Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Суд визнав націоналізацію «ПриватБанку» незаконною

Автор:

|

Квітень 24, 2019

|

Рубрика:

Суд визнав націоналізацію «ПриватБанку» незаконною
Банкомат «ПриватБанку»

Окружний адміністративний суд Києва, розглянувши позов українського бізнесмена Ігоря Коломойського, 18 квітня визнав націоналізацію «ПриватБанку» (ПБ) незаконною. Зокрема, суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного ПБ із ринку за участю держави. «Підставами для прийняття такого рішення були в т. ч. недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПБ до категорії неплатоспроможних, в результаті чого в подальшому була ініційована процедура його націоналізації, і власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні», — повідомила прес-служба суду.
«Таким чином, процедуру націоналізації ПБ суд визнав необґрунтованою і такою, що була здійснена з численними порушеннями чинного на той момент законодавства, наслідком чого стало неправомірне втручання держави в право акціонерів ПБ, у тому числі позивача, володіти належним їм майном, що є порушенням вимог національного законодавства, в т. ч. Конституції України та положень міжнародних стандартів у цій сфері», — йдеться в повідомленні.
У відповідь у Національному банку України (НБУ) заявили, що не погоджуються з рішенням суду і готуються подати апеляцію. «Рішення суду не набуло законної чинності і буде оскаржене. Ми продовжимо доводити законність дій і прийнятих рішень регулятора в апеляційній інстанції. Ще раз звертаємо увагу, що породжена судовими рішеннями правова невизначеність підриває фінансову стабільність», — зазначили в прес-службі НБУ.
Міністерство фінансів також готує апеляцію на це рішення суду. Там стверджують, що рішення про виведення нібито неплатоспроможного ПБ за участю держави приймалося відповідно до норм чинного законодавства, його підтримали Рада з національної безпеки й оборони (РНБО) та Кабінет Міністрів України (КМУ) з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. «Капітал ПБ мав від’ємне значення, і держава стала гарантом виконання всіх зобов’язань перед клієнтами банку і збереження коштів громадян», — зазначили у відомстві.
Там наполягають, що, прийнявши вимушене рішення про націоналізацію і рекапіталізацію ПБ, держава вклала в нього 155 млрд грн. У Мінфіні зазначають, що зміни в банку дозволили стати фінустанові прибутковою.
Свою чергою, Енгін Акчакоча, голова наглядової ради ПБ єдиним способом зміни власника банку називає продаж його міжнародному інвестору.
За його словами, незалежна наглядова рада ПБ була створена для захисту інтересів акціонерів і вкладників банку. «Один із головних пріоритетів наглядової ради полягає в тому, щоб повернути майже 160 млрд грн, якими змучена війною країна докапіталізовувала банк перед настанням краху економіки. Ми не заплющуємо очі, не спускаємо на гальмах важливі питання і не миримося з «телефонним» правом. Саме для того, щоб протистояти подібним ризикам, й була повністю перезавантажена система корпоративного управління в ПБ», — наголосив п. Акчакоча.
За його словами, стратегія реалізації цієї мети має два вектори. По-перше, необхідно максимізувати ринкову вартість банку і вигідно продати його надійному інвестору до 2022 року. По-друге, не менш важливо повернути гроші, виведені з банку колишніми власниками. Більше двох років банк виступає проти колишніх акціонерів в українських і міжнародних судах, вимагаючи відшкодування збитків. На цей час налічується більше тисячі судових проваджень в Україні та світі. Голова наглядової ради наголосив на досягненнях у роботі банку з моменту націоналізації, зокрема, відзначивши вихід фінансової установи на прибутковість.
Петро Порошенко, Президент України, вважає, що рішення суду про незаконність націоналізації ПБ загрожує Україні багатомільярдними збитками і дефолтом. Він підтримав рішення КМУ та НБУ оскаржити відповідне рішення суду першої інстанції. Глава держави навіть провів нараду щодо цього в РНБО.
А 19 квітня Окружний адміністративний суд Києва скасував рішення НБУ про визначення переліку пов’язаних із ПБ фізичних та юридичних осіб. Суд повністю задовольнив позов підконтрольної Ігорю Коломойському, колишньому акціонеру ПБ кіпрської компанії Triantal Investments Ltd. Саме це рішення НБУ є одним із основних у процесі виведення в грудні 2016 року неплатоспроможного ПБ з ринку за участю держави.
В ході цього процесу була проведена процедура bail-in, яка полягає в обміні коштів, пов’язаних із банком осіб на акції банку з подальшим продажем Міністерству фінансів. Рішення суду наразі не набрало чинності і найближчим часом його оскаржить НБУ.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply