Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

США хочуть заблокувати продаж КНР українського підприємства «Мотор Січ»

Автор:

|

Серпень 29, 2019

|

Рубрика:

США хочуть заблокувати продаж КНР українського підприємства «Мотор Січ»

Сполучені Штати стурбувалися можливістю придбання Публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (м. Запоріжжя) компаніями з Китайської Народної Республіки (КНР). Про це повідомляє The Wall Street Journal, посилаючись на дані з адміністрації президента США. У Білому домі вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР, чому Вашинґтон усіляко намагається завадити, зокрема, шляхом запровадження ембарго на продаж товарів військового призначення та подвійного використання. «Це все є частиною стратегії національної безпеки та національно-оборонної стратегії США. Це стратегічна конкуренція з КНР», — пояснив виданню на правах анонімності високопоставлений чиновник адміністрації президента США.
У вівторок, 27 серпня, до Києва прибув помічник президента США з національної безпеки Джон Болтон, аби хоче зустрітися з керівництвом «Мотор Січі» та спробувати переконати його відмовитися від укладення угоди з КНР. Хоча слово «керівництво» тут означає єдину людину — В’ячеслава Богуслаєва, почесного президента ПАТ, народного депутата Верховної Ради України (ВРУ) 5-го, 6-го, 7-го та 8-го скликань від Партії реґіонів (до складу нової ВРУ не потрапив).

Великі апетити Пекіна
«Китайська» справа закрутилася ще 2016 року, коли українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші поставки. Визначення «навчально-бойовий» не повинно вводити в оману — насправді JL-10 стратегічно важливі для КНР, адже вони призначенні для освоєння пілотами навичок злету і посадки з облавку авіаносця (у серпні 2018-го китайський флот отримав перший корабель такого класу і найближчими роками планує поповнити свій арсенал ще щонайменше трьома).
Але китайцям самих двигунів виявилося замало, вони кинули оком на всю «Мотор Січ». У квітні 2018 року працівники Служби безпеки України (СБУ) провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують карну справу за підозрою в незаконному продажі 56 % акцій підприємства інвесторам із КНР, афільованим із компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd.
«Існує обґрунтована підозра, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ «Мотор Січ», аби заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. Компанія Beijing розбудовує сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планує перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій «Мотор Січ», який наразі оформлено на шість офшорних компаній і фізичну особу», — зазначали тоді в СБУ. Це, на думку правоохоронців, може становити пряму загрозу обороноздатності України, оскільки «Мотор-Січ» займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації.
Тоді в компанії від усіх звинувачень запекло відхрещувалися. «Обшуки СБУ — частина плану з рейдерського захоплення. Це серйозний удар по репутації», — емоційно заявляв журналістам п. Богуслаєв. У «Мотор Січі» переконували, що продаж акцій китайському інвестору, а також співпраця з КНР щодо організації ліцензійного виробництва українських авіадвигунів у КНР «здійснюються в суворій відповідності до українського законодавства».

Китайські обіцянки
Намір Джона Болтона терміново прибути до Києва цілком зрозумілий. 25 серпня Анатолій Малиш, директор із зв’язків з громадськістю «Мотор Січі» повідомив «Громадському», що угоду з китайцями про купівлю понад 50 % акцій… вже підписано. Загальну суму контракту не розголошують, але, судячи зі слів посадових осіб ПАТ, для України оборудка вкрай вигідна. Компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group нібито готові заплатити до державного бюджету 100 млн USD та взяти на себе низку соціальних і виробничих зобов’язань, серед яких: збереження робочих місць і зарплати і забезпечення заводу «замовленнями на достатньому для його розвитку рівні».
Але китайські обіцянки, швидше за все, так і залишаться цяцянками. «Китайці активно переманюють українських учених у всіх оборонних сферах, усіх, хто розпочав кар’єру в СРСР, десятки фахівців української оборонної промисловості їдуть до КНР, там живуть і працюють, посилюючи китайську військову міць. Але в китайців немає технологічного циклу — усього комплексу технологій, усього оснащення для масового виробництва. Купівля українського заводу дасть змогу КНР зробити величезний технологічний стрибок і з часом вирватися в лідери. Завод після передачі технологій точно знищать, китайці скуповують технології, їм не потрібні робочі місця в Україні. Треба захистити підприємство, зберегти виробництво в Україні», — заявив Юрій Бутусов, головний редактор сайту «Цензор.НЕТ».
«Водночас наші партнери зі США мають допомогти заводу зі завантаженням замовленнями. Американці контролюють багато ринків озброєнь. Стосунки мають бути взаємовигідними. Будь-які заборони треба компенсувати. «Мотор Січ» має величезні перспективи розвитку, в цьому плані держава має вибудувати стратегію завантаження підприємства замовленнями. Богуслаєв зумів зберегти наукові кадри. «Мотор Січ» — єдине українське підприємство, яке експортує високотехнологічні двигуни… в Ізраїль! Так, для ізраїльських ударних безпілотників. Але не для українських, на жаль», — написав п. Бутусов у Facebook.

