Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Шкоду, завдану екології, відчуватимуть два покоління

Автор:

|

Серпень 17, 2022

|

Рубрика:

Шкоду, завдану екології, відчуватимуть два покоління
На сході України може статися екологічна катастрофа

З початку повномасштабної війни задокументували неймовірні збитки, завдані екології внаслідок воєнних дій. Цю шкоду попередньо оцінили у 204 млрд грн. «З початком повномасштабного вторгнення РФ порядок денний міністерства довелося кардинально змінити, а екологічну політику формувати в нових воєнних реаліях», — зазначає Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.
Разом із Держекоінспекцією його відомство цілодобово документує злочини окупантів проти української природи. Від початку війни зафіксовано вже більше 2 тис. таких фактів. Розробили десять нових методик обрахунку шкоди, завданої довкіллю. Готують позови проти країни-аґресорки до міжнародних судів.
Злочини проти природи страшні тим, що мають сумні наслідки на майбутнє. Особливо, коли мова йде про хімічне забруднення ґрунтів і вод, руйнування екосистем і зменшення біорізноманіття. В Україні зараз фіксують усі ці види екоциду.
Прикладом того, скільки часу дають про себе знати воєнні злочини проти екології, може бути бельгійське містечко Іпр. Це був ключовий пункт Західного фронту Першої світової війни. Через майже 100 років, 2011-го, вчені провели там дослідження ґрунтів і встановили, що вміст важких металів усе ще перевищує норму.
За даними ООН, тепер Україна є однією з найбільш замінованих держав світу. За попередньою оцінкою, більше 80 тис. кв. км її території потребують очищення від мін і вибухонебезпечних залишків. Крім того, як зазначають захисники довкілля українсько-чеського проєкту «Чисте повітря для України», забруднені і ґрунт, і повітря, і вода. Це забруднення може переміщуватися до сусідніх країн. Ще одне лихо — витоки шкідливих речовин, які знищують цілі екосистеми. А супутникові світлини ООН фіксують значне збільшення кількості пожеж у природних заповідниках, на заповідних територіях і в лісистих районах.
Зараз можна лише в загальному оцінити те, що відбулося. «Інформацію отримуємо у відкритому доступі про найбільш кричущі злочини. Напевно, першим з таких випадків є атака на «Укриття» Чорнобильської АЕС. Можемо констатувати, що безпека цього об’єкту була поставлена під серйозну загрозу. На щастя, не відбулося його розгерметизації, але потенційно така небезпека існувала. Й якщо прямої шкоди довкіллю завдано не було, то вся система безпеки ЧАЕС постраждала. Й Україна змушена буде витрачати мільйони доларів на те, щоб відновити ту систему безпеки, яку створювали, починаючи з 1986 року», — каже Анатолій Павелко, еколог правозахисної громадської організації «Екологія. Право. Людина».
Він також зазначає, що Україна зазнала значних втрат від окупантів через несанкціоноване використання природних ресурсів. До прикладу, води. Після захоплення значної частини Каховського водосховища, а також Каховської гідроедлектростанції, загарбники пустили воду на тимчасово окуповану територію Криму. Тобто, крадуть воду, а заодно й електроенергію, щоб помпувати її.
Крім того, прямої шкоди екології завдали в Маріуполі. Адже у місті зруйновані заводи, на яких використовували різні речовини, які є типовими забруднювачами довкілля. Зруйновані шламонакопичувачі, сховища і склади різних отруйних речовин. І всі хімікати та речовини потрапили в довкілля. А, приміром, у Сіверодонецьку люди відчували викиди нібито азотної кислоти. Але чи була то саме ця речовина, наразі у зоні бойових дій оцінити неможливо, бо цивільні фахівці не мають змоги туди потрапити.
За різними оцінками, окупанти спричинили в Україні близько 5 тис. лісових пожеж. Скільки саме лісу згоріло? Які саме екосистеми і скільки років будуть відновлюватися? Запитання риторичні. Адже деякі ліси на сході та півдні, тобто на межі свого ареалу в умовах високих температур, відновлюються дуже повільно.
Що стосується клімату, зокрема, процесу глобального потепління, то воно може дещо пришвидшитися. Адже окупанти руйнують усе, в т. ч. сховища, де зберігалися парникові гази, які використовують у сільгоспвиробництві, для обробки сільгосппродукції як холодоаґенти. Скільки таких цистерн зруйнували, не знає ніхто. Від горіння нафтопродуктів на зруйнованих нафтобазах і нафтопереробних підприємствах теж додається викидів парникових газів. А, з іншого боку, багато населених пунктів зараз позбавлені газопостачання, скорочується постачання блакитного палива з РФ до Європи. Це мало б призвести до зменшення парникових газів. Але якщо альтернативою буде, наприклад, вугілля, то, навпаки, викидів стане ще більше.
«Оцінити збитки, завдані окупантами, і наслідки від тих збитків, можна буде лише після війни. Зараз важливо кожен злочин проти природи, за можливості, фіксувати. Але можна припустити, що, мінімум два покоління українців у тій чи іншій мірі відчуватимуть шкоду, завдану нашій природі бойовими діями. Хтось відчує це на власному здоров’ї, але, швидше за все, за кілька років. Це можуть бути різні захворювання, у т. ч. онкологічні. Все залежить від того, наскільки близько людина перебувала від впливу зруйнованих небезпечних об’єктів чи пошкоджених екосистем та інших чинників», — резюмує п. Павелко.
Як повідомляв «Міст», стан екології моніторитимуть через супутники.

Галина Гірак, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online