Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Що таке е-квиток і як це працюватиме в Україні

Автор:

|

Січень 26, 2017

|

Рубрика:

Що таке е-квиток і як це працюватиме в Україні

Верховна Рада України (ВРУ) 17 січня ц. р. ухвалила закон, яким дозволила принципово новий вид оплати за проїзд у громадському транспорті — електронний квиток. Тим часом у Львові вже підписали угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) й уже працюють над впровадженням е-квитка.

Що ухвалила ВРУ?
Закон, ухвалений українським парламентом, по суті містить перелік змін до інших нормативних документів. Завдяки цим змінам в українське законодавство вводиться саме поняття електронного квитка. До цього в різних містах України, зокрема у Львові, робили ті чи інші кроки до впровадження е-квитка, проте запрацювати повноцінно він не міг через елементарну відсутність законодавчої бази.
Цим законом ВРУ дозволила місцевим радам впроваджувати е-квиток та встановлювати правила користування громадським транспортом. Крім цього, закон передбачає, що пільговики зможуть замість пільгового посвідчення використовувати е-квиток, та підвищує штрафи за несплату за проїзд до 30-кратної вартості квитка (зараз 20-кратна).

Що дозволяє е-квиток?
Запровадження електронної оплати за проїзд дозволить створити так званий єдиний квиток для всіх видів громадського транспорту — автобусів, трамваїв, тролейбусів. Е-квиток дасть змогу відмежувати водіїв від «чорної» готівки, а це, своєю чергою, покращить їхню роботу, оскільки водій керуватиме автобусом, а не збиратиме гроші з пасажирів.
Е-квиток нарешті дозволить вести чіткий облік пасажирів, зокрема і пільговиків. Облік допоможе краще спланувати маршрути та випуск на них транспорту.

Що роблять у Львові?
У Львові про впровадження е-квитка говорять ще з 2011 року, коли був оголошений перший конкурс на цей проект, однак тоді депутати Львівської міської ради заблокували голосування за відповідну ухвалу. Після того був ще один невдалий конкурс. І лише в листопаді 2016-го Олег Береза, директор «Львівавтодору», та Шевкі Аджунер, директор представництва ЄБРР в Україні, підписали угоду щодо кредитного фінансування проекту з впровадження електронного квитка у громадському транспорті Львова.
Згідно з угодою, ЄБРР надасть Львову 10 млн EUR кредиту на закупівлю, встановлення й експлуатацію необхідного обладнання й електронних карток. Як розповів Сергій Журбенко, керівник відділу впровадження електронного квитка «Львівавтодору», зараз ця установа спільно з ЄБРР обирають компанію-консультанта. Навесні планують оголосити тендер на визначення підрядника, який займатиметься впровадженням е-квитка. Встановлювати обладнання у громадському транспорті розпочнуть на початку 2018 року.

Як працюватиме е-квиток?
В усіх видах громадського транспорту будуть встановлені валідатори, через які пасажири платитимуть за проїзд. При цьому впродовж визначеного часу пасажири зможуть безкоштовно пересідати з одного автобуса чи трамвая на інший. Планується, що на це відведуть 60-70 хвилин.
Основним способом оплати стане електронна платіжна картка (типу MIFARE+). Також разово оплатити за проїзд можна буде банківськими картками та за допомогою додатку для смартфонів (такий спосіб оплати, до речі, уже працює на львівському трамвайному маршруті № 8).
У Львові планують запровадити різні види квитків — разовий квиток, короткотерміновий абонемент (1, 2, 3, 5 днів) і довготерміновий абонемент (1, 6 або 12 місяців), а також пільгові квитки. При цьому чим на довший термін пасажир купуватиме абонемент, тим дешевшою йому вартуватиме разова поїздка.
Електронні картки продаватимуть у супермаркетах, кіосках, поштових відділеннях. Поповнити картки пасажири зможуть там же, а також через Інтернет і в платіжних терміналах. Планується, що оплату за проїзд збиратиме комунальне підприємство «Львівавтодор». Після цього перевізникам платитимуть за кілометраж, а не за кількість перевезених пасажирів.
Варто зауважити, що всі вказані параметри впровадження е-квитка у Львові є попередніми. Остаточно їх затвердять навесні або влітку ц. р. — після того, як до проекту долучиться компанія-консультант.

Ірина Рєвунова, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply