Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Шведи заощадили Україні 47 мільярдів

Автор:

|

Червень 08, 2017

|

Рубрика:

Шведи заощадили Україні 47 мільярдів

Стокгольмський міжнародний арбітраж скасував кабальні вимоги «Газпрому». Однак експерти закликають зі святкуванням перемоги зачекати.

We are the champions
Андрій Коболєв, голова правління «Нафтогазу України», запевнив, що 31 травня отримав першу ухвалу міжнародного арбітражного інституту торгової палати Стокгольма (Швеція) щодо зустрічних позовів цієї компанії та російського державного концерну «Газпром» стосовно укладеного між ними 2009 року в присутності тодішніх прем’єрів Юлії Тимошенко та Путіна контракту. За його умовами, «Нафтогаз» мав закуповувати щороку не менше 52 млрд куб. м газу, однак фактичні обсяги палива, які він брав відтоді, виявилися набагато нижчими.
Тому 2014-го «Газпром» зажадав у позові від «Нафтогазу» 34,5 млрд USD за непоставлене паливо та 2,2 млрд USD виставленої ним суперечливої ціни за нього в четвертому кварталі 2013-го й другому 2014 року. «Нафтогаз» відповів того ж дня зустрічним позовом, вимагаючи переглянути вартість паливу та відшкодувати переплачені 18 млрд USD плюс відсотки за паливо, яке придбав з 20 травня 2011-го до жовтня 2015 року.
Бо, за укладеним 2009-го контрактом, ціна на газ була прив’язана тоді до вартості нафти, яка до падіння цін на енергоносії значно перевищувала вартість блакитного палива на євроринку. Саме цю різницю між ціною, яку платив «Нафтогаз», і ціною для покупців у Європі, він вимагав відшкодувати. Ще й зажадав скасувати заборону на реекспорт надлишків газу в треті країни, прописану в контракті з «Газпромом».
За словами п. Коболєва, котрий супроводив повідомлення у Facebook про стокгольмську ухвалу посиланням на пісню We Are The Champions рок-гурту Queen, по-перше, арбітраж погодився з вимогою «Нафтогазу» переглянути ціни на російське паливо з урахуванням ринкових умов. По-друге, відхилив вимогу «Газпрому» щороку купувати у нього 52 млрд куб. м палива або оплачувати його вартість, навіть не вибираючи весь об’єм. А по-третє — скасовував заборону на реекспорт газу українським холдингом.
Тому керівник «Нафтогазу» вважає, що ціна на російський газ буде для українського холдингу нижчою за ту, яку він платить європейським компаніям. Бо після рішення арбітражу формулу розрахунку ціни блакитного палива переглянуть. «Нам вдалося переглянути ціну з 2014 року — це означає, що за весь обсяг газу, який «Нафтогаз» купував у «Газпрому» з цього періоду часу, «Газпром» повинен буде нам компенсувати певну суму. Остаточні розрахунки компенсацій в обидві сторони займуть, за моїми оцінками, приблизно два-три місяці», — запевнив він. Чиновник також зауважив, що в разі відмови «Газпрому» виконувати рішення арбітражу цей концерн «має багато активів за кордоном, на які можна накладати арешт, з ним можна боротися в інших судах».
Тімоті Еш, стратег британської компанії Bluebay Asset Management, також вважає, що суд може зобов’язати російський концерн виплатити «Нафтогазу» суттєву компенсацію, максимальна сума якої за двома позовами може сягнути 35 млрд USD. «Не можу собі уявити, щоб «Газпром» як міжнародна компанія її не заплатив», — додав він.

«Короткотермінове володіння»?
Натомість Сергій Коваль, заступник начальника юридичного департаменту «Газпрому», заявив, що стокгольмська ухвала є «проміжною» стадією арбітражного процесу, «не містить конкретних цифр і присвячена вирішенню принципових юридичних питань», бо «арбітраж може винести остаточне рішення не раніше кінця червня». А Олексій Міллер, керівник «Газпрому», стверджує: «Немає рішення арбітражу. Нічого не знаю про те, про що заявляє «Нафтогаз». Коли буде остаточне рішення, тоді можна буде коментувати. Остаточне рішення буде не раніше кінця червня».
Своєю чергою, Олександр Медведєв, заступник голови правління «Газпрому», запевнив, що ще не бачив рішення Стокгольмського арбітражу. «700 сторінок не встиг прочитати, — бідкався він. — Київ радіє перемозі? Яка перемога? Якщо в футболі гол не забили, а двічі торкнулися м’яча — це що? Також перемога? У футболі перемогу приносять забиті голи, а не короткотермінове володіння м’ячем».
А 2 червня він заявив про ухвалу арбітражу: «Та повно там райдужних моментів». Але додав, що «зараз документи вивчають юристи». Тобто визнав, що ще до їхнього висновку дізнався про якийсь позитив, котрий, утім, не конкретизував.
Однак керівник «Нафтогазу» ще 4 квітня повідомляв, що в «Газпромі» вже обговорювали варіанти можливого програшу в Стокгольмі. Коболев поінформував тоді: «Газпром» публічно обговорює це питання. Спостерігаю в публічному домені певну зміну риторики в напрямку того, що можуть бути і варіанти програшу, і різні варіанти».
Тим часом Павло Петренко, міністр юстиції України, не сумнівається, що, за його словами, «скасовано кабальну вимогу «Газпрому» щодо принципу «бери або плати». А росіянам порадив: «Читайте матчастину — у резолютивній частині все дуже чітко написано: ви програли, ваша брехня і ваш тиск скінчився».
Петро Порошенко і собі відреагував на ухвалу арбітражу бравурно. «Рішення трибуналу надає право «Нафтогазу» вимагати зниження ціни на газ по контракту з «Газпромом» відповідно до умов ринку, — заявив він. — Таким чином, вартість газу буде визначатися не Кремлем, а виключно прозорим і вільним ринком. Це — важливий крок на шляху до енергетичної безпеки. Москва вперше втрачає можливість використовувати газ як зброю політичного тиску та шантажу».
Своєю чергою, прем’єр-міністр Гройсман заспокоїв: «Фактично, ми були перед загрозою того, що контракт, підписаний за часів уряду Юлії Тимошенко, міг мати катастрофічні наслідки для України. Якщо б, не дай Боже, вимога «Газпрому» була б задоволена, збитки від зрадницької позиції тодішнього керівництва держави склали б більше 45 млрд USD!».

«Попереду — багато роботи»
Однак Юрій Вітренко, головний комерційний директор групи «Нафтогаз», застеріг: «Попереду — ще багато роботи. Деталі публікуватимемо після остаточного затвердження всіх розрахунків арбітражним трибуналом. Зараз можемо сказати, що трибунал повністю задовольнив найважливішу нашу вимогу (таким чином не задовольнивши основну вимогу «Газпрому»), а також повністю або частково (так, на жаль, але всьому є пояснення) задовольнив інші принципові вимоги з нашого боку».
А Володимир Демчишин, член наглядової ради «Нафтогазу» та екс-міністр енергетики та вугільної промисловості України, вважає, що ухвалу арбітражу рано оголошувати перемогою. «Наприклад, за ціною газу арбітраж визначив, що вона має бути на рівні хабу. Але незрозуміло, якого — «Баумгартен», NCG або іншого? Ми очікували, що ціна буде на рівні «хаб мінус транспорт», але арбітри дали просто «хаб». Поки що немає чіткого розуміння й з питання того, чи доведеться «Нафтогазу» проводити виплату «Газпрому» і в якому обсязі», конкретизував він.
Але водночас п. Демчишин запевнив: «За останні два дні вартість акцій «Газпрому» впала більше, ніж на 7 % — це більше, ніж 3 млрд. USD втрат у капіталізації, і ринок у принципі, мабуть, оцінює це рішення таким чином». «Рішення Стокгольмського арбітражу в частині поставок об’ємів газу, транзиту газу — остаточне. Чому йде мова про проміжний результат? Тому що, по-перше, мають бути проведені розрахунки… А друга частина — ми ж пам’ятаємо, що є ще другий позов по ставці транзиту», — пояснив він.
Водночас Карел Хірман, радник прем’єр-міністра Словаччини, коментував: «Перша інформація про результати Стокгольмського арбітражу «Нафтогазу» та «Газпрому» за контрактом на постачання газу дає привід для помірного оптимізму. Але, як ми знаємо, диявол ховається в деталях. І поки ми не знаємо всіх або хоча б ключових деталей цього рішення, розписаного на сотні сторінок, то не можемо цілком упевнено говорити, які фінансові наслідки спричинить це рішення для «Нафтогазу».
Утім, Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика», вже дізнався про такий наслідок: «Якщо реально рішення Стокгольмського арбітражу веде до зменшення ціни на газ, то можна ставити питання про зменшення ціни на газ для кінцевого споживача. Але всі мої намагання поставити так питання до тих, хто приймає рішення, наштовхалися на категоричні заперечення. Україна, мовляв, виграла, а кінцевий споживач — ні».
А от Сергій Руденко, оглядач Deutsche Welle, зауважив: «2011 року Юлія Тимошенко була засуджена на сім років. Їй, серед іншого, ставили в провину і підписання цього газового контракту. 2014-го, після трьох років в колонії, екс-прем’єра виправдали. Тепер виходить, що газовий контракт 2009 року, який візували Путін і п. Тимошенко, справді завдав значної шкоди економічним інтересам України. Чи означає це, що п. Тимошенко все ж законно опинилася у в’язниці?».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply