Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 26, 2021

Що думають українські експерти про “План Маршалла”?

Автор:

|

Березень 02, 2016

|

Рубрика:

Що думають українські експерти про “План Маршалла”?

i

Як вже повідомляв тижневик МІСТ-online, Німеччина готує ґрунтовний план, що має відновити економіку України. Про це заявив депутат німецького парламенту Карл-Георг Вельман: “Ми працюємо над новою стратегією для стабілізації і розвитку України. Це ідея “плану Маршалла” для відновлення економіки, управління, судової системи”. Чи допоможе європейський економічний рецепт Україні, розказали експерти.

Нагадаємо, “план Маршалла” — це програма, розроблена Держсекретарем США Джорджем Маршаллом, з допомогою якої була відновлена економіка Європи після Другої світової. Суть програми полягала у видачі країнам Європи кредитної допомоги у розмірі $13 млрд з низькою процентною ставкою. Ці гроші заборонялося витрачати на “латання дірок” у бюджетах — тільки на розвиток реального сектора економіки. У результаті задоволеними залишилися всі: Європа змогла відновити виробництво, а США придбали сильного економічного партнера.

“План Маршалла” для України, як повторення аналогічного алгоритму для післявоєнної Європи, може дати схожий економічний ефект, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. Ось тільки гострої необхідності допомагати Україні так, як допомагали свого часу Європі, ні в кого немає. “Тут все залежить від масштабів кредитування і наявності щирого бажання європейських політиків розвивати Україну, — говорить Новак. — Набагато більше зараз про економічний добробут нашої країни турбуються США і Канада, але не ЄС: їх політики вважають, що розвинена Україна — це серйозний конкурент, адже українська економіка в перспективі може увійти до п’ятірки найсильніших економік ЄС. Вирощувати такого конкурента ніхто не хоче”.

Глава Украналітцентру Олександр Охріменко додає: масштаби фінансової допомоги від ЄС зараз зовсім невеликі. “На сьогоднішній момент ЄС обіцяв Україні 500 млн євро, а реально дав 60 млн. Не думаю, що ЄС здатний виділити зі свого бюджету Україні якісь суттєві гроші, адже у нього багато своїх проблем. Пояснити платникам податків, що з них буде стягуватися більше податків для допомоги Україні, навряд чи вийде”, — резюмував аналітик.

Насправді, нагадують експерти, в Україні давно діє аналог “плану Маршалла” — кредитна лінія МВФ. “По суті, лінія МВФ, відкрита на кілька років, яка передбачає надання більше $17 млрд позики — це і є наш “план Маршалла”. Україна в будь-якому випадку буде дотримуватися його політики. Але якісь інші кредитні лінії в такому ж масштабі, я думаю, нам не відкриють”,- вважає політолог Андрій Бузаров.

Його колега Вадим Карасьов додає, що “план Маршалла” — це всього лише реакція ЄС на критику в свою адресу: “Багато хто критикує Європу, за те що реальної допомоги від неї немає. Мені здається, такі заяви — це спроба заповнити вакуум європейських ідей щодо України, а не реальна дорожня карта дій”.

About Author

news-online

Comments are closed.

Leave A Reply