Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Спецмита на малолітражки вдарили по автопрому

Автор:

|

Червень 13, 2013

|

Рубрика:

Спецмита на малолітражки вдарили по автопрому

Через півтора місяця після запровадження спецмит на імпортні малолітражні автомобілі експерти підбивають невтішні підсумки. Автоімпортери оголосили уряду бойкот, відмовляючись від нових поставок. Потерпає економіка та споживачі. 

Задля захисту вітчизняного автопрому в Україні з 14 квітня ц. р. було введено спецмита на бензинові малолітражки. Із березня до середини квітня, поки спецмита не набули чинності, в Україну було завезено на 300 % більше нових автомобілів з об’ємом двигуна від 1 до 2,2 л, ніж зазвичай. Такі дані наводить Всеукраїнська асоціація автоімпортерів і дилерів. А вже в травні обсяги поставок «наблизилися до нуля», каже Олег Назаренко, голова асоціації. Такий бойкот автодилери оголосили на знак незгоди з рішенням Міжвідомчої комісії з питань зовнішньої торгівлі про введення на три роки спецмит розміром від 6,5 до 13 %. «Ми хочемо захистити інтереси імпортерів і покупців. Якщо врахувати інші податки, то вартість автомобілів підскочить приблизно на 8-15,5 %. Це – суттєво, якщо взяти до уваги середню ціну такого авто — 19,7 тис. USD», — зауважив п. Назаренко.

Крайній, як завжди, – покупець?
Поки що ціни на малолітражки в українських автосалонах зросли лише на 3-5 %. Олег Омельницький, директор компанії «Автоконсалтинг», пояснив це тим, що на ринку нині одночасно присутні автомобілі з цінами «до і після» введення спецмит: «Салони ще не розпродали своїх «квітневих запасів» і, якщо продаватимуть щойно ввезені за новими цінами, їх ніхто не купуватиме».
За словами п. Омельницького, реальні ціни — а це приблизно на 1,5-3 тис. USD дорожче, ніж до запровадження спецмит, — українці побачать уже всередині літа. Обидва експерти не відкидають можливості, що попит на малолітражки може суттєво впасти й імпортерам доведеться переорієнтовувати свій бізнес на дизельні автомобілі або машини з об’ємом двигунів, на які спецмита не поширюються.
Падіння обсягів імпорту, за підрахунками Німецької групи радників при уряді України, може становити від 5 до 10 %. У своєму звіті, оприлюдненому у квітні, експерти роблять невтішний висновок: з огляду на те, що імпорт малолітражок становить 60 % від усього автомобільного імпорту в Україні, це буде доволі відчутно для економіки країни. У Всеукраїнській асоціації автоімпортерів і дилерів сподіваються, що урядовці дослухаються до них, коли проаналізують бюджетну статистику. «Надходження від імпорту малолітражок раніше посідали третє місце після імпорту нафти й газу. Із кожного авто до введення спецмит до держбюджету перераховували від 5 тис. до 6 тис. USD. У квітні ц. р., приміром, надійшло загалом 120 млн USD. Але з новими митами такого «врожаю» вже не буде», — стверджує Олег Назаренко.

Реанімація чи агонія?
Спецмита на малолітражки в українському уряді називають «тимчасовими заходами», які спрямовані на захист вітчизняного виробника й на «реанімацію» українського автомобілебудування. За даними Асоціації «Укравтопром», останніми роками вітчизняні автозаводи втратили більш ніж 30 % внутрішнього ринку й зараз працюють лише на п’яту частину виробничих потужностей. Позитивних змін для галузі в «Укравтопромі» очікують уже в другій половині цього року, повідомила Анастасія Кара, прес-секретар асоціації.
Утім, на думку економіста Володимира Соболєва, збільшення обсягів виробництва за рахунок обмеження імпорту не допоможе автомобілям made in Ukraine стати кращими за іномарки. «Автовиробники, як і всі інші вітчизняні виробники, потерпають від низької продуктивності праці, зависокої енергоємності виробництва, «відкатів» і тіньового імпорту», — із такими чинниками, на думку п. Соболєва, слід боротися насамперед.
Рішення про запровадження спецмит на малолітражки викликало чимало критики з боку СОТ. Як повідомляє Німецька група радників при уряді Україні, невдовзі в Києві мають розпочатися консультації, на яких Україна мусить переконати експортерів із Європейського Союзу, Японії, Росії, Кореї, Туреччини, США в тому, що вона не порушує правил Світової організації торгівлі (СОТ). Якщо аргументи української сторони їх не задовольнять, то Київ має запропонувати своїм партнерам адекватні компенсації. І не виключено, що захищати автопром доведеться за рахунок інших вітчизняних виробників або ж скасувавши спецмита. Інакше СОТ може застосувати проти України свої санкції.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply