Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Що буде з українським зерном?

Автор:

|

Липень 29, 2022

|

Рубрика:

Що буде з українським зерном?

Російська Федерація (РФ) блокує вивіз зерна морем, через що Україна не отримує грошей, а країни Африки ризикують опинитися на порозі голоду. Україна веде перемовини з Турецькою Республікою (ТР) й Організацією Об’єднаних Націй (ООН) щодо експорту зерна. Але найефективніше експорт забезпечують Збройні сили України (ЗСУ), вигнавши окупантів із острова Зміїний.

Активізація через Румунію
На вході до румунського каналу Суліна нещодавно утворився корок із кораблів, які вивозили українське зерно через румунські термінали. 16 із них вже пройшли гирлом Швидке. Як розповів Юрій Васьков, заступник міністра інфраструктури України, зараз пропускна спроможність та організація роботи на Суліні дають можливість приймати лише чотири кораблі за потреби щонайменше вісім на добу.
Проте український уряд веде перемовини з румунськими колегами та представниками Європейської комісії щодо збільшення кількості проходжень через Сулінський канал. «За цих умов та наявності шляху через гирло Швидке ми очікуємо, що впродовж тижня скупчення суден на рейді буде ліквідовано, і ми зможемо наростити щомісячний експорт зернових на 500 тис. т», — прогнозує він.
Зазначимо, що судноплавство каналом Дунай-Чорне море через гирло Швидке було відновлене після визволення від окупантів українськими військовими острова Зміїний на Одещині.

Все одно мало
Водночас пропускної спроможності каналу Суліна та гирла Швидке все одно недостатньо для повноцінної заміни морських портів. У червні наявними маршрутами вдалося експортувати 2,5 млн т продукції, тоді як місячна потреба в експорті такої продукції становить 8 млн т.
Море — головний маршрут для вивезення збіжжя з України. Хоч якось компенсувати блокування росіянами морських шляхів, Україна намагається діяти через залізницю. Експорт зернових вантажів із березня по червень Укрзалізницею зріс майже вдвічі, з 416 тис. до 805 тис. т на місяць. З січня по червень ц. р. включно залізницею транспортували 9,45 тис. т зернових вантажів. Порівняно з аналогічним періодом 2021-го, показник скоротився на 1,683 млн т, або на 15,7 %. Європейські залізниці зараз хочуть збільшити свою допомогу Україні для полегшення експорту зерна, яке неможливо вивезти морем через блокаду РФ.

Перемовини
У середині липня у Стамбулі проведи перемовини щодо безпечного зернового коридору для експорту української агропродукції на світовий ринок. Участь у них узяли представники України, РФ, ТР та ООН. «Українське зерно, яке очікує у портах Стамбула, щасливо відправлять на міжнародні ринки морським шляхом», — пообіцяв Хулусі Акар, міністр оборони Туреччини після перемовин.
Та в Міністерстві закордонних справ України наполягають, що вирішення проблеми розблокування РФ експорту українського зерна має відбуватися під егідою ООН. Відтак Росія начебто погодилася на перемир’я під час транспортування вантажів із українських портів. Домовилися, що ТР за підтримки ООН здійснюватиме огляд кораблів, які беруть участь у транспортуванні, щоб не допустити контрабанди зброї.
Свою чергою, Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, повідомив, що учасники чотиристоронніх перемовин — Україна, Туреччина, РФ та ООН — дійшли суттєвої згоди з питань, пов’язаних із експортом українського зерна через порти Чорного моря. «Це був дуже суттєвий прогрес у широкій угоді. Була суттєва згода з багатьох аспектів — із питань, пов’язаних із механізмами контролю, системою координації, розмінування, багатьма конкретними, предметними питаннями. І хоча це була лише перша зустріч, прогрес був надзвичайно обнадійливий», — запевнив він.
Діяч висловив сподівання, що тепер делегації повернуться до своїх столиць і наступні кроки дозволять дійти фінальної угоди. «Ми сподіваємося, що зможемо відновити роботу дуже скоро, і сподіваємося, що зможемо мати фінальну угоду. Але як я вже сказав, нам ще треба багато доброї волі та зобов’язань усіх сторін. Вони показали їх. Я налаштований оптимістично. Але справа ще не повністю зроблена», — додав п. Гутерріш.
Також він висловив думку, що поки що немає негайної перспективи для мирної угоди між Україною та РФ. «Я не бачу негайної перспективи мирної угоди. Гадаю, в будь-якому випадку це продемонструвало, що сторони можуть мати конструктивний діалог. Це, звісно, дуже хороші новини. Але до миру треба пройти ще довгий шлях», — зазначив генсек.
Хулусі Акар заявив, що вдалося досягнути згоди про створення координаційного центру в Стамбулі. За його словами, були узгоджені основні технічні питання, такі як спільний контроль у пунктах призначення та дотримання безпеки судноплавства на перевалкових шляхах. «Вирішили, що українська та російська делегації знову зустрінуться в Туреччині. На цій зустрічі ще раз розглянуть усі деталі та підпишуть офіційний документ», — наголосив міністр.
«Україна запропонувала сформувати базовий алгоритм функціонування навігації у Чорному морі з метою захистити експорт українського зерна, — повідомив Андрій Єрмак, голова Офісу президента. — Безпека України у Чорному морі — пріоритет у питанні відновлення експорту української агропродукції». Він також поділився, що за результатами перемовин у Туреччині, сторони домовилися також сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН із офісом у Стамбулі. «Його завданням буде здійснення спільного моніторингу та координації безпечної навігації у Чорному морі», — уточнив чиновник.

Алгоритм відновлення експорту
Плани відновлення експорту українського зерна через Чорне море передбачають часткове розмінування Україною портів і підходів до них, припинення вогню для проходження караванів кораблів із зерном. Про це написала The Wall Street Journal із посиланням на власні джерела.
Видання оцінює домовленості з цього питання, досягнуті на перемовинах представників України, РФ, ТР та ООН у Стамбулі як «всеосяжну угоду». «Згідно з цією угодою, зерно можна буде відправляти з трьох українських портів у конвоях, які супроводжуватимуть українські кораблі, з припиненням вогню для захисту суден у межах географічних кордонів і деякими операціями з розмінування», — розповіли журналісти.
WSJ наголошує, що технічні деталі ще необхідно опрацювати, зокрема, те, як відбуватиметься розмінування навколо українських портів. Україна спершу повідомила ООН, що безпечний прохід через її мінні поля може бути намальований на мапі. Проте західний чиновник зазначив, що так звані плаваючі міни також мають бути знешкоджені.
Відтак Військово-морські сили Туреччини інспектуватимуть порожні кораблі, що заходять до українських портів, аби розвіяти побоювання Росії щодо того, що їх можуть використати для транспортування західної зброї для ЗСУ.
Видання також зазначає, що хоча офіційні особи й заявили, що перемовини завершилися угодою про загальні параметри експорту, вони попередили, що президент РФ ще нічого не підписав. «Тож нам все ще потрібне «зелене» світло від Путіна», — сказав неназваний український чиновник.
Свою чергою, Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, заявив, що перемовини щодо розблокування українських портів перебувають у фінальній стадії. «Політично рамку ми розуміємо. Залишилося вирішити питання, пов’язані з логістикою та безпекою. Делегації та перемовні команди значною мірою ці питання зняли. Тепер це все треба покласти на папір», — заявив він.
При цьому п. Кулеба наголосив, що Україна не погодиться на жодне рішення, яке залишатиме хоч якусь щілину для можливості фронтальної атаки на українські порти з моря з боку РФ. Він також заявив, що бачить лише один арґумент, чому Путін погодиться на розблокування портів. «Це його прагнення показати країнам, які дотримуються нейтральності або більше схиляються до російської позиції щодо війни (в Африці, Азії), що він їх урятував від голоду та від зростання цін на продукти харчування. В іншому я не розумію, навіщо йому це може бути потрібно. Погоджуючись на розблокування українських портів, він підриває власні зусилля щодо задушення української економіки», — додав керівник українського зовнішньополітичного відомства та припустив, що у Путіна зараз на одній шальці терезів — репутація Росії для країн Азії й Африки, а на іншій — небажання дати Україні заробити.
22 липня Україна, Туреччина й ООН підписали угоду про експорт зерна. Дзеркальний документ також підписали Туреччина, ООН і РФ. А 23 липня росіяни підтвердили «відданість» укладеній угоді — вдарили крилатими ракетами «Калібр» по Одесі. Дві ракети збили сили ППО, ще дві мало не влучили в об’єкти інфраструктури порту, де зберігали зерно.
Як повідомляв «Міст», Румунія не може впоратися зі українським зерном.

Євген Клен

About Author

Meest-Online