Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Розпочалося постачання до України газу зі США

Автор:

|

Листопад 28, 2019

|

Рубрика:

Розпочалося постачання до України газу зі США
LNG-танкер в акваторії порту Свіноуйсьце

На тлі відсутності прогресу в перемовинах України з Російською Федерацією (РФ) щодо продовження контракту на транспортування газу до Європи через українську газотранспортну систему (ГТС), термін дії якого закінчується 31 грудня ц. р., Київ отримав серйозний козир у протистоянні з Москвою. Минулого тижня до LNG-терміналу в польському порту Свіноуйсьце у Балтійському морі прибув перший танкер із США зі зрідженим природним газом (LNG) для України. «Це ще один крок у наданні допомоги Україні задля досягнення нею енергетичної незалежності», — заявили в Посольстві США в Україні.

«Газпром» висунув неприйнятні умови
Напередодні національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» отримала від російського монополіста «Газпром» пропозиції щодо умов продовження транзитного контракту. Ключові пункти: сторони повинні відмовитися від «усіх взаємних претензій у міжнародному арбітражі», укласти короткотермінову угоду лише на один рік і відновити пряме постачання газу з РФ. Нагадаємо, що в лютому 2018-го НАК виграла суперечку з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі, який зобов’язав російського монополіста сплатити «Нафтогазу» компенсацію обсягом 4,63 млрд USD за недопоставку погоджених обсягів газу для транзиту. З урахуванням боргу української компанії перед російською за постачання газу «Газпром» має сплатити НАК близько 2,6 млрд USD.
«Україну влаштує укладення лише довготермінового контракту на транзит російського газу до Європи, який, із одного боку, забезпечує повноцінне використання нашої ГТС, а з іншого — енергетичну безпеку України й Європи», — заявив Олексій Гончарук, прем’єрміністр України, додавши, що проміжний контракт на рік Україну не влаштовує. Він наголосив, що таким відтермінуванням РФ намагається виграти час, аби закінчити будівництво газогону «Північний потік-2» (як писав «Міст», останню заваду для цього була нещодавно усунули, коли Данія дала дозвіл на прокладання труб у своїх територіальних водах). «Ми повинні отримати не якийсь проміжний варіант на один рік, аби росіяни могли закінчити свою інфраструктуру і потім політично тиснути на європейські країни й Україну. Ми хочемо прогнозованих, взаємовигідних, стабільних умов роботи за європейськими правилами», — наголосив глава українського уряду.

Робота на перспективу
За таких умов поява альтернативного джерела постачання «блакитного палива» зі США стає серйозним козирем в українській газовій колоді. У рамках візиту Володимира Зеленського до Республіки Польща (РП) наприкінці серпня ц. р. підписали тристоронній меморандум між Україною, США та РП про постачання американського LNG. Буз участь у проєкті польської нафтогазової компанії PGNІG не обійтися — в порту Свіноуйсьце розташований LNG-термінал, де привезений спеціальними танкерами зріджений газ проходить процес регазифікації (перетворення скрапленого газу з рідкого стану в газоподібний, після чого він стає придатним для транспортування звичайними газогонами. — Ред.).
Щоправда, тристоронній меморандум підписали лише на листопад-грудень ц. р. Ще один нюанс — із українського боку фігурує не державний «Нафтогаз», а група приватних компаній із іноземними інвестиціями «Енерґетичні ресурси України», що спеціалізується на реалізації проєктів в українській енергетиці (керівний партнер — Дейл Перрі, США). Конкретні обсяги постачання (так само, як і суму угоди) не розголошують, але відомо, що йдеться про дуже скромні кілька сотень млн куб. м, що «розчиняються» у 10 млрд «кубів», які щороку імпортує Україна.
Проте найголовніше, що ця «перша ластівка» дасть можливість відпрацювати суто технологічні моменти на перспективу. Зараз РП технічно може постачати до України приблизно 1,5 млрд куб. м газу. За два роки потужність LNG-терміналу в Свіноуйсьце зросте на 50 % — до 7,5 млрд куб. м. Тоді ж завершиться будівництво газогону Baltic Pipe, що з’єднає Польщу з Норвегією (ця країна забезпечує газом приблизно 25 % від загального споживання Європейського Союзу). Пйотр Наїмський, уповноважений уряду РП із питань стратегічної енергетичної інфраструктури, заявив, що 2021 року через польську ГТС Україна зможе отримувати 6 млрд куб. м газу.

США хочуть витіснити РФ із Європи
Значна частина поставок може надходити зі США через LNG-термінал в Свіноуйсьце. Дональд Трамп не приховує, що поставив перед собою амбітне завдання за два-три роки на рівних боротися з «Газпромом» за європейського споживача (зараз країни ЄС на 34 % залежать від російського газу).
Свого часу Баррі Вортінґтон, глава Американської енергетичної асоціації, заявив, що в наступні п’ять років очікує чотириразового збільшення експортних поставок зрідженого газу зі США. «З точки зору обсягів американський LNG — основний претендент на заміщення російського газу в Європі. Ми очікуємо, що вже до 2020 року в США будуть функціонувати шість заводів LNG проєктною потужністю 67 млн т. У результаті країна очолить світовий приріст потужностей зі зрідження газу в 2017-2020 рр. (+54 млн т), обігнавши Австралію (+17 млн т) і РФ (+12 млн млн т)», — пише Forbes.
Наразі основними одержувачами американського LNG є Іспанія, Італія та Франція. Але не варто забувати й про потужні LNG-термінали в Роттердамі (Нідерланди), Свіноуйсьце (РП) і Клайпеді (Литва). Також відомо про плани кількох європейських держав збудувати ще понад десяток LNG-терміналів. Тож Україна матиме можливість вибору, закуповуючи потрібні обсяги палива на різних газових хабах залежно від цінової кон’юктури.

Газова арифметика
Вартість LNG-газу, що прописана в тристоронньому меморандумі, не розголошують (комерційна таємниця), хоча очевидно, що американський газ буде дорожчим, ніж той, що надходить за теперішнім реверсним маршрутом зі Словаччини. «За «найскромнішими» підрахунками, може йтися про 350-400 USD за 1 тис. куб. м. Дехто експерти й узагалі стверджують, що з урахуванням усіх витрат на регазифікацію та помпування американське паливо обійдеться у всі 600-650 USD, тоді як «звичайний» газ у Європі ми купуємо в середньому по 250 USD», — пише інформаційна аґенція «Укрінформ».
З іншого боку, не варто забувати, що собівартість блакитного палива у США постійно знижується. Завдяки новим технологіям і державним дотаціям газовидобуток там розвивається стрімкими темпами. До того ж, через активне зростання видобутку сланцевої нафти, збільшується і видобування супутнього газу. Тож Вашинґтон так чи інакше буде змушений іти на цінові поступки європейським партнерам.
У будь-якому разі новий маршрут транспортування стане для України важливим елементом диверсифікації поставок та енергонезалежності від держави-аґресора. Важливо також розуміти: чим тіснішою буде економічна співпраця України зі США, тим активніше Вашинґтон (навіть попри теперішню політичну кризу в США, спричинену процедурою імпічменту президента Трампа через його ймовірний тиск на президента Зеленського) захищатиме українські інтереси на світовій арені.

Ігор Берчак

До теми
Дмитро Козак, віцепрем’єр РФ, був змушений визнати, що «Північний потік-2» не вдасться запустити раніше середини 2020 року. Крім того, РФ доведеться витратити додаткові 660 млн EUR на додачу до початкового бюджету в розмірі 9,5 млрд EUR. «Після того, як спорудять ділянку в територіальних водах Данії, прокладені труби ще буде потрібно з’єднати з німецькою секцією в ході спеціальної процедури. А це можна буде зробити лише в період із середини травня наступного року до кінця жовтня. Про це свідчить дозвіл, виданий Німеччиною з огляду на екологічні питання», — пояснив виданню Politico Матеуш Кубяк, польський експерт із питань нафти та газу.
Видання додає, що додаткові труднощі для РФ можуть створити і США. На жаль, законопроєкт про адресні санкції, націлені зупинити завершення будівництва російського газогону, поданий у липні ц. р. республіканцем Тедом Крузом, завис у Сенаті після того, як обидві партії схвалили його в комітетах. Закон передбачає запровадження санкцій проти компанії Allseas, яка надає критично важливий транспорт для глибоководного прокладання труб. «Однак, виникли несподівані процедурні затримки. А час добігає кінця», — пише Atlantic Council.
«Водночас існує консенсус про долучення цих санкцій в законопроєкт про оборонний бюджет під назвою Акт національної оборонної авторизації», — цитує видання Деніела Вайдича, чия компанія Yorktown Solutions консультує «Нафтогаз України»». Про таку можливість виданню Defense News повідомив і Джим Ріш, голова Комітету міжнародних справ Сенату США сенатор, передає «Голос Америки». За його словами, положення про санкції буде співзвучним з положеннями, передбаченими законопроєктом сенатора Круза.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply