Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Статки 100 найбагатших українців становлять 37,5 млрд USD

Автор:

|

Жовтень 31, 2018

|

Рубрика:

Статки 100 найбагатших українців становлять 37,5 млрд USD

Рінат Ахметов — беззмінний № 1 рейтинґу найбагатших українців

Журнал «Новое время» (НВ) спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital підготував традиційний Топ-100 найбагатших українців. Результати — шокуючі: в державі, яка нещодавно була визнана найбіднішою в Європі, сотня людей багатіє в 12 разів швидше, ніж зростає валовий внутрішній продукт (ВВП) цілої країни (!). Сумарний капітал Топ-100 становить 37,5 млрд USD. «Іншими словами, всього лише 100 українців здатні одним махом погасити половину всього держборгу країни», — пише НВ.

Сировина + нафтогазові активи
Незважаючи на вкрай складну економічну ситуацію в країні, темпи збагачення «золотої сотні» пришвидшилися з торішніх +33 % до теперішніх +43 %. Головна причина — сприятлива ситуація на світових сировинних біржах, що відображає зростання споживання металургійної та залізорудної продукції.
Виграли й ті учасники Топ-100, хто має нафтогазові активи, адже ціни на енергоносії в світі також пішли вгору. Серед них виділяється Микола Злочевський, колишній глава Мінприроди часів Януковича, котрий на цій посаді контролював якраз українські надра. Тепер соратник президента-втікача володіє найбільшою приватною нафтогазовою компанією країни — Burisma. 2017-го п. Злочевський був на 14-му місці (535 млн USD), тепер опинився на 11-му (636 млн USD).

Найбагатші з найбагатших
У першій десятці — традиційні персонажі. Безумовний лідер — Рінат Ахметов (12,5 млрд USD, +76 %). Головний актив — «Метінвест», найбільша приватна компанія України, яка на 75 % належить олігарху. Драйвером зростання стала ситуація на зовнішніх ринках сировини: попит на металургійну продукцію зростає вже другий рік поспіль, а пропозиція падає через скорочення виробництва в Китаї. За 2017 рік «Метінвест» збільшив оборот на 44 % — до 8,9 млрд USD. Не пасе задніх і ще один актив Ахметова — ДТЕК, найбільша енергокомпанія країни. З весни 2016-го вона веде бізнес у рамках формули «Роттердам+», яка враховує в тарифі на електроенергію ціну вугілля, необхідного для її виробництва, з націнкою «доставки» з нідерландського порту Роттердам. При цьому ДТЕК в основному використовує власне вугілля — компанія контролює 80 % його видобутку — на транспортування не витрачає й копійки, але гроші отримує.
«Срібло» — в зятя Леоніда Кучми Віктора Пінчука (2,67 млрд USD, динаміка: +87 %). Його група «Інтерпайп», що спеціалізується на випуску труб і коліс для залізничного транспорту, 2017-го наростила виробництво і продаж на 35 %. Допомогло підвищення цін на паливо, завдяки якому пожвавилося нафто- і газовидобування в усьому світі та, відповідно, будівництво трубогонів. У підсумку група п. Пінчука подвоїла постачання труб до США, більш ніж на третину збільшила відвантаження до Співдружності Незалежних Держав і на 29 % — на внутрішньому ринку. Ще одним драйвером зростання для «Інтерпайпу» стало постачання залізничної продукції. Завдяки модернізації «Укрзалізниці» та пожвавленню вагонобудування холдинг п. Пінчука 2017-го збільшив продаж на внутрішньому ринку на 83 %.
Третім став неоднозачний політичний персонаж, один із лідерів «Опозиційного блоку» та завзятий противник надання Україні томосу про автокефалію Вадим Новинський (2,26 млрд USD, +94 %). Основа його статків — «Смарт-Холдинг», що належить особисто Новинському і при цьому володіє 25 % уже згадуваного холдингу «Метінвест». Якщо спільний із Ахметовим проект процвітає, то з власним бізнесом у п. Новинського справи кепські. У липні ц. р. суд заарештував 99 % акцій і майно Чорноморського суднобудівного заводу (ЧСЗ) через махінації з договором купівлі-продажу ЧСЗ, завдяки яким власник скоротив свої інвестиційні зобов’язання на 500 млн грн. У жовтні 2017-го під арештом опинилася мережа супермаркетів «Амстор». Це було зроблено в рамках розслідування Генпрокуратури про навмисне доведення мережі до банкрутства та розтраті застав за кредитами, виданими державним «Укрексімбанком». Сам «православний олігарх» обвинувачення в шахрайстві заперечує, пов’язуючи всі свої негаразди з «політичними переслідуваннями».
Четверте і п’яте місце — в нерозлучної «приватівської» парочки: Геннадія Боголюбова (1,628 млрд USD, +113 %) та Ігоря Коломойського (1,6 млрд USD, +60 %). Здавалося б, у хлопців серйозні проблеми. Нацбанк подав сотні позовів до їхній компаній, які виступали поручителями з боку тоді ще приватного «ПриватБанку» під час отримання державного рефінансування. НБУ вже почав продавати майно цих поручителів: на торги виставлені об’єкти на гірськолижному курорті «Буковель», будівлю телеканалу «1+1» і стадіон «Дніпро-Арена».
Але статки обох… зросли. Вони контролюють Стахановський і Запорізький заводи феросплавів, а також Покровський і Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати. Останні два підприємства 2017-го в рази збільшили видобуток сировини. У ферогрупу «приватівців» входить і американський завод Felman Production Incorporated у штаті Західна Вірджинія.
Головна родзинка Топ-100 — шосте місце, на якому облаштувався Петро Порошенко (1,1 млрд USD, +10 %). Драйвером зростання корпорації «Рошен» стали продажі в країни Європейського Союзу (ЄС): лише за перший квартал 2018-го вони зросли на 22 %. Корпорація активно розширює і мережу фірмових крамниць усередині країни. Крім цього, фонд «Прайм Ессетс Капітал», який управляє активами Порошенка, домовився про продаж заводу «Кузня на Рибальському», який працює на державне оборонне замовлення, бізнесменові Сергію Тигипку.
Сьомим став Костянтин Жеваго (1,06 млрд USD, –23 %). Він став єдиним із десятки, чиї активи впали, що, однак, не завадило йому залишитися членом «золотого клубу». Чистий прибуток Ferrexpo (до якого входять Полтавський і Єристівський гірничо-збагачувальні комбінати) за перше півріччя 2018-го скоротився на 29 % — до 152 млн USD, причиною чого стало світове падіння на чверть ціни на залізну руду. Не найкращим чином йдуть справи і в автомобілебудівному бізнесі. Полтавський автоагрегатний завод, що входить до групи КрАЗ, що також належить п. Жеваго, не зміг розрахуватися за боргом перед «Ощадбанком» та оголосив про банкрутство. «Ощадбанк», ще й відсудив третину акцій всього КрАЗу і наміряється пустити їх із молотка. Під судом ще одна компанія — «Росава», яка контролює Білоцерківський шинний завод. У вересні суд зобов’язав її виплатити 1,3 млрд грн пені за неповернення в країну валютної виручки. «Росава» до останнього часу активно нарощувала експорт, продаючи шини у країни ЄС, США та Канаду. Що стосується українського ринку, то тут компанія також істотно наростила частку — із 15 % 2013-го до 40 % 2018 року.
№ 8 — Юрій Косюк (908 млн USD, +31 %). За три квартали ц. р. експорт до країн ЄС продукції виробника курятини МХП, що працює під брендом «Наша Ряба», збільшився на 22 %. Секрет успіху — не лише ефективне виробництво, а й дотації з бюджету. Лише минулого року МХП отримав від держави 52,1 млн USD за програмою підтримки тваринництва. А цього року запланував увести в експлуатацію другу чергу Вінницької птахофабрики, що повністю підпадає під визначення тваринницького комплексу, 30 % вартості якого мають відшкодувати з бюджету. Олігарх оцінив загальну вартість фабрики в 1,15 млрд USD, або 31,4 млрд грн.
№ 9 — Олексій Мартинов (904 млн USD, +52 %). Він — один із найменш публічних бізнесменів України. У «приватівському тріо» Мартинов — людина-тінь. Його статки — плід діяльності групи «Приват», тож усе, що було написано про дует Боголюбов — Коломойський, стосується і його.
Й нарешті останні в десятці (але зовсім не останні в Україні) — Галина й Олександр Гереги (843 млн USD, +22 %). Мережа будівельних гіпермаркетів «Епіцентр-К» і «Нова лінія», що належить подружжю, — найбільша в Україні. У родини є ще й аграрний бізнес — холдинг «Епіцентр-Агро», який усього за три роки увійшов до топ-10 найбільших власників землі в Україні (понад 100 тис. га).

Попереду — світле майбутнє
Причому теперішні фігуранти списку можуть із упевненістю дивитися в завтрашній день: аналітики пророкують подальше збільшення їхніх статків. Світова економіка зростає, споживаючи дедалі більше сировини. Крім цього, світ усе ширше відкриває свої двері для української продукції. Особливо варто відзначити США, де зараз узялися переглядати антидемпінгові заходи, спрямовані проти українських феросплавів. Їх запровадили ще 1994 року, але тепер можуть скасувати.
Трохи «допоможе» і рідний бюджет. У Нацбанку вважають, що вже за підсумками цього року ВВП України збільшиться на 3,4 %, а за 2019-й цей показник покаже ще +2,4 %. Це природним чином відобразиться і на статках найбагатших українців. «Тому що вони і є українська економіка», — резюмує Андрій Беспятов, керуючий директор Dragon Capital.

Ігор Берчак

P. S. Повна версія Топ-100 найбагатших українців доступна в друкованому числі журналу «НВ — №39 від 25 жовтня ц. р.

До теми
Середня номінальна заробітна плата в Україні у вересні 2018 року порівняно з вереснем 2017-го збільшилася на 23 % і становить 9 042 грн. Про це повідомила Державна служба статистики (Держстат). Найбільше зростання у вересні 2018-го порівняно з вереснем 2017-го спостерігалося в Полтавській (на 29,1 %), Вінницькій (на 27 %) та Запорізькій (на 26,6 %) областях. У Донецькій і Луганській областях (без урахування частини зони проведення операції Об’єднаних сил) зростання склало 22,1 % і 24,3 % відповідно. Найвищий рівень зарплат у вересні було зафіксовано в м. Києві (13 614 грн), найнижчий — у Тернопільській області (7 061 грн).
Водночас збільшується й заборгованість із виплати зарплат. За даними Дежстату, у вересні вона зросла на 6,5 % і станом на початок жовтня становила 2 млрд 889 млн грн. Найвищі темпи зафіксовано в Хмельницькій (на 64,5 %), Кіровоградській (на 43,7 %) та Волинській (на 34,9 %) областях. Держстат уточнює, що в галузевому розрізі у вересні 2018-го заборгованість найбільше зросла в сфері тимчасового розміщення й організації харчування — на 85,3 %, у сфері мистецтва, спорту, розваг і відпочинку — на 55 %, в держуправлінні та сфері оборони — на 31,9 %, у системі охорони здоров’я та наданні соціальної допомоги — на 23,4 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply