на Батьківщину, почнеться відновлення країни. Тоді інфляція буде значно меншою, ніж передбачає базовий сценарій.
Своєю чергою, Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio, очікує 2023-го уповільнення зростання інфляції в Україні до 20-24 %. Проте до цього призведуть зовсім не позитивні моменти. «Інфляція сповільниться, в основному, через зниження економічної активності населення та бізнесу, зниження попиту на багато товарів, продуктів і послуг в країні», — перелічив він.
Але даючи такі оцінки експерт має на увазі не офіційну інфляцію, а ту, яка торкнеться масово українців – на комірне і базовий продуктовий кошик. Загальна офіційна інфляція, можливо, буде вищою порівняно з 2022 роком, але люди користуватимуться лише базовим продуктовим набором. Експерт прогнозує, що деякі українці будуть змушені скоротити споживання звичних продуктів, таких, як яйця, молоко та м’ясо. Це призведе до скорочення виробництва. Зниження попиту буде зумовлене не бажанням економити, а відсутністю грошових надходжень, чи відсутністю зростання заробітних плат у тих, хто матиме роботу.
Експерт нагадує, що з другого півріччя цього року населення чекає підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. І це попри те, що послуги будуть надавати нерегулярно, особливо електрику. Також він прогнозує, що бізнес підвищуватиме ціни на товари, прикриваючись дорогим бензином і це при тому, що в усьому світі вартість нафти падає.
Фахівець також чекає падіння попиту на валюту з боку українців. Інтерес до неї впаде і люди звикнуть думати та жити в гривнях, а не в доларах. Не таємниця, що в Україні доларизація населення перебувала на високому рівні в останні десятиріччя. Навіть оголошення про продаж нерухомості, транспортних засобів, тощо у 80 % випадків пишуть в доларах, а не в гривнях. Тепер ситуація зміниться.
Своєю чергою, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру вважає, що усі сценарії НБУ прив’язані до дати завершення війни. Якщо вона закінчиться навесні 2023-го, буде оптимістичний сценарій. Але якщо затягнеться на весь рік, буде песимістичний. Економіка не може нормально працювати під час війни. Коли Україна переможе, тоді й можна буде думати про економіку. Зараз інфляція велика через війну, але вона могла бути значно вищою. У багатьох країнах світу під час війни інфляція була 100 %, а в Україні — лише 25 %.
Як повідомляв «Міст», інфляція в ЄС знижується другий місяць поспіль.

Вікторія Хаджирадєва, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online