Ігор Берчак

P. S. Наразі угода з китайцями ще не набула чинності, оскільки, відповідно до законодавства, вона ще повинна бути узгоджена Антимонопольним комітетом України. Тож поспіх п. Болтона цілком зрозумілий. Інше питання: чи встигне? І ще одне: чи переконає скасувати вже підписаний скандальний контракт?

Довідка
ПАТ «Мотор Січ» — один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гелікоптерів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет Х-55, які перебувають на озброєнні Російської Федерації (РФ). До 2014 року основним споживачем продукції підприємства була власне РФ, хоча загалом серед клієнтів є понад 100 країн світу. Після того, як 2014-го Президент Порошенко підписав заборону на експорт до РФ товарів військового призначення та подвійного використання, обсяг доходів ПАТ упав більш ніж у шість разів. Після цього керівництво «Мотор Січі» неодноразово висловлювало наміри перенести основне виробництво в сусідню Білорусь на Оршанський ремонтний завод, який українське ПАТ офіційно придбало кілька років тому. Тоді, до речі, багато говорили про спробу Богуслаєва зберегти бодай частину російського ринку в обхід заборони на військово-технічну співпрацю з РФ, адже на підприємстві в Орші обслуговують, у т. ч. російські літаки (двигуни українського виробника встановлені на моделях Ан-24, Ан-26, Ан-32 і гвинтокрилах Мі-8). Структура власності ПАТ вкрай заплутана і непрозора, вважається, що її фактичним власником є почесний президент Богуслаєв (хоча формально йому належать лише 14,99 % акцій), який контролює ПАТ через низку офшорних компаній, зареєстрованих, зокрема, на Вірґінських островах і в Панамі. Особисті статки п. Богуслаєва в різні роки оцінювали в межах 350-500 млн USD.

До теми
Із 1 жовтня США підвищують мита на китайські товари об’ємом 250 млрд USD на 30 % замість 25 %, як було заплановано раніше, заявив Дональд Трамп у своєму Twitter. Також він повідомив, що з 1 вересня мита на товари з КНР обсягом 300 млрд USD збільшать на 15 % замість 10 %. Раніше Пекін анонсував запровадження додаткових відповідних мит у розмірі 5 % і 10 % на американський імпорт в обсязі 75 млрд USD. Вони набудуть чинності приблизно в ті ж терміни, що і нові санкції США, — 1 вересня і 15 грудня. Також президент Трамп закликав американських виробників повернути виробництво своєї продукції з КНР назад до США. «Наша країна нерозумно втрачала трильйони доларів через Китай упродовж багатьох років. Вони крали нашу інтелектуальну власність, яка коштувала мільярди доларів щороку, і вони хочуть продовжувати робити це. Але я не дозволю цьому статися», — написав американський лідер у своєму Twitter. Торговельне протистояння двох найбільших економік світу розпочалося 2018 року. Дональд Трамп ще в ході передвиборної кампанії 2016-го обіцяв домогтися справедливої торгівлі з КНР. Головною зброєю Вашинґтон вибрав торгові мита. На думку глави Білого дому, США мають перевагу в імпорті і не можуть програти. 2018-го Китай імпортував із США товарів на суму близько 180 млрд USD, що менше, ніж обсяг американських санкцій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply