Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

Ризикований крок

Автор:

|

Жовтень 04, 2012

|

Рубрика:

Ризикований крок

Україна перегляне умови членства в СОТ

Україна наважилася піти на торговий конфлікт із країнами — членами Світової організації торгівлі (СОТ) і подала заявку на перегляд митних зборів за 350 товарними позиціями. Київ сподівається отримати від членів СОТ згоду на підвищення мит на товари, що займають 5 % українського імпорту, однак не запропонував до обговорення навіть приблизних розмірів нових ставок. Юристи зазначають, що в історії СОТ ще не було такого масштабного перегляду умов членства. На їхню думку, наразі немає причин уважати, що спроба України буде успішною.

Українському уряду знадобився рік спілкування з галузевими асоціаціями, щоби визначити перелік товарних позицій, за якими Україна домагатиметься перегляду умов свого членства в СОТ. Мова йде про підвищення імпортних мит для захисту національного товаровиробника. Аґенція Reuters повідомила, що цю заявку обсягом 85 сторінок із грифом «таємно» українська сторона спрямувала членам СОТ ще 14 вересня.

Можливість переглянути свої зобов’язання Україна отримала через три роки після набуття членства в СОТ. У серпні 2011 року в українському уряді розпочали збір пропозицій представників бізнесу й одночасно подали в секретаріат СОТ заявку на можливий перегляд умов — без товарних позицій. Причому ще недавно Петро Порошенко, міністр економічного розвитку та торгівлі України, говорив про продовження консультацій.

Згідно з інформацією аґенції Reuters, отриманою від джерел у СОТ, у заявці на перегляд митних зобов’язань фігурує близько 350 позицій. Обсяг імпорту в Україну, мито на який запропоновано змінити, 2011 року склав 4,6 млрд USD — це всього 5 % загального обсягу українського імпорту. Київ має намір домогтися зміни ставок увезення легкових і вантажних автомобілів, сільськогосподарської техніки, м’яса, квітів, фруктів, овочів, пральних машин, шприців і інших позицій, що за навантаженням є еквівалентне до перемовин про умови членства в СОТ. Але подана заявка не містить бажаних розмірів мит: українська сторона вирішила дізнатися думку країн — членів СОТ про саму можливість такого підвищення. Відповіді український уряд очукує до 12 грудня.

За словами Володимира Щелкунова (на фото), президента Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, який брав участь у підготовці заявки від України, до неї включено переважну більшість пропозицій галузевих асоціацій. «Спочатку ми отримали понад 400 заявок на перегляд, потім визначили список із понад 200 товарних позицій. Але навіть його не можна вважати остаточним, перемовини будемо вести за найбільш пріоритетними напрямками», — сказав експерт.

Змінити умови членства в СОТ буде непросто — її члени можуть із цим не погодитися. «Це рішення породжує багато серйозних питань, — заявила Керол Гатрі, спікер Рона Кірка, торгового представника США. — Тільки після того, як дізнаємося від української сторони додаткові деталі, ми зможемо повністю оцінити наслідки такого рішення та зробити подальші кроки».

Значне число позицій, запропонованих до перегляду, справді знижує шанси України на позитивне рішення. «Це питання треба розглядати не тільки виходячи зі ст. 28 ГАТТ СОТ, де вказано можливість перегляду умов членства, але й озираючись на досвід подібного перегляду. У практиці СОТ і так небагато прецедентів успішної зміни умов членства, а таких ґлобальних — і зовсім не було», — зазначила Наталія Микольська, радник юридичної фірми «Саєнко—Харенко».

«Настільки істотний перегляд може затягнутися. Імовірно, Україні запропонують визначити вужчий список товарних груп, наприклад, топ-20 позицій, котрі потребують перегляду й за якими будуть вестися перемовини», — вважає Олег Мальський, партнер юридичної компанії Astapov Lawyers.

Не сприяє позитивному розгляду української заявки й відсутність у ній конкретних розмірів мит. «Нашим контраґентам не буде зрозуміло, що від них у підсумку хоче Україна, а отже, вони не зможуть вести з нами відповідних перемовин», — уважає Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру імені Разумкова. Крім пропозицій щодо підвищення ставок, Україна повинна запропонувати зацікавленим країнам компенсаційні заходи, наприклад, у вигляді зменшення мит за іншими товарами. «Кожна з позицій, за якими країна має намір домагатися перегляду, повинна супроводжуватися розрахунками та доводами щодо доцільності таких змін. Тому подана Україною заявка виглядає як демонстрація безвідповідальності», — резюмує п. Юрчишин.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply