Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 22, 2022

Справа «ПриватБанку» — перший серйозний іспит для президента

Автор:

|

Травень 22, 2019

|

Рубрика:

Справа «ПриватБанку» — перший серйозний іспит для президента

Ігор Коломойський

Володимир Зеленський офіційно вступив на посаду Президента України. І доки всі обговорюють його виступ під час інавгурації та заяву про намір розпустити теперішню Верховну Раду України (ВРУ), за лаштунками залишилася справа «ПриватБанку» (ПБ), яка може стати лакмусовим папірцем щирості намірів нового глави держави продовжити курс на реформи й обмеження впливу олігархів.

Проблемна націоналізація
Нагадаємо, що 18 грудня 2016 року Кабінет Міністрів України (КМУ), керуючись рекомендаціями Ради національної безпеки й оборони (РНБО), прийняв рішення націоналізувати найбільшу в державі приватну фінансову установу, яка належала Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. Перед тим майже рік експерти Національного банку України (НБУ) били на сполох, заявляючи, що дані, які найбільший в державі банк показував у своїй звітності, часто були «фінансовою творчістю». «Приватівці» гордо демонстрували статистику, згідно з якою частка інсайдерських кредитів становила не більше 10 %, натомість експерти називали зовсім інші числа — 80-90 % позик були надані компаніям з групи «Приват» чи пов’язаним із нею. Більше того, кредити часто видавали під сумнівні застави. Фактично, йшлося про вимивання коштів зі статутного капіталу ПБ. Перед націоналізацією ПБ із нього встигли вивести 110 млрд грн на рахунки фіктивних фірм. У другій половині 2016-го ПБ провів термінову реструктуризацію кредитного портфеля: заборгованість 170 попередніх позичальників була перекладена більш ніж на 30 нових, які стали винні банку ті самі 110 млрд грн.
Урешті-решт ситуація набула загрозливого характеру. За словами Валерії Гонтарєвої, тодішньої голови НБУ, дірка в капіталі ПБ становила 148 млрд грн. У повітрі запахло банкрутством. Якщо взяти до уваги, що клієнтами ПБ були приблизно половина дорослого населення України та понад 50 % усіх юридичних осіб, такий сценарій означав би соціальну катастрофу. Саме тому РНБО й рекомендувала уряду забрати ПБ у стовідсоткову державну власність.
Майже півтора року Ігор Коломойський робив вигляд, ніби все гаразд. Аж у червні 2017 року до Окружного адміністративного суду Києва подали позов із вимогою визнати націоналізацію ПБ незаконною. 18 квітня 2019-го суд став на бік позивача. «Окружний адмінсуд Києва вважає, що під час націоналізації фінустанови на її власників чинили політичний тиск, нестачу капіталу не підтверджує друга експертиза, а націоналізація банку насправді є конфіскацією акцій у приватної особи», — повідомляє LIGA.net. Натомість юристи НБУ вважають, що адмінсуд узяв на себе повноваження трактувати правила роботи банківської системи, зокрема, «по-своєму визначив рівень кредитного ризику в ПБ, хоча у суддів такої експертизи немає». Апеляцію у справі про законність націоналізації ПБ призначили на 13 червня ц.р.
А на початку травня стало відомо, що п. Коломойський подав ще п’ять нових позовів до НБУ та тепер уже державного ПБ, в яких оскаржує п’ять кредитних договорів і свою поруку за них. Господарський суд Києва ухвалив рішення об’єднати всі п’ять проваджень в одне.
Сам олігарх публічно заявив, що йому не потрібний сам банк, зате потрібні 2 млрд USD компенсації за капітал, який там був під час націоналізації. Майже відразу про доцільність «компенсації» в 2 млрд USD заявила в інтерв’ю проекту Bihus.Info і Вікторія Страхова, котра відповідає за банківську діяльність у команді нового президента України. Вона зазначила, що під час націоналізації Ігор Коломойський визнавав кредити пов’язаним з ним компаніям на близько 60 млрд грн. «Він просить 2 млрд USD. Але ми щось забуваємо, що кредити певним компаніям своїм він усе ж давав і не всі з них погашають. Щось обслуговується, але більшою частиною ні. Чому б не зробити взаємозалік? Якщо йому винні — зарахуйте. І, можливо, трошки ще Ігор Валерійович буде винен ПБ», — заявила п. Страхова, наголосивши, що наразі це її власна точка зору.

Повернення ПБ минулим власникам стане катастрофою
Тісні зв’язки п. Коломойського та нового Президента не є таємницею, тож експерти наголошують: подальша доля ПБ стане одних із перших серйозних тестів для Володимира Зеленського. Канадська газета Ottawa Citizen опублікувала статтю про п’ять речей, за якими треба стежити у президентстві Зеленського. «Важливо також наглядати за тим, як він буде взаємодіяти з олігархами, зокрема, Ігорем Коломойським», — пише видання.
«Володимирові Зеленському варто усунути свого правника і політичного радника Андрія Богдана від будь-якого процесу ухвалення рішень стосовно ПБ», — пише Василь Калимон, почесний професор Університету Західного Онтаріо у статті для американського аналітичного центру Atlantic Council. У тривожному, на його думку, інтерв’ю Андрій Богдан заявив, що продовжує виступати адвокатом п. Коломойського у справі щодо націоналізації ПБ. Це, своєю чергою, становитиме серйозну загрозу для програми реформ президента, переконаний експерт. За цих обставин позиція нового глави держави має бути однозначною — відсторонити п. Богдана від ухвалення рішень. «Будь-яка подальша його роль у цьому питанні містила б ясний і очевидний конфлікт інтересів, — пояснює п. Калимон. — У такому випадку це буде сигналом про просування інтересів олігархів через політичний вплив, і всі обіцянки приборкати олігархів виявляться марними, а центральна обіцянка Зеленського — подолати корупцію — лицемірною. Населення швидко втратить довіру до новообраного президента.
Повернення ПБ минулим власникам стане катастрофою для української економіки, а заяви Ігоря Коломойського на адресу екс-голови НБУ Гонтарєвої є погрозами. Такі думки пролунали і під час телевізійної дискусії, організованої Українською службою «Голосу Америки».
За словами Ендрю Мака, керівника вашинґтонського представництва юридичної компанії Asters USA, ставки для ПБ зараз надзвичайно високі: «2016 року там була дірка у 5,5 млрд USD, а наприкінці 2018-го — прибуток у 400 млн USD». І це, вражає він, є однією з небагатьох історій успіху України за останні роки та спільним досягненням українського уряду, Міжнародного валютного фонду (МВФ) і Заходу загалом. «Отже, це — перший тест для нового президента. Чи захистить він у цьому випадку державні інтереси? Очевидно, не таємниця, що новий президент мав взаємини з колишнім власником ПБ. Чи буде новий президент лідером іншого типу? Якщо знову будуть інсайдерські угоди і не буде відмежування, гадаю, не матиме значення, які закони прийматимуть. Їх усе одно не виконуватимуть», — зазначив фахівець.
Відповідаючи на запитання щодо намірів Коломойського оскаржити націоналізацію ПБ, Андерс Oслунд, старший науковий співробітник Атлантичної ради відповів, що цього робити не можна в жодному разі. «Про що тут балакати? Він узяв із банку 5,5 млрд USD. Найкращим способом пограбувати банк є володіти банком. Коломойського і Боголюбова звинувачують у тому, що вони самі собі видали 97 % кредитів. Ці кредити перевели у принаймні 50 офшорних компаній на Кіпрі, а потім і далі… Після того, як Коломойський украв гроші, він тепер ще раз хоче їх вкрасти в українського народу».
Ірина Паліашвілі, голова юридичного комітету Американсько-української ділової ради та керуючий партнер Української юридичної групи, вказала на наслідки для української економіки у разі задоволення судами вимог колишніх власників ПБ. «Це створить ефект доміно для всієї української економіки. Це стане кінцем української економіки, оскільки МВФ відкличе свою підтримку. Це буде величезним ударом по верховенству права. З країни вийдуть навіть ті інвестори, що є. Це буде справжньою катастрофою», — заявила вона.
Також експерта обурили слова Коломойського в інтерв’ю Bihus.Info про те, що він готовий, у разі потреби, привести з Лондона до Києва Валерію Гонтарєву «приватним порядком». «Це шокуюча заява, адже ми розмовляємо про верховенство права, про усунення вибіркового правосуддя, про усунення приватних мотивів у державній політиці, а тут ви чітко бачите вибіркове правосуддя. Ви бачите насправді погрози колишньому державному посадовцю. І це злочин за українським Кримінальним кодексом. Гадаю, що Коломойський опосередковано дискредитує Зеленського. І знаю, що в команді Зеленського ж багато юристів нового покоління. На мою думку, від них очікують, що вони будуть дистанціюватися від такого штибу заяв і зміцнять верховенство права», — впевнена п. Паліашвілі.
Але як воно вийде насправді, зараз не може спрогнозувати ніхто. Володимир Зеленський уже відзначився несподіваними і доволі суперечливими рішеннями та заявами, тож шоу, цього разу політичне, триватиме.

Ігор Берчак

До теми
Заява нового Президента про розпуск ВРУ і пропозиція чинному уряду подати у відставку додасть нервозності на валютному ринку, але різкого обвалу курсу національної валюти на цьому етапі не буде. Таку думку висловив у коментарі УНІАН Михайло Ребрик, старший аналітик «Райффайзен Банку Аваль». Він пояснив, що можливий розпуск ВРУ обговорюється вже давно, тому ці ризики у багато чому закладені в поведінку ринку. «Але нервозності це додасть: нерезиденти стануть стриманішими, припливи валюти знизяться, відповідно, тиск на курс посилиться. Певна девальвація відбудеться, якщо оголосять відтермінування траншу МВФ. Крім того, як зазначив п. Ребрик, ситуація на валютному ринку може погіршитися під впливом рішень судів про скасування націоналізації ПБ і відновлення спроб кадрових змін у НБУ. «Ми очікуємо, що курс залишиться в коридорі ретроспективних котирувань 2017-2018 рр. — 25,5-28,5 грн/USD», — прогнозує експерт. За його словами, при позитивному сценарії USD навряд чи буде дорожчим за 26 грн, і фундаментального тиску на курс наразі немає, але він може посилитися ближче до осені. Національна валюта України з початку травня зміцнилася на 0,5 % — до 26,37 грн/USD за офіційним курсом НБУ на 20 травня.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply